Zniżka 15% z kodem LUTY15 | Już tylko do północy →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, aby zakwitła także za rok

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, to kolorowa roślina, która stała się popularną dekoracją świąteczną. Ale czy wiesz, że możesz cieszyć się jej kolorowymi liśćmi w Święta Bożego Narodzenia przez wiele lat? Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, jak prawidłowo o nią dbać, aby w przyszłym roku znów była piękna i kolorowa.

Jak wybrać i kupić dobrej jakości poinsecję?

 • Jeśli dopiero teraz kupujesz roślinę, uważaj gdzie ją kupujesz. Powinna ona znajdować się wewnątrz sklepu, w cieple, a nie na zewnątrz w mrozie.
 • Wybierz roślinę, która wciąż ma zielone pąki.
 • Dokładnie sprawdź roślinę, aby upewnić się, że nie ma szkodników.
 • Spróbuj delikatnie potrząsnąć rośliną, aby sprawdzić, czy liście nie opadają.
 • Powąchaj ziemię: Czujesz zapach pleśni? Wtedy również nie kupuj takiej rośliny.

Porada: Dobrze zapakuj roślinę w sklepie, aby nie ucierpiała z powodu szoku termicznego w czasie transportu.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską w adwencie?

 1. Po przyniesieniu rośliny do domu, znajdź dla niej odpowiednie miejsce. Idealne będzie stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła. Nie umieszczaj jej w pobliżu kaloryfera, optymalna temperatura wynosi od 20 do 22°C.
 2. Podlewaj roślinę odstaną wodą.
 3. Utrzymuj glebę w miarę wilgotną.
 4. Możesz spryskać roślinę zraszaczem.
 5. Chroń swoją poinsecję przed nagłymi zmianami temperatury, przeciągami, ogrzewaniem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Jak dbać o poinsecję po świętach Bożego Narodzenia?

 1. Gdy kolorowe liście opadną po Bożym Narodzeniu, przytnij roślinę do około 10 centymetrów i zatrzymaj wypływanie białego soku, mocząc ją w ciepłej wodzie. Umieść roślinę w jasnym miejscu o temperaturze około 16 stopni i ogranicz podlewanie w okresie zimowym.
 2. Zamiast kolorowych liści, nowe zielone liście zaczną stopniowo kiełkować wraz z nadejściem wiosny i lata i pozostaną takie przez większą część roku. Ponowne kwitnienie będzie wymagało nieco więcej uwagi.
 3. Idealna temperatura do uprawy poinsecji wynosi około 20°C. Ponownie, należy unikać przeciągów i bezpośredniego światła słonecznego. Miejsce w pobliżu okna zachodniego okna jest dla niej idealne. Roślina może być również uprawiana na zewnątrz od wiosny do jesieni, gdzie toleruje pełne słońce (wschodnie lub zachodnie).
 4. Podlewaj gwiazdę regularnie odstaną wodą i upewnij się, że podłoże nie jest zbyt mokre. Podlewaj rzadziej, zamiast nadmiernie podlewać korzenie. Ciągłe nawożenie pomaga utrzymać roślinę w dobrej kondycji. Możesz również przesadzić ją do większej doniczki, jeśli już ją przerosła i korzenie mają zbyt mało miejsca.

Obudź roślinę na miesiąc przed Bożym Narodzeniem

Około miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia nadchodzi najważniejszy czas, jeśli chcesz, aby Twoja poinsecja znów pięknie się prezentowała na stole lub parapecie. Roślina potrzebuje krótkiego dnia i długiej nocy, najlepiej 8 do 9 godzin ciemności dziennie. Aby to osiągnąć, przykryj roślinę wieczorem (np. papierowym pudełkiem) i odkryj ją rano. Każde światło – od lamp ulicznych po oświetlenie domowe – może wpływać na (nie)kwitnienie, więc przykrycie i zapewnienie ciemności jest naprawdę ważne.

Już po trzech tygodniach możesz spodziewać się nowych pąków wśród kolorowych przylistków. W Wigilię będziesz mieć piękną, kolorową gwiazdę betlejemską w pełnej krasie.

Interesujące fakty na temat poinsecji

 • Poinsecja jest znana ze swoich charakterystycznych czerwonych liści, które często uważamy za kwiaty, ale w rzeczywistości kwiaty to małe żółte kulki w środku tych liści.
 • Roślina pochodzi z Meksyku, gdzie jest symbolem Bożego Narodzenia od XVII wieku i jest tam uważana za bylinę. Należy do rodziny mszaków i jest trująca dla zwierząt domowych i dzieci. Jej biały sok może powodować nieprzyjemną wysypkę.

Porada: Udekoruj swój świąteczny stół błyszczącym złotym aniołem lub gwiazdą, które wraz z żywymi dekoracjami wniosą prawdziwie świąteczną atmosferę.