Mikołajkowa zniżka 10% z kodem PREZENT10 | Tylko do północy →
Ponad 30 000 produktów z gwarancją dostawy przed Świętami →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

DIY. Prosta poduszka z haftem punch needle

Czym urozmaicić poduszkę w jednolitym kolorze? Wypróbuj technikę punch needle. Powiemy Ci, jak to zrobić.

Co będzie potrzebne?

 • Bawełniana lub lniana poduszka w jednolitym kolorze.
 • Punch needle – specjalna długa pusta w środku igła. Nić jest przewlekana przez pustą igłę i pętelkę na niej.
 • Nić bawełniana lub wełniana w zależności od preferencji.
 • Klej do tkanin do przymocowania wełny.
 • Nożyczki i ołówek do wstępnego narysowania motywu.
 • Tamborek
 • Naprasowanka, dzięki której dekoracja będzie trwała.
 • 1

  1

  2

  2

  3

  3

  4

  4

  Jak wykonać haft?

  1. Odwróć poduszkę na drugą stronę i narysuj motyw. Na początek wybierz coś prostego. Nam spodobał się motyw ptaka i zdecydowaliśmy się na bardzo prosty zarys. Nawlecz igłę zgodnie z instrukcją – będziesz potrzebować specjalnego nawlekacza. Jest on dołączony do igły. Wybierz odpowiednią grubość igły w zależności od tkaniny i grubości używanej wełny. Za pierwszym razem możesz wypróbować technikę na innym kawałku materiału.
  2. Rozłóż tkaninę na tamborku i zacznij haftować. Końcówka igły przebije się przez tkaninę, tworząc pętlę z nici.
  3. Trzymaj narzędzie do haftowania jak ołówek, z otworem w igle skierowanym w kierunku, w którym pracujesz. Wciśnij ostrą końcówkę narzędzia prosto w dół przez materiał. Wciśnij igłę do końca, aż uchwyt dotknie materiału. Następnie podnieś narzędzie, aż jego końcówka zrówna się z górną powierzchnią materiału. Przesuń końcówkę igły nieco dalej wzdłuż powierzchni materiału i powtórz czynność. Nie podnoś igły do góry, bo wyrwiesz ścieg.
  4. Po zakończeniu po prostu odetnij wełnę i zabezpiecz wzór – możesz to zrobić za pomocą kleju, którym posmarujesz ścieg na odwrotnej stronie. Uważaj z ilością, aby klej nie przedostał się przez tkaninę. Możesz również utrwalić efekt za pomocą specjalnej naprasowanki. W obu przypadkach dekoracja będzie trwały, a poszewkę będzie można bez problemu wyprać.

  Wskazówki: Aby zmienić kolor, nawlecz igłę innym kolorem nici. Włóż narzędzie jak poprzednio i przeciągnij koniec nici na bok pętli. Pamiętaj, że nie musisz wiązać żadnych węzłów. Jeśli popełnisz błąd, delikatnie pociągnij za nitkę i wyciągnij ścieg. Użyj paznokcia lub kawałka szpikulca, aby spłaszczyć tkaninę tak, aby nie było dziur. Następnie ponownie nawlecz igłę.