Zniżka 15% z kodem LUTY15 | Już tylko do północy →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak zaangażować dzieci w pieczenie świątecznych ciast i ciasteczek

Pieczenie z dziećmi może rodzić wiele chaosu, ale jeśli się uda, będzie to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla Ciebie. I tak, być może będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, a sprzątanie może zająć więcej czasu. Ale dzieci są bardzo kreatywne i mogą cię zaskoczyć swoimi dziełami. Świąteczne wypieki pomogą im również rozwijać zdolności motoryczne. Na Bonami znajdziesz odpowiednie akcesoria kuchenne, którzy ułatwią pieczenie Tobie i Twoim dzieciom. A więc do dzieła!

Odpowiedni fartuch to podstawa

Pieczenie słodyczy z dziećmi nie może obyć się bez bałaganu – zarówno w kuchni, jak i na sobie. Niezbędny będzie fartuszek dziecięcy z czapką szefa kuchni. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki mogą wybierać spośród wesołych motywów. Co więcej, w prawdziwym fartuchu szefa kuchni poczują się doroślej, czyli ważniejsi, więc upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu.

Pomyśl o bezpieczeństwie

Gorący piekarnik, gorąca czekolada czy ostry nóż – w kuchni dziecko może się zranić na wiele sposobów. Pomyśl więc przede wszystkim o bezpieczeństwie swoich małych pomocników. Aby upewnić się, że dzieci mogą dosięgnąć blatu lub stołu bez stania na chybotliwym krześle, wyposaż je pomocnika kuchennego. Jest to specjalny stołek, który pozwala dzieciom bezpiecznie sięgać tam, gdzie normalnie nie mogą dosięgnąć.

Jeśli dzieci będą pomagać w krojeniu, wymień zwykły nóż kuchenny na taki zabawkowy lub specjalny nóż dziecięcy z zaokrąglonym czubkiem. Zastąp duże akcesoria kuchenne, takie jak wałek do ciasta lub sitko, wersją mini, która jest lżejsza i łatwiejsza w obsłudze dla dzieci.

Nie skupiaj się na ilości i czasie

Jeśli musisz upiec dziesięć blach ciasteczek i pięć świątecznych ciast w ciągu jednego dnia, to jasne, że nie możesz tego zrobić z dziećmi w kuchni. Dzieci będą Cię spowalniać, będziesz zdenerwowany, a cały proces pieczenia zakończy się katastrofą. Jeśli naprawdę musisz zrobić dużo w jeden dzień, włącz dzieciom świąteczną bajkę lub poproś rodzinę lub koleżankę by zajęła się dziećmi. W przypadku starszych dzieci wybierzcie dzień, w którym mogą pomóc Ci w pieczeniu i pozwól im zdecydować, jakie ciasta upiec.

Perfekcja nie jest najważniejsza

Przekrzywiona gwiazda lub serce, ciasto na ziemi, mąka za uszami. Kiedy pieczesz z dziećmi, nie chodzi o idealne rezultaty. Ważna jest dobra zabawa, śmiech i wspólne tworzenie wspomnień. Mówiąc o wspomnieniach: sięgnij po aparat i zrób kilka zdjęć do rodzinnego albumu. Zobaczysz, że za kilka lat będziesz zachwycać się tymi zdjęciami.

Nawet najmłodsi poradzą sobie ze świątecznymi wypiekami

Pomagać w pieczeniu ciasteczek można niemal w każdym wieku. Dzieci w wieku szkolnym mogą wycinać kształty foremkami do wykrawania czy mieszać ciasto. Trzylatki mogą pomagać w dekorowaniu pierniczków, posypywać migdałami ciasta lub cukrem pudrem.

Oczywiście, jako rodzic najlepiej wiesz, co Twój maluch już potrafi, więc to od Ciebie zależy, na co mu pozwolisz. Rezultat może nie być idealny, ale jak pisaliśmy wcześniej, nie chodzi o perfekcję. W końcu co jest bardziej wyjątkowego niż radość Twoich szkrabów?

Spraw, aby pomaganie było zabawą

Co powiesz na przykład na konkurs na najzabawniej udekorowany pierniczek? Pieczenie słodyczy z dziećmi może być naprawdę dobrą zabawą. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Być może nie upieczesz zbyt wiele tego dnia, ale z pewnością stworzysz w dzieciach pozytywne skojarzenie z pieczeniem, który pozostanie z nimi do dorosłości.

Ale jeśli naprawdę goni Cię czas, zawsze możesz zaopatrzyć maluchy, na przykład w kuchnię do zabawy. Podczas gdy Ty będziesz piec sernik, one będą królowymi i królami swojej własnej kuchni. Następnie mogą sprzedawać swoje dzieła w własnym sklepie.

Bonami radzi: Pozwól dzieciom pobawić się grawerowanymi wałkami do ciasta. Są one idealne do dekorowania ciastek i pierników.

Zaangażuj dzieci w sprzątanie

Po pieczeniu z dziećmi kuchnia prawdopodobnie będzie wyglądać jak po wojnie. Nawet jeśli sprzątanie ostatecznie spadnie głównie na Ciebie, możesz zapewnić dzieciom odpowiednią rozrywkę podczas sprzątania. Wyposaż je w dziecięcą zmiotkę i szufelkę lub zabawkowy mop. Dzieciom z pewnością spodoba się taka forma sprzątania kuchni.