Mamy nową aplikację | Odkryj korzyści z apki →
50 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Renowacja mebli. Jak naprawić drewniany stolik?

Mebli wykonanych z wysokiej jakości materiałów nie warto wyrzucać, ale je odnawiać. Jeżeli masz odrobinę zdolności manualnych z pewnością dasz sobie radę. My naprawiliśmy pęknięty blat stolika z litego drewna. Rzuć okiem, jak przebiegała renowacja

Okiem specjalisty z warsztatu stolarskiego

Stolik bardzo nam się podobał, ale miał drobne pęknięcie na blacie, które powstało najprawdopodobniej ze względu na to, że drewno pracuje – mogło być na przykład lekko wilgotne itd.
Stolik postanowiliśmy odnowić we wspólnym warsztacie, w którym są do dyspozycji potrzebne narzędzia i materiały oraz pomoc specjalisty, która bardzo się przydała. Opinia stolarza: „Niestety pęknięcie w blacie było większe, więc nie dało się go zalepić czy wyszlifować. Trzeba było wybrać bardziej skomplikowane, ale długotrwale rozwiązanie.“

Przygotowanie materiałów, narzędzi i akcesoriów do renowacji

Zanim rzuciliśmy się w wir pracy przygotowaliśmy wszystko, co potrzebne.

  • Narzędzia i sprzęty: piła tarczowa ze stołem, szlifierka tarczowa, ściski stolarskie, nożyk, wiertarka.
  • Pozostałe akcesoria: dobrej jakości klej do drewna, szpachla do drewna w odpowiednim odcieniu, olej lub lakier.
Na zdjęciu wyżej widoczne jest uszkodzenie stołu. Na początku usunęliśmy kawałki drewna i odłożyliśmy je do późniejszego przyklejenia. Skupiliśmy się na kawałkach, które odpadły przy cięciu, aby nie brakowało ich nam później w blacie.

Wykonanie krok po kroku:

Jak już wspominaliśmy wcześniej, wybraliśmy opcję z pocięciem blatu, dzięki któremu pęknięcie można zeszlifować, a następnie ponownie skleić blat.

  1. Najpierw rozmontuj stół i pracuj z samym blatem. Usuń z niego kawałki drewna, które mogłyby odprysnąć przy cięciu piłą i brakowałoby ich w blacie. Schowaj je sobie, a później przyklej ponownie do blatu.
  2. Wybierz miejsce, w którym przetniesz blat. Idealnie takie, w którym blat jest najmocniej uszkodzony czy pęknięty. My użyliśmy piły, która pozwala na precyzyjne cięcie. Najlepiej przeprowadzić przez środek pęknięcia i je wyrównać.
  3. Jeżeli wykorzystasz ostrą piłę tarczową cięcie będzie na tyle dobre, że drewno uda się ponownie skleić. Krawędź należy bardzo delikatnie przeszlifować.
  4. Poprzez odcięcie pęknięcia usuniesz odrobinę materiału z obu stron. Przez to części nie będą do siebie pasować. Powstałe ząbki także trzeba delikatnie zeszlifować.

  1. Kiedy już obie części doskonale do siebie pasują, można zacząć klejenie. Należy użyć kleju do drewna – najlepiej polioctanowinylowego lub poliuretanowego. Dzięki temu połączenie będzie mocne, wodoodporne, ale także przezroczyste. Nanieś cienką warstwę kleju na obie części.
  2. Teraz najważniejsze jest, aby części dobrze do siebie przylegały. Tym zadaniem zajmą się ściski stolarskie. Do ściśnięcia okrągłego blatu warto wykorzystać paliki. To także odpowiedni moment by przykleić na miejsce fragmenty, które odpadły.
  3. Blat należy pozostawić do wyschnięcia przez noc.
  4. Jeśli to konieczne na drugi dzień przeszlifuj drewno i klej.
  5. Na końcową warstwę możesz wybrać lakier lub wosk. My wybraliśmy lakier, który pięknie podkreślił strukturę drewna. Odnowiony stolik warto uzupełnić wazonem lub pufem.
Artykuł przygotowała Martina Žilková, autorka bloga Pihovatá. Specjalistyczną pomoc zapewnił Jiří Rudolf z warsztatu Sdílna.

Odkryj przydatne kategorie