Do -15% na łazienkę | Zaoszczędź jeszcze dziś →
Mid Season Sale | Zaoszczędź do 50% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Bonami z wizytą. Minimalistyczny dom, w którym nie brakuje miejsca do przechowywania

Przestronny, elegancki i minimalistyczny – tak można w skrócie opisać dom Luci Kocman, która zawodowo zajmuje się porządkowaniem i organizacją mieszkań.

Zajrzyj do jej domu, który łączy funkcjonalność z wysokimi standardami estetycznymi, i zainspiruj się jej wskazówkami dotyczącymi idealnej organizacji i rozwiązań w zakresie przechowywania (nie tylko) w domu jednorodzinnym.

Lokalizacja
Praga

Rozkład mieszkania
5 pokoi z aneksem kuchennym

Wielkość domu
180 m²

Jak opisałabyś swój dom?

Ponadczasowy. Lubimy czyste, jasne i przestronne wnętrza, które zapewniają dużo miejsca do przechowywania. Potrzebujemy, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce. Jednak, ponieważ kupiliśmy gotowy dom, w niektórych kwestiach musieliśmy pójść na kompromis. Staraliśmy się rozwiązać wszystko w sposób, który był zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny.

Dążyliśmy do jednolitości przestrzeni, dlatego w całym domu przeplatają się trzy elementy – dębowe drewno, białe ściany i naturalne materiały.
Ile lat tu mieszkasz i jak długo trwało urządzanie domu?

Od ponad roku. Remont trwał rok i jak to bywa, nie obyło się bez problemów. Dążyliśmy do jednolitości przestrzeni, dlatego w całym domu przeplatają się trzy elementy – drewno dębowe, białe ściany i naturalne materiały. Prace budowlane były jednak kłopotliwe, więc jesteśmy mniej więcej w połowie urządzania.

Styl domu Luci jest minimalistyczny.

Rodzina lubi spokój prostych linii z okrągłymi detalami.

Czy masz jakieś triki na utrzymanie porządku w salonie przy dwójce dzieci?

Salon był kiedyś pokojem zabaw dla dzieci. Przez dziesięć lat nie mieliśmy nawet stolika do kawy, więc przestrzeń przed sofą była po prostu miejscem do zabawy.(śmiech) Ale kiedy przeprowadziliśmy się do dwupiętrowego domu, dzieci w jakiś naturalny sposób zaczęły używać wyłącznie swoich pokoi. Więc teraz gramy w szachy i gry planszowe tylko w salonie.

Umieszczenie dwóch sof naprzeciwko siebie było dla nas kluczowe, ponieważ sprzyja to rozmowom.
W przeciwieństwie do większości domów, u Ciebie sofa nie jest skierowana w stronę telewizora...
Umieszczenie dwóch sof naprzeciwko siebie było dla nas kluczowe, ponieważ sprzyja to rozmowom. Według mnie umieszczenie sofy naprzeciwko telewizora, wręcz przeciwnie, zachęca do bierności.

Podczas urządzania, nacisk został położony na materiały, kolory i jakość.

Neutralne kolory i proste kształty są doskonałą bazą dla odważnych dekoracji i dodatków.

Wskazówki Bonami dotyczące organizacji i przechowywania w salonie

 • Wprowadź do swojego wnętrza równowagę między otwartymi i zamkniętymi szafkami.
 • Jaśniejsze meble nie tylko rozjaśniają i wizualnie powiększają przestrzeń, ale także jest na nich mniej widoczny kurz, co oznacza, że nie biegasz ze ścierką tak często. Sprawdzą się także przeszklone witryny.
 • Utrzymaj jednolitą przestrzeń. Dlatego trzymaj się jednego drewnianego dekoru, który możesz dopasować z kolorami uzupełniającymi na tekstyliach lub dekoracjach.
 • Pomyśl o swojej przestrzeni życiowej w kontekście. Obok fotela lub sofy postaw stolik, na którym goście będą mogli odłożyć kubek lub szklankę.
 • Unikaj wizualnego smogu, takiego jak nadmiar dekoracji czy przepełnienie przestrzeni meblami i niedopasowanymi elementami.
 • Polegaj na subtelnych „kryjówkach” – schowkach wewnątrz sofy, taboretu lub pod stolikiem kawowym.
 • Aby nadać salonowi zwiewny charakter, zawsze zostawiaj dużo miejsca wokół mebli, obrazów i dekoracji.

W domu Lucie połączyła stare i nowe elementy w harmonijną całość.

Naturalne materiały odgrywają również główną rolę w jadalni.

Co było największym wyzwaniem przy urządzaniu domu?

Mój mąż i ja dopracowujemy nasze piąte wspólne mieszkanie. Jak na ironię, kiedy kończyliśmy urządzanie, przeprowadzaliśmy się. Mam nadzieję, że zostaniemy tu na stałe, jesteśmy kompletni. Więc największym wyzwaniem dla nas w już z góry ustalonej przestrzeni było ustawienie logistyki domu w sposób, który się sprawdza.

O ile w pracy z klientami zazwyczaj mam jasny pomysł, o tyle we własnym domu zmagam się z urządzaniem.
Czy zakupy robisz świadomie, czy raczej polegasz na intuicji?

Choć zazwyczaj mam jasny pomysł podczas pracy z klientami, we własnym domu zmagam się z urządzaniem. Podstawy całego domu powstały z architektem, ale reszta wciąż jest kształtowana w miarę zmieniających się potrzeb i gustów. Dlatego też czasem przywracam do życia starsze elementy po moich babciach i prababciach.

Lite drewno i naczynia w pastelowych odcieniach dodają jadalni przytulności.

We wnętrzu znajdują się również wyszukane dekoracje.

Czy masz jakiś ulubiony element?

Jeśli chodzi o meble i dodatki, moja lista nie ma końca. Od 20 lat jestem zakochana w fotelu Barcelona autorstwa Miesa van den Rohe. Jednocześnie chciałabym dodać do mojego porcelanowego arsenału kilka sztuk First Republic. Muszę też odnowić stolik pająk Halabala, który czeka na swoją kolej w składziku.

Ulubionym miejscem jest wnęka przy kominku. Czasem zaszywam się tam z kawą lub herbatą, włączam starą płytę...
Gdzie w domu najchętniej spędzasz czas i dlaczego?

Mam wrażenie, że miejscem, w którym najczęściej mnie zobaczysz jest moje centrum kontroli – pralnia. Uwielbiam też łóżko w sypialni i wnękę przy kominku. To tam czasem chowam się z kawą lub herbatą, włączam starą płytę lub po prostu cieszę się chwilą dla siebie.

Wyspa wydłuża powierzchnię roboczą, a jednocześnie elegancko oddziela kuchnię od jadalni.

Wyspa wydłuża powierzchnię roboczą, a jednocześnie elegancko oddziela kuchnię od jadalni.

Gdybyś miała nieograniczony budżet, co byś kupiła do swojego domu?

Większe okna, aby wnieść więcej światła. I dużo pięknych książek i płyt. A potem kilka wymarzonych elementów z mojej listy. Ale nie wszystkie pasowałyby do tego domu, a poza tym nie lubię zagraconych przestrzeni.

Podkładki, koce, poduszki czy dywanik mogą zrobić ogromne wrażenie nawet w nieidealnym wnętrzu.
A gdybyś na urządzenie mieszkania miała jedynie 4 tysiące złotych, w co byś zainwestowała, a na czym zaoszczędziła?

W dodatki, które łączą się kolorystycznie z innymi elementami w pokoju. Podkładki, koce, poduszki czy dywanik świetnie sprawdzą się nawet we wnętrzu, które nie jest idealne. Bardzo ważny jest również zapach domu. Czasami można zaoszczędzić na podstawowych elementach i kupić je z drugiej ręki.

Blat składa się z przetworzonego i w pełni nadającego się do recyklingu papieru oraz żywicy, która jest odporna na zarysowania.

Poprzez zasłonięcie ślepego rogu roletą, stworzono miejsce do przechowywania przypraw.

Jakie rozwiązanie zastosowane w kuchni sprawdza Ci się najbardziej?

Wpuszczany zlew, który łatwiej się sprząta. A także odpowiednie rozwiązanie dla kuchni w kształcie litery L, które często są problematyczne ze względu na ślepy róg. Zastosowaliśmy w nim niewielką roletę, dzięki czemu powstała przestrzeń na przypraw, a przyszłości także na mikser.

Chcieliśmy jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, dlatego zastosowaliśmy szuflady i szafki aż do sufitu.
Jakie są Twoje wskazówki dotyczące utrzymania porządku w kuchni?

Ważne jest, aby skupić się na tym, jak funkcjonuje rodzina i co jest dla niej ważne. Na przykład jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, ale wiedzieliśmy, że chcemy schować ekspresy w szafce. Pomyśleliśmy więc o tym podczas wykonywania instalacji elektrycznej. Dodatkowo, ponieważ przeprowadzaliśmy się z dużo większej kuchni, musieliśmy maksymalnie wykorzystać naszą obecną przestrzeń. Postawiliśmy więc na szuflady, szafki od podłogi do sufitu i wewnętrzne organizery.

Dzięki białym blatom i jasnemu drewnu, kuchnia jest przestronna.

Dzięki białym blatom i jasnemu drewnu, kuchnia jest przestronna.

Stojaki na pokrywki i patelnie pomagają utrzymać porządek w szufladach.

Stojaki na pokrywki i patelnie pomagają utrzymać porządek w szufladach.

Wskazówki Bonami, jak rozwiązać kwestię przechowywania w kuchni

 • Podziel kuchnię na strefy funkcjonalne. Na przykład umieść szklanki, kubki i czajnik jak najbliżej wody. Przedmioty do pieczenia umieść jak najbliżej piekarnika. Poruszanie się po kuchni będzie łatwiejsze.
 • Wybierz szafki, które sięgają aż do sufitu. Zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania i unikniesz niewykorzystanej przestrzeni, którzy kurzy się i staje się składzikiem.
 • Przechowuj rzeczy, których używasz najmniej, jak karafki, serwisy świąteczne lub niepsujące się zapasy żywności, na najwyższych półkach.
 • W dolnej części zabudowy kuchennej najlepiej postawić na szuflady. Pomieszczą one wiele rzeczy, które łatwiej się wyciąga i utrzymuje w porządku.
 • Jeśli chcesz, aby dzieci mogły same się obsłużyć, przechowuj ich naczynia tam, gdzie będą miały do nich łatwy dostęp – na przykład w szufladach dolnych szafek.
 • Nie układaj desek do krojenia jedna na drugiej, ale pionowo. Staraj się też zachować odstęp między drewnianymi deskami, aby umożliwić im wyschnięcie.
 • Używaj organizerów kuchennych. W trudno dostępnych półkach zastosuj obrotowe tace lub pudełka do przechowywania, które można układać jedne na drugich. Pomoże Ci to maksymalnie wykorzystać głębokość szafki.
 • Wybierz kompaktowy zestaw naczyń kuchennych. Lepiej mieści się nie tylko na półkach, ale także w zmywarce.
 • Nie bój się plastiku. W niektórych przypadkach jego użycie jest bardziej higieniczne, co dotyczy zwłaszcza desek do krojenia. Upewnij się, że plastikowe przybory są przystosowane do mycia w zmywarce lub używania w kuchence mikrofalowej oraz posiadają certyfikat BPA free.
 • Nigdy nie wkładaj drewnianych przyborów do zmywarki. Dbaj o to, by były suche i od czasu do czasu zaolejuj, na przykład oliwą z oliwek.
 • Zaopatrz się w osobne deski do krojenia do przygotowywania mięsa i warzyw. Do mięsa najlepiej sprawdzą się plastikowe.

W pokoju dziecięcym dominują stonowane kolory i jednolity drewniany wystrój.

W pokoju dziecięcym dominują stonowane kolory i jednolity drewniany wystrój.

Półki oferują miejsce na wyeksponowanie ulubionych zabawek.

Półki oferują miejsce na wyeksponowanie ulubionych zabawek.

Skąd czerpiesz inspirację?

Inspiruje mnie wiele marek, architektów i artystów, których śledzę. Dzięki mediom społecznościowym i presji dzielenia się, dostęp do inspiracji jest bardzo łatwy. Dlatego nieustannie zapisuję zdjęcia i zastanawiam się, czy podobne rozwiązanie można by zastosować w moim domu. Ale zazwyczaj wymyślam inne, zwykle jeszcze trudniejsze do wdrożenia. I dlatego wszystko trwa tak długo. (śmiech) Część mebli projektuję sama.

To ważne, żeby czuć się w domu komfortowo. A przyczyniają się do tego przedmioty, którymi się otaczamy.
Co przychodzi Ci na myśl, kiedy słyszysz „dom”?

Rodzina i bezpieczeństwo. Dom jest dla mnie najważniejszym miejscem. Ostatnie lata pokazały wszystkim, jak ważne jest, aby czuć się komfortowo w domu. A przyczyniają się do tego przedmioty, którymi się otaczamy. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach wiele rodzin postawiło na remont mieszkania lub zmianę wystroju. Styl życia się zmienił, a my na to reagujemy.

Nawet w pokoju dziecięcym nie brakuje różnego rodzaju oświetlenia – od punktowego po dekoracyjne.

Umieszczenie biurka pod oknem zapewnia mnóstwo światła dziennego.

Wskazówki Bonami, jak rozwiązać kwestię przechowywania w pokoju dziecięcym

 • Zaprojektuj pokój dziecięcy już z tym, że każdy przedmiot ma swoje miejsce.
 • Od czasu do czasu zrób z dziećmi przegląd pokoju. Omówcie razem, których zabawek już nie używają, a które mogłyby uszczęśliwić inne dzieci. Jednocześnie zrób miejsce w ich pokoju na nowe zabawki, które na przykład dostaną pod choinkę.
 • Mądrze wybieraj pudełka do przechowywania zabawek. Dzieci prawdopodobnie nie będą bawić się tak często zabawkami, które nie są na widoku. Dlatego wybierz kombinację pudełek do przechowywania oraz otwartych regałów i półek dla dzieci. Zmieniaj wyeksponowane zabawki raz na jakiś czas.
 • Sortowanie zabawek w sekcjach według kolorów również pomoże w utrzymaniu porządku. Oprócz tego, że ułatwi to znalezienie, wyeliminuje to również „eksplozję kolorów” na półkach.
 • Wykorzystaj szafy dziecięce do sufitu. Na najwyższych półkach przechowuj bagaże lub odzież sezonową. Pozostałe ubrania i rzeczy codziennego użytku przechowuj w taki sposób, aby były pod ręką i rozwijały samodzielność dziecka.
 • Dla dodatkowego miejsca do przechowywania, użyj szuflad pod łóżkiem lub wiszących materiałowych organizerów.

Zaokrąglone kształty i wzory na płytkach dodają łazience odrobinę luksusu.

Co w Twoim domu najbardziej ułatwiło Ci funkcjonowanie?

Przeniesienie pralni z miniaturowej przestrzeni pod schodami do łazienki dzieci, dzięki czemu mogę zająć się praniem na jednym piętrze i nie muszę biegać w górę i w dół z koszem. To jest moje centrum dowodzenia, gdzie mogę składać pranie i od razu chować do szaf.

Przeniosłam pralnię z miniaturowej przestrzeni pod schodami do łazienki dzieci, żeby móc zająć się zajmować się praniem na jednym piętrze.
Co myślisz o ukrywaniu pralki i suszarki w szafie?

To zdecydowanie bardzo estetyczne rozwiązanie, ale niepraktyczne. Pralka po każdym praniu musi zostać wysuszona, aby nie tworzyła się pleśń. Dlatego nie polecam chowania jej w szafie.

Prosto urządzoną łazienkę ożywiają dodatki w pastelowych kolorach.

Prosto urządzoną łazienkę ożywiają dodatki w pastelowych kolorach.

W łazience pojawiają się też naturalne materiały – lniany szlafrok i bambusowa szczotka.

W łazience pojawiają się też naturalne materiały – lniany szlafrok i bambusowa szczotka.

Wskazówki Bonami, jak przechowywać w łazience

 • Aby łazienka wyglądała na zorganizowaną, postaraj się schować jak najwięcej kosmetyków w zamykanych szafkach.
 • Przechowuj w łazience tylko to, czego używasz. Przechowuj zapas ręczników lub papieru toaletowego w pomieszczeniach o niższej wilgotności.
 • Choć duże okrągłe lustro nad umywalką wygląda bardzo elegancko i modnie, zastanów się, czy nie bardziej odpowiednia byłaby szafka z lustrzanymi drzwiczkami. Zastępuje ona lustro, a także zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania, w którym możesz schować rzeczy takie jak ręczniki.
 • Szafki łazienkowe nie powinny być zbyt głębokie, więc będziesz w stanie zobaczyć produkty w tylnym rzędzie. Możesz także wykorzystać organizery w formie schodków.
 • Nie zapomnij o szafce pod umywalką, która znów daje dodatkowe miejsce do przechowywania. Jeśli wybierzesz model wiszący, pomieszczenie będzie sprawiało lżejsze wrażenie.
 • Aby utrzymać szuflady w idealnym porządku, postaw na plastikowe organizery.
 • Przestrzeń na półkach i otwartych regałach podziel za pomocą koszy do przechowywania lub pudełek.
 • W małych przestrzeniach wykorzystaj wysokość pomieszczenia tak bardzo, jak to możliwe. Haczyki lub organizery na drzwi mogą służyć do powieszenia szlafroków lub ręczników.
 • Jeśli nie możesz wiercić w ścianie, użyj uchwytów na przyssawki.

Obraz, doniczki i ciekawe oświetlenie wystarczą, by uzyskać świetny efekt.

Minimalistyczny design lampy stołowej łączy funkcjonalność z estetyką.

Jakich rad udzieliłabyś osobom, które mają do czynienia z podobnym typem domu?

Aby dały sobie czas i nie chciały wszystkiego od razu. Nawet jeśli przestrzeń wygląda na niedokończoną, zrób z tego atut. Czasami wnętrze samo powie, czego potrzebuje – gdzie dodać na przykład meble do przechowywania, albo gdzie doświetlić ciemny kąt.

Więcej wskazówek na temat urządzania domu

 • Pozwól przestrzeni oddychać, nie bój się wprowadzać zmian.
 • Wybierz meble w jednym dekorze drewna, całość wygląda wtedy harmonijnie.
 • Wybierz akcesoria w neutralnych kolorach, które nudzą się znacznie później.
 • Jeśli jest to możliwe, skorzystaj z usług projektanta lub architekta, który zaprojektuje przestrzeń na miarę Twoich potrzeb.. To nie tylko oszczędzi Ci kłopotów, ale także często wychodzi taniej, niż metoda prób i błędów.