Filozofia kintsugi jest ściśle związana z ideą wabi-sabi, która celebruje piękno niedoskonałości i nietrwałości. Historia kintsugi sięga XV wieku, kiedy to ludzie próbowali znaleźć sposób na przedłużenie życia zniszczonych naczyń użytkowych. Chcieli również wykorzystać tę sztukę, aby oddać hołd artystom i rzemieślnikom, którzy stworzyli ceramiczne i porcelanowe naczynia.
Kintsugi jest postrzegane jako metafora odporności i rozwoju osobistego, ponieważ proces naprawy uszkodzonych przedmiotów wymaga cierpliwości, umiejętności i uznania dla piękna niedoskonałości. Można go również postrzegać jako szansę na ekologiczny i zrównoważony rozwój oraz sposób na zmniejszenie ilości odpadów.
Kintsugi jako metoda artystyczna to długi proces, często naprawa jednego przedmiotu zajmuje kilka miesięcy. Artysta najpierw oczyszcza wszystkie odłamki, długo je szlifuje i bardzo powoli skleja, aby efekt był idealny. Dlatego potraktuj naszą instrukcję jedynie jako inspirację tą techniką. Jeśli jednak podoba Ci się ten sposób i chciałbyś wiedzieć więcej, sprawdź zagraniczne źródła – kilka z nich znajdziesz na końcu artykułu.
Zestawy kintsugi możesz kupić w niektórych zagranicznych sklepach internetowych, ale my przygotowaliśmy tutorial, jak go wykonać z produktów, które kupisz w sklepach artystycznych i marketach budowlanych.
Przygotuj:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12