Oświetlenie przedłuży czas, w którym możesz spędzać czas w swoim ogrodzie. Wnosi poczucie bezpieczeństwa, romantyczną atmosferę i sprawia, że Twoja oaza na świeżym powietrzu prezentuje się zupełnie inaczej. Dobrze rozplanowane oświetlenie zapewnia głębię i odrobinę tajemniczości w ogrodzie.
Tak samo, jak szczegółowo planujesz rozmieszczenie mebli, powinieneś też zaplanować elementy oświetlenia
„Pospaceruj po ogrodzie i zapytaj się sam siebie, co najchętniej chciałbyś mieć oświetlone. Weź pod uwagę te miejsca, gdzie to konieczne ze względu na bezpieczeństwo poruszania się oraz strefy, na które będzie miło patrzeć z domu“ – radzi założyciel atelier Flera Ferdinand Leffler. „Najpierw pomyśl o tym, którędy chodzisz codziennie bez względu na pogodę. Wieczorami chodzisz po drewno do kominka? Wcześnie rano wstajesz i bierzesz z altanki smycz dla psa? To w tych miejscach bezwzględnie potrzebujesz oświetlenia. Kolejne miejsca do rozważenia, to części ogrodu, które lubisz najbardziej, ale po zmroku nie możesz z nich korzystać“ dodaje doświadczony architekt zieleni.
Do najlepszego zaprojektowania oświetlenia ogrodowego dobrze zrobić kilka wirtualnych spacerów po przestrzeni symulując różne sytuacje – siedzę w ogrodzie i zaczyna zapadać zmrok, przychodzę w nocy do domu, wchodzę przez bramkę czy idę z tarasu do ogrodu, gdzie stoi jacuzzi… W ten sposób łatwo wyjdzie, czy nie zapomniałeś o żadnym włączniku lub Twój projekt był zbyt hojny i świateł jest za dużo. Według ekspertów zazwyczaj planuje się od dwóch do pięciu stref oświetlenia.
Całą koncepcję rozprowadzenia prądu należy omówić z elektrykiem, aby realizacja była zgodna z obowiązującymi normami. Oprócz wystarczającej pojemności chodzi także o bezpieczeństwo użytkowników i żywotność systemu.
„Ważne jest dobre wykonanie pracy przez elektryków. Na zewnątrz to szczególnie ważne: instalacja jest wystawiona na działanie wilgoci i deszczu. Kable muszą być umieszczone w odpowiednich ochraniaczach na poprawnej głębokości. Radzimy także wszystko skrupulatnie zaznaczać i opisywać, bo po paru latach ciężko jest sobie przypomnieć, gdzie dokładnie biegnie instalacja.“
Oświetlenie zewnętrze najlepiej planować jest w tym samym czasie co wewnętrzne. Należy wziąć pod uwagę zarówno włączniki, jak i umiejscowienie lamp.
• Nie zapominaj także o oświetleniu ulicznym. Jeżeli Twój ogród znajduje się od strony ulicy, zazwyczaj nie potrzeba już innego oświetlenia orientacyjnego.
• Weź także pod uwagę, jak lampy będą wyglądać w czasie dnia. Klosze same w sobie potrafią być wyrazistym elementem ogrodu (czasami aż za bardzo). Mogą być także praktycznie niewidoczne i zdradzać swój potencjał jedynie po zmroku.
• Pamiętaj także o komforcie sąsiadów (światła nie powinny świecić im w okna) oraz zwierząt.
• Nie zostawiaj zapalonych lamp na całą noc. Jeżeli nie korzystasz z ogrodu, wyłączaj oświetlenie.
Inwestycja w dobre źródła światła się opłaca. „Z naszego doświadczenia wynika, że tanie lampy z marketów budowlanych często psują się jak tylko minie dwuletni okres gwarancji,“ ostrzega architekt.
Ważna jest także barwa światła. Kolorowe żarówki należy wykorzystywać bardzo rzadko i należy mieć ku temu powód, w innym przypadku osiągniemy efekt kiczu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każda biel jest taka sama. W skrócie rozróżniamy trzy rodzaje białego światła – ciepłe, neutralne i zimne. „Nie polecam lamp solarnych o zimnym odcieniu, zdecydowanie lepiej postawić na ciepłe barwy,“ dodaje Ferdinand Leffler.
Kolejnym istotnym aspektem są same lampy. W większości obowiązuje zasada, że lampy powinny być jak najmniej widoczne, ponieważ kluczowy jest efekt, który pojawi się po ich zapaleniu.
Aby oświetlić elementy wśród roślin najlepiej umieścić reflektory, które zasłonią liście. „Najchętniej wykorzystujemy bardzo subtelne, niskie słupki, które wtapiają się w rabatę. Zalecam wybór ciemnych kolorów, matowej czerni lub antracytu. Nie jesteśmy fanami stali niedrzewnej, ponieważ na tle ogrodu przyciąga duża uwagę.“
• Przy planowaniu oświetlenia w ogrodzie bierz pod uwagę nie tylko to funkcjonalne, ale także tworzące atmosferę. Lampy pomogą nam bezpiecznie poruszać się po ogrodzie, ale także wnieść do niego magiczną atmosferę. Wystarczy zaakcentować jakiś ciekawy element – pień drzewa, dzieło sztuki lub taflę wody. Ciesz się swoim ogrodem i jego pięknem także po zmroku.
• Na taras i balkon możesz wybrać lampy podobne do tych w salonie. To świetny pomysł jeśli na tarasie posiadasz wygodny fotel lub sofę.
• Jeżeli planujesz zmiany w ogrodzie dobrym pomocnikiem będzie kurs online Żyj swoim ogrodem. W 10 rozdziałach krok po kroku nauczysz się jak zaplanować przestrzeń i jakie rośliny posadzić w poszczególnych miejscach. Naukę możesz rozpocząć w każdej chwili.