Do -15% na łazienkę | Zaoszczędź jeszcze dziś →
Mid Season Sale | Zaoszczędź do 50% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

5 sposobów na mycie okien jak profesjonalista

Czy Ty też nienawidzisz myć okien? Zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci je wyczyścić bez smug.

1. Wybierz odpowiedni dzień na mycie okien

Wybierz dzień, w którym nie świeci słońce, aby umyć okna. Słońce spowoduje powstawanie smug pomimo najlepszych starań. Pochmurne dni są idealne.

2. Przygotuj wszystkie akcesoria

 • Ściereczka z mikrofibry: Taka, która nie gubi włosia. Nie należy prać ściereczek w płynie do płukania tkanin, ponieważ pozostawia on smugi.
 • Gąbka: Pomoże wytworzyć pianę na oknach.
 • Ściągaczka do szyb, lub specjalny odkurzacz do okien: Polecamy nie tylko ściereczkę, ale także ściągaczkę lub odkurzacz do mycia okien. Jednym ruchem ręki można usunąć wodę z okien i zwykle nie trzeba ich polerować.
 • Wiadro: Wybierz raczej kwadratowe wiadro, w którym możesz wygodnie zanurzyć ściągaczkę.
 • Gumowe rękawiczki: Ochronią one dłonie nie tylko przed wodą z detergentem, ale także przed ewentualnymi drzazgami z okien.
 • Środek do mycia okien i płyn do naczyń: Jeśli używasz ściągaczki lub odkurzacza z gumową ściągaczką, zawsze dobrym pomysłem jest użycie produktu, który tworzy pianę. Guma ładnie przesuwa się po oknie i pozostawia je bez smug.
Może się przydać: Specjalny skrobak do usuwania uporczywych zabrudzeń – używaj go bardzo ostrożnie, wymaga to trochę umiejętności, aby uniknąć zarysowania okien.
Możesz także użyć środka do polerowania okien.

Możesz także użyć środka do polerowania okien.

3. Umyj ramy i żaluzje

Załóż gumowe rękawiczki, aby chronić dłonie i wyczyść ramy okienne, zawiasy i parapety suchą szmatką lub szczotką z miękkim włosiem. Najpierw usuń kurz i pajęczyny na sucho, a następnie użyj wilgotnej ściereczki zamoczonej w wodzie z płynem do naczyń, aby wszystko ładnie wytrzeć.

Bonami radzi jak najłatwiej wyczyścić żaluzje: Odkurz je odkurzaczem z odpowiednią nasadką, a następnie delikatnie przetrzyj szmatką.

4. Czyszczenie okien

Napełnij wiadro płynem do naczyń i letnią wodą. Woda nie może zbyt gorąca, ponieważ odparuje, zanim będziesz miał szansę wyczyścić okno. Namocz gąbkę, myjkę lub mop do okien w wodzie z płynem do naczyń i nałóż na okna, aby wytworzyć pianę. Piana jest nie tylko ważna, aby ułatwić wycieranie gumową ściągaczką, ale także aby szybko zidentyfikować obszary, w których okno jest bardziej zabrudzone ponieważ w tym miejscu pęcherzyki mają inną strukturę. Wyczyść i namydl w ten sposób całe okno.
Jak usunąć naklejki z okien:

 • Spróbuj podgrzać je suszarką do włosów, a następnie odkleić.
 • Namocz je szmatką i pozwól wilgoci zadziałać. Następnie ostrożnie je zeskrob.
 • Użyj octu, pozostaw go na oknie, a następnie ostrożnie zdejmij naklejkę.

5. Wypoleruj na sucho

Teraz przetrzyj okna ściągaczką. Wykonuj pionowe lub poziome pociągnięcia, najlepiej jednym długim pociągnięciem od góry do dołu. Staraj się utrzymywać ściągaczkę w czystości i często przecieraj ją szmatką. Ściągaczkę należy przykładać do okna gumową stroną do góry, a nie odwrotnie, ponieważ spowoduje to jedynie rozprowadzenie brudu na oknie, ale go nie zetrze.

Możliwe jest, że małe smugi pozostaną w rogach, gdzie ciężej dotrzeć. Te miejsca należy przetrzeć ściereczką z mikrofibry.
Sposoby naszych babć na polerowanie okien:

 • Stare gazety świetnie nadają się do polerowania okien. Należy tylko uważać, aby farba drukarska nie ściekła na ramy okienne.
 • Wymieszaj budyń w proszku z wodą (5 litrów) i użyj tej mieszanki do wypolerowania okien.
Uważaj na mycie okien gazetami: część farby może z nich wyciekać i plamić jasne ramy okienne.

Uważaj na mycie okien gazetami: część farby może z nich wyciekać i plamić jasne ramy okienne.