Aranżacja pokoju dla dziecka to jedno z najpiękniejszych zadań przyszłych rodziców. Jednak szczególnie przy pierwszym dziecku pojawia się wiele pytań. Ale nie bój się, pomożemy Ci w tym!
Zobacz, jakie meble będą najlepsze dla dziecka, jak pomalować pokój dla chłopca i dziewczynki oraz jak wszystko zaaranżować. Mamy dla Ciebie także także praktyczną checklistę, dzięki której o niczym nie zapomnisz oraz galerię zdjęć, która Cię zainspiruje.
Do pokoju dziecka wybierz meble wykonane z naturalnych materiałów.
Postaw na praktyczność: wybieraj meble i akcesoria wykonane z trwałych materiałów, które można myć. Ważna jest również wystarczająca ilość miejsca do przechowywania.
Minimalizm to podstawa: nie przepełniaj pokoju niepotrzebnym sprzętem. Utwórz listę prezentów, którą możesz udostępnić rodzinie i znajomym, aby mogli uniknąć duplikatów, a Ty otrzymać rzeczy, których naprawdę będziesz używać.
Pomyśl o rodzeństwie: jeśli masz już starsze dziecko, stwórz miejsce w pokoju również dla niego. Wspólna zabawa i zaangażowanie starszego rodzeństwa będzie sprzyjać tworzeniu więzi między dziećmi.
Kącik zabaw jest niezbędny: zapewnij miejsce, w którym zabawki będą dostępne nawet dla małych dzieci. Dobrze sprawdzą się praktyczne pojemniki do przechowywania zabawek, z których dzieci mogą z łatwością korzystać samodzielnie.
Zabezpiecz przestrzeń: zadbaj o bezpieczeństwo w pomieszczeniu – zakryj gniazdka, usuń niebezpieczne przedmioty i wybierz stabilne meble, które nie zrobią krzywdy dziecku. Jeśli Twoje dziecko śpi z Tobą w łóżku, rozważ zakup barierki.
Nie zapomnij o wygodzie: oprócz funkcjonalności zwróć uwagę na przyjemną atmosferę. Wybierz delikatne kolory i kojące dekoracje, które stworzą harmonijne środowisko sprzyjające spokojnemu snu i odpoczynkowi.
Miej kącik do przewijania pod ręką: umieść przewijak jak najbliżej łóżeczka i wyposaż go we wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak pieluszki, chusteczki i kremy. Dzięki temu zaoszczędzisz czas podczas nocnego przewijania, a wszystko będziesz mieć zawsze pod ręką.
Nigdy nie umieszczaj łóżeczka pod oknem.
Upewnij się, że pomieszczenie jest bezpieczne.
W pierwszych tygodniach życia noworodek śpi nawet do 18 godzin, dlatego przy wyborze łóżeczka ważne jest, aby skupić się na kilku kwestiach związanych z bezpieczeństwem:
Umieść łóżeczko tak, aby nie znajdowało się w pobliżu okna lub grzejnika, ze względu na wahania temperatury. Sprawdź także, czy w nocy na łóżeczko pada światło z latarni ulicznych. Jeśli planujesz mieć łóżeczko obok łóżka, poszukaj modeli z opuszczanym bokiem.
Pamiętaj, że łóżeczka dla niemowląt i małych dzieci nie nadają się zwykłe poduszki. Małe dzieci nie są w stanie utrzymać głowy, dlatego istnieje ryzyko uduszenia. W przypadku przeziębienia możesz podeprzeć jedną stronę łóżka, ale nie kładź niczego bezpośrednio pod główką dziecka.
Farba używana na meblach dziecięcych musi być bezpieczna dla zdrowia.
Łóżeczko powinno mieć praktyczny stelaż z regulacją wysokości.
W pokoju noworodka nie może zabraknąć przewijaka. Do wyboru masz składane modele, które łatwo przenieść lub komody z przewijakiem.
Przed zakupem zdecyduj, gdzie ma stanąć przewijak, ile masz na niego miejsca i czy będziesz go w ciągu dnia przenosić w różne miejsca w domu.
W małych mieszkaniach nie sprawdzi się raczej duży, osobny przewijak, ale lepszy będzie składany model czy nakładka do przewijania na komodę lub łóżeczko. Możesz także rozważyć zakup wiszącego przewijaka montowanego do ściany, który możesz zawiesić na dowolnej wysokości.
Komoda z przewijakiem zapewni dużo miejsca na wszystkie potrzebne akcesoria i ubranka.
Do małych mieszkań bardziej sprawdzi się składany przewijak lub mata do przewijania.
Oprócz łóżeczka i przewijaka nie zapomnij o szafie lub komodzie na ubranka dla dziecka, pościel, pieluszki czy pierwsze zabawki. Pomyśl o tym, że choć teraz wystarczy Ci kilka szuflad, to później będziesz musiał uporać się z rosnącą liczbą zabawek i akcesoriów dla siebie i dziecka. Dobrym rozwiązaniem będą różne kosze na zabawki lub pudełka do przechowywania.
Wybierz meble, które będą rosły wraz z dzieckiem.
Dzieci już od najmłodszych lat uczą się poprzez percepcję zmysłową. Upewnij się, że pokój dziecka zapewnia różnorodne bodźce wzrokowe, dotykowe, dźwiękowe i węchowe. Kolorowe zabawki, różne faktury tkanin i bezpieczne przedmioty do eksploracji to świetne sposoby na wspieranie ich rozwoju sensorycznego.
Dywany pochłaniają wstrząsy i służą jako izolacja termiczna.
Utrzymuj porządek dzięki koszom na zabawki lub pojemnikom do przechowywania.
Maty do zabawy zachęcają do rozwijania umiejętności motorycznych i zmysłów.
W pokoju dla maluchów warto postawić na jednolity kolor ścian. Odpowiednie będą pastelowe odcienie. Nadają się zarówno dla dziewczynki, jaki i chłopczyka i są uspokajające.
Kiedy dziecko ma 1,5-2,5 roku możesz ożywić pokoik tapetą, naklejką lub kontrastującymi kolorami. Noworodek nie jest w stanie rozróżnić co jest dekoracją ścienną, a co nie, wiec duże zwierzęta lub postacie mogłyby go przestraszyć.
Beżowy kolor wniesie do pokoju powiew ciepła i przytulności.
Szary to delikatny i nowoczesny kolor.
Opiekując się dzieckiem, spędzisz w pokoju dziecięcym dużo czasu. Przyda się wygodny fotel do karmienia, poduszka do karmienia, mały stolik, by wygodnie odłożyć najpotrzebniejsze rzeczy, a także małe łóżko, na którym można odpocząć w nocy. Pamiętaj, aby mieć wszystko, czego potrzebujesz pod ręką i móc cieszyć się każdą chwilą z dzieckiem.
Dzieci szybko rosną, dlatego ważne jest, abyś mógł szybko dostosować ich pokój do zmieniających się potrzeb. Rozważ zakup mebli, które można łatwo przerobić lub wymienić. Na przykład łóżeczko, które można przekształcić w większe łóżko, czy szafki z regulowanymi półkami. Inwestycja w wysokiej jakości, uniwersalne meble z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
Najlepsze będzie połączenie różnych typów świateł, które zapewnią zarówno praktyczne, jak i kojące otoczenie. Lampa sufitowa do zajęć w ciągu dnia, przyciemnione oświetlenie nocne zapewniające spokojny sen oraz dodatkowe lampy lub dekoracje świetlne mogą razem stworzyć idealną przestrzeń dla dziecka.
Zapewnienie bezpieczeństwa w pokoju dziecka obejmuje kilka kluczowych działań. Meble powinny być stabilne, przymocowane do ściany i pozbawione ostrych krawędzi, gniazdka elektryczne muszą być zabezpieczone wtyczkami, a kable bezpiecznie ukryte. Okna powinny być wyposażone w zamki zabezpieczające, a drzwi zabezpieczone przez trzaskaniem.
Wybieraj zabawki pozbawione małych części i wykonane z nietoksycznych materiałów. Pojemniki do przechowywania nie powinny stwarzać ryzyka obrażeń. Antypoślizgowe dywaniki, poręcze łóżek i bezpieczne oświetlenie, w tym diody LED, minimalizują ryzyko upadków i oparzeń. W celu zwiększenia bezpieczeństwa można zastosować nianie elektroniczne i czujniki dymu.
Czarno-białe zabawki mają ogromne znaczenie dla noworodków, ponieważ ich wzrok wciąż się rozwija i najlepiej dostrzegają duży kontrast pomiędzy czernią i bielą. Zabawki te pomagają stymulować wzrok, rozwijać aktywność mózgu i umiejętności poznawczych, takich jak rozpoznawanie i koncentracja. Oglądanie czarno-białych wzorów poprawia także koordynację wzrokową dziecka i rozwój motoryczny. Ponadto tworzą spokojne środowisko, które może być mniej rozpraszające dla noworodków niż kolorowe zabawki, a tym samym lepiej przyczyniają się do ich ogólnego rozwoju.