20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Zrób własne świeczki sojowe z drewnianym knotem

Eva Kovářová · 5 maja 2022

Świeczki z wosku sojowego możesz stworzyć na prezent dla swoich bliskich lub aby sprawić radość sobie. Ich wykonanie jest niezwykle proste i zajmie tylko chwilę. Jedyne na co trzeba uważać to drewniane knoty, które czasami gorzej się palą.

Co będzie potrzebne do wykonania świeczek?

Wosk sojowy – można go kupić m.in. w sklepach ze składnikami kosmetycznymi. Wosk sojowy w odróżnieniu od zwykłej parafiny ma pochodzenie roślinne, podczas spalania nie zwiększa ilości CO2 w powietrzu. Czas palenia jest średnio o 50% dłuższy od klasycznych parafinowych świeczek.
Knoty – można je kupić w sklepach ze świecami. Drewniane pięknie się prezentują, ale palą się powoli i czasami ciężko je zapalić. Dlatego jeśli postawisz na takie knoty, najlepiej wykonać jedną świeczkę na próbę. Knoty bawełniane są pewniejszym wyborem. Musisz jednak pamiętać, że w tym przypadku potrzebna będzie klamerka lub dwa sklejone patyczki do szaszłyków, aby utrzymać knot na środku słoika.
Olejek eteryczny – na przykład o zapachu naszej ulubionej czerwonej pomarańczy.
Ładne słoiczki – my ponownie wykorzystaliśmy te po świecach marki Perfumed Prague.
• Dwustronna taśma klejąca, pistolet z klejem na gorąco lub wosk pszczeli do przyklejenia knota (ma wyższą temperaturę topnienia, więc nie powinien uszkodzić się przy nalewaniu gorącego wosku).
• Naczynie do topienia wosku w kąpieli wodnej, drewniany patyczek do mieszania.
• Naklejki samoprzylepne do wydrukowania etykiet.

Jak zrobić świeczkę? Instrukcja krok po kroku:

1. Najpierw przygotuj drewniane knoty. Włóż je do uchwytów i przytnij na wysokość słoika. Jeśli używasz bawełnianych knotów pozostaw je w pierwotnej długości. Uchwyty z knotami przyklej na środek słoika. Zalecamy użycie dwustronnej taśmy klejącej. To najprostszy i najszybszy sposób.
2. W kąpieli wodnej rozpuść wosk. Na naczynie 180 ml potrzeba około 170 g wosku. Kiedy cały wosk się rozpuścił, wyjmij go z wody i delikatnie ostudź. Dodaj olejek eteryczny i zamieszaj. Powinien on stanowić około 6-10% całego wosku. Różnica ta wypływa z intensywności różnych olejków. Ciężkie zapachy wymagają użycia mniejszej ilości, w przypadkach delikatnych trzeba użyć więcej olejku. Jeżeli masz słoik o pojemności 180 ml, tak jak my, rozpuściłeś 170 g wosku i chcesz dodać 6% olejku eterycznego, musisz wyposażyć się w ok. 10 g olejku (170 x 0,06) = 11 ml, czyli około dwie łyżeczki. Zazwyczaj jest to zawartość najczęściej sprzedawanej, małej buteleczki.
3. Wosk nalej do słoiczków i pozwól mu zastygnąć w temperaturze pokojowej. Nie wypełniaj całych słoików, ale zostaw sobie trochę miejsca na ewentualne poprawki. Wosk może na początku lekko popękać, więc jeżeli chcesz mieć idealną powierzchnię, po zastygnięciu świeczek dodaj jeszcze cienką warstwę płynnego wosku.
4. Teraz zostaje już tylko nakleić etykiety i gotowe! Możesz je wydrukować na papierze samoprzylepnym lub wypisać ręcznie.

Rada: Jeśli chcesz, do ścianek słoika przytwierdź suszone kwiaty. W takim przypadku wybierz przezroczyste słoiczki.

Pozostałe rady

• Świeczki nie muszą być w zamykanych słoiczkach, możesz wybrać w tym celu ładną szklankę.

• Świeczki DIY świetnie wyglądają także w betonowych naczyniach po świeczkach Blomus Fraga.

• Możesz także wykonać własny betonowy pojemnik.

Poradnik przygotowała Eva Kovářová z instagramowego profilu Gathermoments.