Zniżka 15% z kodem WRZESIEN15 | Już tylko do północy →
50 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Pokój dla ucznia. Jak połączyć miejsce do nauki i zabawy

Dzieci, które mają swoje własne miejsce do nauki mogą wypracowywać pozytywne nawyki uczenia się i łatwiej im się skupić. Mimo to dzieci często odrabiają lekcje przy stole kuchennym i w innych miejscach w domu.

Jak więc stworzyć dziecku w wieku szkolnym miejsce do nauki w przestrzeni, która jeszcze niedawno służyła wyłącznie do zabawy? Tajemnica spoczywa nie tylko w odpowiednim doborze mebli, ale także w ich umiejscowieniu, kolorach oraz oświetleniu. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i stwórz idealny pokój dla ucznia.

Urządź pokój tak, aby zachęcał nie tylko do zabawy, ale także nauki.

Podziel pokój na strefy

  • Dla każdej ze stref wybierz inny kolor: jasne i naturalne odcienie w strefie nauki, delikatne i spokojne kolory w strefie spania, żywe i wesołe kolory w strefie zabaw.
  • Do podziału możesz wykorzystać także meble – regały lub niskie szafki świetnie się tutaj sprawdzą.
  • Dobrym pomysłem jest także wyznaczenie stref za pomocą dywanów i dekoracji. Każda strefę udekoruj na różny sposób – wybierz na przykład plakaty lub obrazku, które nawiązują do czynności wykonywanych w odpowiednich częściach pokoju.

Jakie meble wybrać do pokoju dla ucznia

Postaw na meble, które rosną wraz z dzieckiem

Tego typu meble dostosujesz do wzrostu dziecka i nie będziesz musiał co dwa czy trzy lata wymieniać mebli na nowe. Regulowane biurko i krzesło wspierają prawidłową postawę ciała, co pomaga zapobiegać problemom zdrowotnym spowodowanym złą pozycją w czasie nauki.

Regulowane meble wystarczą na wiele lat.

To świetna inwestycja, dzięki której nie musisz zmieniać mebli, kiedy dziecko urośnie.

Niech dziecko weźmie udział w wybieraniu wyposażenia.

Jak wyposażyć strefę nauki?

  • Biurko: Model z regulowaną wysokością i blatem będzie najlepszym wyborem. Nie zapomnij także o miejscu do przechowywania. Szuflady i szafki pomagają panować nad przyborami i utrzymywać blat w ładzie.
  • Ergonomiczne krzesło: Regulacja wysokości i głębokości oparcia pozwoli dostosować krzesło do aktualnych potrzeb dziecka. Kluczowe jest wsparcie odcinka lędźwiowego, dzięki której kręgosłup jest w odpowiedniej pozycji. warto wybrać model obrotowy na kółkach, który ułatwi dziecko poruszanie się.
  • Organizery na biurko: Utrzymywanie porządku na blacie ma istotny wpływ na efektywność nauki, Dlatego wyposaż dziecko w organizery na ołówki, długopisy i inne artykuły szkolne.
  • Półki i regały: Połączenie otwartych i zamkniętych półek będzie najlepszym wyborem. Na otwartych półkach umieść często używane przedmioty (podręczniki, zeszyty, akcesoria do pisania), a w szufladach lub zamkniętych półkach umieść to, czego dziecko używa rzadziej (np. instrumenty muzyczne).
  • Praktyczne akcesoria: Tablice magnetyczny lub korkowe pomogą dziecku w organizacji i nauce. Można powiesić na nich plan lekcji, listę obowiązków domowych itd.
  • Sprzęty i akcesoria: jeśli Twoje dziecko do nauki używa tabletu lub komputera, powinno mieć odpowiednie miejsce, gdzie może je postawić i naładować. Nie zapomnij o regulowanym stojaku na tablet lub laptop, aby dziecko mogło ustawić odpowiedni do jego wzrostu kąt i wysokość. Przydadzą się także organizery na kable.
Bonami radzi: Wyposaż pokój ucznia w piłkę do siedzenia. Będzie miłą odmianą dla dziecka i jego ciała. Siedzenie na piłce rozwija równowagę, aktywuje mięśnie szkieletowe, co pozytywnie wplywa na kręgosłup.
Łóżko w strefie snu (kolor niebieski) umieść przodem do drzwi. Strefę zabaw (żółty) i nauki (różowy) oddziel tak, by dziecko w czasie nauki nie rozpraszał widok zabawek.

Łóżko w strefie snu (kolor niebieski) umieść przodem do drzwi. Strefę zabaw (żółty) i nauki (różowy) oddziel tak, by dziecko w czasie nauki nie rozpraszał widok zabawek.

Dla dziecka w wieku szkolnym na ścianach świetnie sprawdzą się pastelowe kolory, które uspokajają. Tapety z subtelnymi geometrycznymi, naturalnymi i edukacyjnymi motywami takimi np. jak mapy świata to także dobry pomysł. Rozwijają one dziecięcą fantazję i pozwalają uczyć się poprzez zabawę.

Veronika Gajdošová
projektantka wnętrz

w pokoju dziecka powinno być dużo miejsca na blacie biurka.

W strefie nauki nie zapomnij o zajęciach dodatkowych, na które uczęszcza dziecko.

Dodatkowe oświetlenie wnosi przytulną atmosferę i doświetla strefy.

Jak wybrać łóżko do pokoju ucznia?

Optymalny rozmiar łązka dziecięcego to 80 x 200 cm lub 90 x 200 cm. Ważnym elementem jest materac. Jak wybrać odpowiedni dowiesz się w tym wideo. Z takiego łóżka dziecko szybko nie wyrośnie i spokojnie może na nim spać aż do matury. Jeśli pokój jest mały i liczy sie każdy centymetr, rzuć okiem na podwyższone łóżka, pod którym można zaaranżować miejsce z biurkiem.

Gdzie postawić łóżko?

Aby dziecku dobrze się spało, przy wyborze miejsca na łóżko zwróć uwagę na:
    Z łóżka powinien być dobry widok na cały pokój i drzwi, aby dziecko czuło się bardziej bezpieczne.
  • Nad łóżkiem lub obok niego nie umieszczaj nieodpowiednich przedmiotów (np. półki, dużej lampy, ciężkiej dekoracji wiszącej itd., które mogłoby spaść dziecku na głowę lub o które podczas stawania w nocy można się potknąć.
  • Łóżka nie stawiaj pod oknem. Będzie do niego gorszy dostęp, a niektóre dzieci czują się pod oknem mniej bezpieczne.

Optymalna wielkość łóżka dziecięcego to 80-90 x 200 cm.

Jeśli kupisz łóżko, które rośnie razem z dzieckiem masz spokój na kilka lat.

Dekoracje pozwól wybrać dziecku, aby mogło choć trochę dostosować pokój do siebie.

Jak oświetlić kącik do nauki?

  • Oświetlenie w tej części pokoju powinno zapewnić wystarczająco dużo światła. Biurko umieść pod oknem, aby dziecko mogło korzystać z dziennego światła, które jest najbardziej naturalne dla oczu i pomaga w utrzymaniu skupienia. Jeśli światło pada na okno i razi w oczy zamontuj aroletę.
  • Górne światło powinno równomiernie oświetlać cały pokój. Najlepsza będzie lampa sufitowa z rozproszonym światłem, która nie rzuca zbyt wielu cieni. Na biurku powinna znaleźć się regulowana lampa, w idealnym wypadku taka, w której można ustawić intensywność i barwę światła.
  • Do nauki najlepsze jest chłodniejsze białe światło (około 4000-5000 K), które wspiera koncentrację i produktywność. Lampa powinna dostatecznie mocno świecić (minimum 500-800 lumenów), nie trzeba było wytężać wzorku. Nie powinna także zbyt mocno świecić i oślepiać.

  • Jeśli zajdzie taka potrzeba, dodaj inne źródła światła, takie jak kinkiety lub taśmy LED, które doświetlą ciemne zakątki i wniosą przyjemną atmosferę.

Główne światło uzupełnij dodatkowymi takimi jak lampka na biurko.

Oświetlenie dekoracyjne sprawi, że pokój będzie przytulny.

5 dodatkowych wskazówek, jak ulepszyć pokój dziecięcy

1. Pozwól dziecku, aby ozdobiło miejsce do pracy według siebie – możecie wykorzystać naklejki, dekoracje i osobiste przedmioty, które motywują i inspirują.

2. Dodaj niewymagające rośliny doniczkowe takie jak sukulenty, sansewierie lub filodendrony, które są proste w pielęgnacji, a poprawią jakość powietrza.

3. Jeśli zależy Ci na wielofunkcyjności, postaw na meble na kółkach, składane biurka, i meble modułowe, W ten sposób łatwo dostosujesz pokój do aktualnych potrzeb ucznia.

4. W miejscu, w którym dziecko się uczy nie powinno zabraknąć przestrzeni na przerwy od nauki. Zamiast zabawek, które mogą rozpraszać, postaw na akcesoria do rysowania lub książki.

5. Pomyśl nad elementami wygłuszającymi, aby dziecko mogło skupić się na nauce. Możesz to być na przykład dywan, który eliminuje echo i miło jest po nim chodzić.

W pokoju dziecięcym powinno się także znaleźć miejsce do zabawy i odpoczynku.

Dywany pomogą w podzieleniu pokoju na strefy.

Łóżko piętrowe sprawdzi się w pokoju dzieci w wieku szkolnym.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie ustawić biurko w pokoju dziecka?

Najlepsze miejsce na biurko będzie przy oknie lub blisko niego ze względu na dostęp do dziennego światła, które jest najlepsze dla oczu. Powinieneś wziąć także pod uwagę czy dziecko jest prawo- czy leworęczne, aby dziecko nie zasłaniało sobie ręką światła i nie uderzało łokciem o ścianę.

Gdzie ustawić łóżko w pokoju dziecka?

Najlepiej z dala od zabawek i komputera, czyli elementów, które mogłoby dziecko odciągać od spania, kiedy jest czas na sen.

Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci w wieku szkolnym?

Wszystko zależy od wielkości pokoju. Miejsce zaoszczędzisz na przykład wybierając łózko piętrowe i meble do przechowywania, które pomieszczą dwoje dzieci. Do nauki i odrabiania lekcji każde dziecko powinno mieć własne miejsce, więc wyposaż pokój w dwa biurka. Warto uzgodnić z dziećmi także zasady podziału pokoju, aby uniknąć kłótni.

Co zrobić, by światło nie odbijało się od monitora?

Jeśli okno znajduje się za Tobą, światło może odbijać się od monitora utrudniając patrzenie w niego. Ustaw biurko tak, by tego uniknąć.