Zniżka 15% z kodem WIOSNA15 | Zaoszczędź jeszcze dziś →
-20% na dywany Flair Rugs z kodem FLAIR20 | Zaoszczędź jeszcze dziś →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Technika DIY zainspirowana Kintsugi. Jak naprawić ceramikę?

Kintsugi to tradycyjna japońska technika artystyczna stosowana do naprawy przedmiotów ceramicznych lub porcelanowych. Nie chodzi jednak o zakrycie pęknięć, ale o subtelne podkreślenie ich za pomocą mieszaniny złotych, srebrnych lub platynowych pigmentów. Zainspiruj się i wypróbuj razem z nami bardzo uproszczoną wersję tej techniki.

Historia i idea kintsugi

Filozofia kintsugi jest ściśle związana z ideą wabi-sabi, która celebruje piękno niedoskonałości i nietrwałości. Historia kintsugi sięga XV wieku, kiedy to ludzie próbowali znaleźć sposób na przedłużenie życia zniszczonych naczyń użytkowych. Chcieli również wykorzystać tę sztukę, aby oddać hołd artystom i rzemieślnikom, którzy stworzyli ceramiczne i porcelanowe naczynia.

Kintsugi jest postrzegane jako metafora odporności i rozwoju osobistego, ponieważ proces naprawy uszkodzonych przedmiotów wymaga cierpliwości, umiejętności i uznania dla piękna niedoskonałości. Można go również postrzegać jako szansę na ekologiczny i zrównoważony rozwój oraz sposób na zmniejszenie ilości odpadów.
Kintsugi jako metoda artystyczna to długi proces, często naprawa jednego przedmiotu zajmuje kilka miesięcy. Artysta najpierw oczyszcza wszystkie odłamki, długo je szlifuje i bardzo powoli skleja, aby efekt był idealny. Dlatego potraktuj naszą instrukcję jedynie jako inspirację tą techniką. Jeśli jednak podoba Ci się ten sposób i chciałbyś wiedzieć więcej, sprawdź zagraniczne źródła – kilka z nich znajdziesz na końcu artykułu.

Co będzie Ci potrzebne?

Zestawy kintsugi możesz kupić w niektórych zagranicznych sklepach internetowych, ale my przygotowaliśmy tutorial, jak go wykonać z produktów, które kupisz w sklepach artystycznych i marketach budowlanych. Pamiętaj jednak, że naczynia sklejone w ten sposób nie powinny mieć kontaktu z żywnością, ale można je wykorzystać w inny sposób – na przykład jako kubek na długopisy lub miseczka na klucze.

Przygotuj:

  • Klej dwuskładnikowy - możesz go kupić w wersjach, które zastygają w 5 minut lub 60 minut. U nas sprawdziły się oba. Do pierwszej części klejenia dobrze jest używać kleju, który szybko wiąże. Natomiast do wypełniania braków złotym proszkiem, lepiej sprawdzi się 60- minutowy klej, ponieważ zajmuje to więcej czasu. Klej nie ma atestu do kontaktu z żywnością.
  • Złoty (lub srebrny) proszek.
  • Masę epoksydową do uzupełnienia brakujących elementów np. Epoxy Repair.
  • Drobny papier ścierny.
  • Środek odtłuszczający.
  • Szlifierkę lub ostry nóż do usunięcia nadmiaru kleju.
  • Szpatułki, szpikulce, małe pojemniki do mieszania kleju, rękawiczki, ściereczki itp.

    Wskazówka: Kleju dwuskładnikowego możesz również użyć do prostego klejenia porcelany, ceramiki lub szkła. Z łatwością naprawisz nim te rzeczy.
  • Wykonanie:

    1. Sprawdź czy wszystkie części ładnie do siebie pasują. Jednocześnie sprawdzisz, w jakiej kolejności sklejać elementy.
    2. Zeszlifuj wszystkie ostre krawędzie tak, aby między łączeniami była niewielka szczelina.
    3. Przygotuj dwuskładnikowy klej epoksydowy. Ważne jest, abyś wycisnął równe ilości obu składników.
    4. Dokładnie wymieszaj klej. Od tego momentu masz tylko 5 minut na kolejny etap.
    5. Nałóż klej na obie powierzchnie, które będziesz sklejał.
    6. Zacznij przyklejać odłamki. Zawsze mocno dociskaj i trzymaj, aż klej zastygnie. Jeśli odłamków jest więcej, wymieszaj nową partię kleju i powtórz proces.
    7. Zakończ klejenie wszystkich odłamków.
    8. Po wyschnięciu przeszlifuj lub użyj noża, aby usunąć nadmiar kleju.
    9. Brakuje Ci jakichś elementów? Przygotuj swój masę epoksydową do wypełnienia. Ponownie jest to produkt dwuskładnikowy, który należy dokładnie wymieszać, aż do uzyskania masy jednolitego koloru.
    10. Wypełnij masą te miejsca, gdzie brakuje części talerza. Po utwardzeniu zeszlifuj papierem ściernym, aby powierzchnia była gładka.
    11. Teraz ponownie przygotuj klej, mieszając z nim złoty proszek.
    12. Używając malutkiego pędzla, wypełnij wszystkie szczeliny złotą mieszanką. Postępuj bardzo ostrożnie. Jeśli używasz kleju, który twardnieje w 5 minut, prawdopodobnie będziesz musiał przygotować mieszankę na kilka razy. Po jej utwardzeniu przeszlifuj. Możesz powtarzać proces, aż będziesz zadowolony z efektu.
    1

    1

    2

    2

    3

    3

    4

    4

    5

    5

    6

    6

    7

    7

    8

    8

    9

    9

    10

    10

    11

    11

    12

    12

    Porady dotyczące klejenia porcelany i inne źródła dotyczące techniki kintsugi

  • Jeśli podoba Ci się ta technika, polecamy książkę dla początkujących:A Beginner's Guide to Kintsugi: The Japanese Art of Repairing Pottery and Glass.
  • Inną opcją jest sprawdzenie strony internetowej Urushi.info, gdzie znajdziesz więcej informacji o technice, wiele filmów, a także warsztaty (odbywają się w Nowym Jorku).