Black Friday | Do -60% na ponad 40 000 produktów →
50 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Mieszkanie 5-osobowej rodziny na 37 m2, które zaskoczy Cię kreatywnością

Czy 37,5 m2 to za mało dla pięcioosobowej rodziny? Jolana, Maty i ich trójka dzieci pokazują, że dzięki kreatywnemu podejściu i pomysłowym gadżetom nawet małe mieszkanie można przekształcić w przytulny dom.

Chcesz dowiedzieć się, jakie kreatywne rozwiązania pomogły im maksymalnie wykorzystać każdy centymetr i stworzyć harmonijną przestrzeń dla całej rodziny? Przeczytaj nasz artykuł i zainspiruj się.

Praga
2 pokoje z aneksem kuchennym
37,5 m²
Co skłoniło pięcioosobową rodzinę do przeprowadzki do mieszkania o powierzchni zaledwie 37,5 m²?
To była bardzo pragmatyczna decyzja. Szukaliśmy nowego miejsca do życia, a ceny mieszkań z trzema sypialniami były szalone. Jednocześnie nie widzieliśmy sensu w dojeżdżaniu do pracy z domu pod miastem. Tak więc, z naszym budżetem, skończyliśmy na szukaniu „klitek”. To mieszkanie było nawet najmniejsze ze wszystkich! (Śmiech) Minimalizm przyszedł w dalszej kolejności. Pomogły także nasze wakacje, kiedy odkryliśmy, że tak naprawdę wystarczą nam plecaki.
Jak dużym wyzwaniem było wówczas przeniesienie rodziny z trzypokojowego mieszkania do „klitki”?
Stanowczo stwierdziliśmy, że każdy może zabrać tylko dwa kartony – jedno na ubrania i jedno na rzeczy osobiste. Poszło zaskakująco dobrze. Przyjechaliśmy więc z dziesięcioma pudłami. Ale mieszkanie wciąż było pełne! Zminimalizowanie tej już niewielkiej ilości było jednak wyzwaniem. O dziwo, ostatecznie nie było to poświęcenie, a raczej ulga.

Za „niewidzialnymi” drzwiami znajduje się łazienka.

Fioletowa półka służy jako jeden ze stopni do sypialni na antresoli.

Otwarte półki wprowadzają minimalistyczny wygląd i maksymalizują przestrzeń do przechowywania.

Czy mieliście jasny pomysł, jak dostosować wnętrze, aby było jak najbardziej funkcjonalne i przytulne?
Mieliśmy dość jasną wizję. Chciałam na przykład mieć widok z kuchni na taras. I duży zlew – choć może to brzmieć absurdalnie w tak małym mieszkaniu. Ale jest praktyczny. Jednocześnie staraliśmy się wykorzystać każdy centymetr. Za tym stoi świetna współpraca z architektami i stolarzem, który pomógł nam maksymalnie wykorzystać przestrzeń.
Jak udało się Wam zapewnić przestrzeń dla wszystkich?
To paradoks. Mimo że mieszkanie jest małe, każdy ma więcej prywatności niż wcześniej. Chłopcy mają swoje „kwatery”, a mój mąż i ja mamy sypialnię w na antresoli nad kuchnią. To całkiem pomysłowe rozwiązanie. Dodatkowo mamy świetną strefę relaksu na patio, gdzie nie zabrakło dużego stołu czy sofy z Bonami. Chcielibyśmy korzystać z tego salonu przez cały rok.
Kolorowe oświetlenie LED tworzy zabawną i przytulną atmosferę w małych kabinach, zapewniając dzieciom prywatność.

Kolorowe oświetlenie LED tworzy zabawną i przytulną atmosferę w małych kabinach, zapewniając dzieciom prywatność.

Innowacyjny projekt pokoju dziecięcego oferuje kompaktowe miejsca do spania i przechowywania.

Innowacyjny projekt pokoju dziecięcego oferuje kompaktowe miejsca do spania i przechowywania.

A co z dziećmi – czy łatwo zaakceptowały zmianę, czy też adaptacja była dla nich większym wyzwaniem?
Chłopcy byli częścią tej decyzji od samego początku. Gdy tylko usłyszeli o „kabinach”, byli podekscytowani. Mają wbudowane nastrojowe oświetlenie, schowek pod materacem i sloty USB. A hamak zamiast sofy? To (nie tylko) dla nich prawdziwy hit.
Zaskoczyło mnie, jak niewielu rzeczy tak naprawdę potrzebujemy. I jak szybko można przyzwyczaić się do mniejszej przestrzeni.
Czy musieliście dostosować do ograniczonej przestrzeni to, jak zarządzacie domem?
Musimy być bardziej elastyczni. Nie możemy nawet suszyć ubrań w mieszkaniu – ze względu na przestrzeń i wilgotność. Rozwiązaliśmy to więc za pomocą pralkosuszarki. W kuchni musimy planować, kiedy będziemy używać stołu do pracy, gotowania lub odrabiania lekcji. Wszystko jest kwestią dogadania się i wrażliwości na innych członków rodziny. Pomoże także nieposiadanie dużych oczekiwań.
Paleta kolorów i materiałów w domu rodziny Jolany.

Paleta kolorów i materiałów w domu rodziny Jolany.

Czy macie jakieś wskazówki, jak utrzymać porządek i zminimalizować bałagan w małym mieszkaniu?
Porządek jest koniecznością, inaczej mieszkanie wyglądałoby jak po eksplozji. Każda rzecz ma swoje miejsce. Jeśli nie używamy jakiegoś przedmiotu, natychmiast go sprzątamy. Dlatego wyrobiliśmy sobie nawyk regularnego sortowania rzeczy i pozbywania się tych, których już nie potrzebujemy.
Jak ten sposób życia wpłynął na was jako rodzinę?
W małym mieszkaniu nie da się uniknąć interakcji z innymi, co nauczyło nas lepszej komunikacji, wzajemnego szacunku i natychmiastowego rozwiązywania wszelkich problemów.

Granitowy blat kuchenny stopniowo przechodzi w stół.

Minimalistyczne rozwiązania do przechowywania i naturalne materiały tworzą przytulną i funkcjonalną przestrzeń.

Stół służy również jako wyspa kuchenna i biurko.

Jakie widzisz zalety i wady mieszkania na 37,5 m² w porównaniu z przeciętnym mieszkaniem lub domem?
Korzyści? Zdecydowanie mniej czasu spędzonego na sprzątaniu. Dzięki niewielkim powierzchniom mogliśmy też pozwolić sobie na droższe materiały, na przykład na blat kuchenny. A wady – bardziej ograniczona przestrzeń i ostrożne planowanie nawet rutynowych zakupów. Brak żelaznych zapasów.
Mała przestrzeń niesie ze sobą ograniczenia. Czy wpłynęło jakoś na przykład na Wasze hobby...?
Przekonaliśmy się, że wielu rzeczy nie ma sensu posiadać na własność. Jeśli potrzebujemy sprzętu sportowego lub narzędzi, często wygodniej jest je wypożyczyć. W końcu, gdy pojawia się coś nowego, coś starego musi odejść. To rodzaj ciągłej minimalistycznej dyscypliny. (śmiech)

Narożnik z sofą na świeżym powietrzu jest ulubionym miejscem relaksu.

Rodzina chce korzystać z zewnętrznego salonu przez cały rok.

Kolorowe krzesła i kwiatowe dekoracje wprowadzają na taras relaksującą atmosferę.

Czy coś Was zaskoczyło?
Zaskoczyło mnie, jak niewielu rzeczy tak naprawdę potrzebujemy. I jak szybko można przyzwyczaić się do mniejszej przestrzeni. Chodzi o ustalenie priorytetów i uświadomienie sobie, że duże mieszkanie nie jest konieczne do komfortowego życia.
Jakiej rady udzieliłabyś osobom przeprowadzającym się do małego mieszkania?
Nie bój się i podejdź do tego z otwartym umysłem. Z praktycznego punktu widzenia, pomyśl o przestrzeni w metrach sześciennych i znajdź rzemieślników lub architektów, którzy będą zadawać pytania na temat twoich nawyków i potrzeb. A od strony mentalnej – nie bój się zaufać innym.

Taras jest miejscem, w którym rodzina może wspólnie spędzać czas.

Przestronny stół ogrodowy dominuje w przestrzeni zewnętrznej.

Wskazówki, jak urządzić małe mieszkanie

  • Przestrzeń przeliczaj na metr sześcienny: Planując wnętrze, oblicz, ile metrów sześciennych będziesz mieć do dyspozycji w swoim mieszkaniu.
  • Wykorzystanie przestrzeni pionowej: Półki od podłogi do sufitu oraz systemy wiszące pomogą maksymalnie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni.
  • Wbudowane szafy: Wbudowane szafy to świetny sposób na poradzenie sobie z asymetryczną przestrzenią. Pozwalają one również na utrzymanie zorganizowanej i spójnej przestrzeni.
  • Ukryte schowki: Wyposaż swoje wnętrze w wielofunkcyjne meble – od łóżka i sofy po ławki lub taborety z wbudowanymi schowkami, które schludnie ukryją wszystko, czego potrzebujesz.
  • Jasne kolory: Użyj jasnych kolorów, aby rozjaśnić przestrzeń.
  • Lustra: Użyj luster na drzwiach, szafkach lub ścianach, aby wizualnie powiększyć przestrzeń i odbijać światło, dzięki czemu pomieszczenie będzie bardziej przestronne.
  • Jeśli mieszkanie ma wysokie stropy, użyj hamaka jako alternatywy dla antresoli, na której dzieci mogą się zrelaksować lub bawić.