-20% na sofy w magazynie z kodem SOFY20 | Zaoszczędź jeszcze dziś →
Wiosna w domu i na zewnątrz | Zainspiruj się →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Walentynki

Święto zakochanych zbliża się wielkimi krokami. Nie wiesz, czym zaskoczyć swoją drugą połówkę? Pozwól nam spełnić rolę amorka, który pomoże Ci zaplanować romantyczny czas i wybrać najlepszy prezent. Przemawia do Ciebie wyznanie miłości w formie oryginalnego prezentu, walentynkowej kolacji przy świecach czy wspólnego seansu filmowego? Wszystko, czego potrzebujesz na najpiękniejsze walentynki znajdziesz na Bonami.

Kiedy obchodzimy walentynki?

Dzień świętego Walentego co roku przypada na 14 lutego i znany jest głównie jako święto zakochanych. Być może nie wiesz, ale ma ono czysto europejskie korzenie. Swoje początki ma w krajach anglosaskich, ale obchodzą je ludzie na całym świecie.

Jak powstały walentynki?

Ciekawi Cię to, kim był święty Walenty? W takim razie przenieśmy się na chwilę do starożytnego Rzymu, gdzie 14 lutego uśmiercono odważnego biskupa Walentego, który mimo wyraźnego zakazu cezara udzielał ślubów zakochanym parom. Na ten sam czas przypadały także Luperkalia, czyli święto oczyszczenia i płodności, w czasie którego mężczyźni wyciągali z urny miłości imiona dziewcząt, które w kolejnym roku miały zostać ich ukochanymi.

Te dwa wydarzenia najprawdopodobniej z biegiem czasu zlały się w jedno, które dzisiaj obchodzimy jako święto zakochanych pełne czekoladek, romantycznych kolacji i kwiatów. Dzień ten przede wszystkim powinien jednak być celebracją miłości i tylko od Ciebie zależy z kim go spędzisz ♥.

Jak obchodzi się walentynki w innych krajach?

Każdy obchodzi walentynki po swojemu. Niektórzy świętują kolacją w ulubionej restauracji, inni własnoręcznie przygotowują w domu posiłek przy świecach, a jeszcze inni wybierają wizytę w spa, wspólny masaż lub lot balonem.

Wszystkie wymienione sposoby mają jednak wspólny mianownik – podarowanie czegoś z miłości. Najczęściej pierwsze skrzypce grają kwiaty, czekoladki, biżuteria lub bielizna. Jeśli chciałbyś ukochanej osobie podarować w tym roku coś bardziej pomysłowego, rzuć okiem na naszą stronę Prezenty na walentynki, gdzie znajdziesz wiele pomysłów, jak sprawić radość.
Należy jednak wspomnieć, że nie w każdym kraju Walentynki obchodzi się tak, jak u nas. Poznaj pięć najciekawszych sposobów obchodzenia święta zakochanych.
Japonia
W Japonii walentynki to dzień rozpieszczania mężczyzn. Kobiety obsypują swoich partnerów i przyjaciół prezentami, aby wyrazić swoje uczucia do nich.

To jednak nie tak, że Japonia całkowicie zapomina o kobietach. 14 marca obchodzony jest tzw. biały dzień, czyli święto podobne do walentynek. Tego dnia mężczyźni dają prezenty swoim żonom i partnerkom. Co więcej, niepisana zasada mówi, że wartość tego prezentu powinna być od dwóch do trzech razy wyższa niż podarunek, który otrzymali od kobiety w dniu świętego Walentego.
Korea Południowa
Widać tutaj inspirację japońskimi sąsiadami, ponieważ Koreańczycy także obchodzą walentynki oraz biały dzień. To jednak nie wszystko. Istnieje tutaj jeszcze jedno święto, tzw. czarny dzień, który obchodzony jest 14 kwietnia. To dzień poświęcony singlom, którzy spotykają się wówczas w restauracjach i delektują się tradycyjnymi daniami. Niektórzy uważają ten dzień za święto swobodnego życia, inni jako „nagrodę pocieszenia” za to, że nie mogli brać udziału w walentynkach i białym dniu.
Dania i Norwegia
Walentynki w Dani i Szwecji obchodzone są stosunkowo od niedawna. 14 lutego mężczyźni wysyłają kobietom tzw. „Gaekkebrev“ – zabawne wierszowane walentynki. Są one anonimowe, ale zawierają podpowiedzi, takie jak liczba liter imienia autora. Kobiety muszą do Wielkanocy odgadnąć, kto wysłał im walentynkę. Jeśli rozwikłają tę zagadkę, wygrywają wielkanocne jajko. Jeśli jej się to nie uda, to kobieta musi podarować nadawcy jajko, który ujawnia swoją tożsamość właśnie w Wielkanoc.
Filipiny
Filipińczycy urozmaicili walentynki ciekawą tradycją, jaką są grupowe śluby. 14 lutego sakramentalne tak wypowiadają setki par, na przykład w centrach handlowych i innych publicznych miejscach.
Włochy
Dzień świętego Walentego był pierwotnie obchodzony jako święto nadchodzącej wiosny. W tym dniu zakochani spotykali się w parkach i ogrodach, słuchali muzyki, spacerowali lub czytali miłosne wiersze. Według tradycji młode panny miały wstawać w walentynki już o świcie. Pierwszy mężczyzna, którego zobaczyły tego dnia miał do roku stać się ich mężem. Inna interpretacja mówi, że przynajmniej miał być jak najbardziej podobny do przyszłego męża.