Do -15% na łazienkę | Zaoszczędź jeszcze dziś →
Mid Season Sale | Zaoszczędź do 50% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak uporządkować garderobę lub szafę na ubrania

Beáta Vaňková
Beáta Vaňková
Bonami Blogger

Twoja szafa pęka w szwach, ale Ty nadal masz poczucie, że nie masz co na siebie włożyć i ciągle nosisz te same ubrania? Doskonale to znamy. Może właśnie nadszedł czas na to, aby uporządkować garderobę i zrobić w niej trochę miejsca.

Pokażemy Ci, jak dzięki sprytnym sposobom maksymalnie wykorzystasz miejsce w swojej szafie i jak efektywnie układać ubrania, aby mieć doskonały wgląd w to, co posiadasz.

Podziel półki na kategorie

Poszczególne półki w szafie podziel na kategorie, takie jak na przykład koszulki, swetry czy spodnie. Te kategorie uporządkuj za pomocą różnych organizerów i przedziałek. W praktyce wygląda to tak, że kategorię koszulki podzielisz na podkoszulki, koszulki z krótkim i z długim rękawem. Spodnie możesz na przykład posegregować na jeansy, dresy i spodnie wyjściowe.

Na poziomie wzroku połóż ubrania, które nosisz najczęściej. Korzystając z tej zasady zapełniaj kolejne półki kierując się ku dołowi – od najczęściej noszonych do tych, które zakładasz sporadycznie.

Jak przechowywać ubrania sezonowe

Przechowujesz w szafie ubrania sezonowe? Zrób miejsce na rzeczy, których będziesz używać w bieżącym sezonie, a wszystko inne przechowuj w pojemnikach na ubrania, które z łatwością zmieszczą się pod łóżkiem. Nie masz miejsca pod łóżkiem? Użyj worków próżniowych. Dzięki „skurczeniu” ubrań, zajmują one dużo mniej miejsca w szafie, lub można je przenieść na strych lub do piwnicy bez ich uszkodzenia.

Wyjątkiem są płaszcze wykonane z wełny i innych naturalnych włókien. Wysysanie powietrza może naruszyć ich kształt.

Jak składać ubrania

W szufladach układaj ubrania pionowo. Dzięki temu będziesz lepiej widzieć, co masz bez konieczności rozwalenia całego stosiku. Praktyczne są także wysuwane półki, regały na kółkach i szuflady, w których łatwiej jest się zorientować. Jeszcze lepszy ład zapewnią metalowe podziałki na półki, które wyznaczą przestrzeń na bluzki, swetry, ręczniki i pościele.

Praktyczny pomysł na rzeczy dzieci

Dziecięce rzeczy możesz poskładać do różnych pojemników według typu ubrania. Do jednego włóż pionowo koszulki, do kolejnego spodnie. Na każdym pudełku naklej kartkę z rysunkiem ubrania. W ten sposób dziecko znajdzie to, czego potrzebuje bez Twojej pomocy.

Organizacja bielizny

Bieliznę w komodzie zalecamy posegregować do specjalnych organizerów lub pudełek. Nie będziesz się musiał na przykład zastanawiać, gdzie masz bieliznę, której używasz codziennie, a gdzie taką, którą nosisz rzadko.

Jak przechowywać ubrania wykonane z delikatnych materiałów

Wełna, kaszmir, koronka lub jedwab to materiały wyjątkowo atrakcyjne dla moli. Warto więc przechowywać je w pokrowcach na ubrania, które świetnie nadają się również przechowywania i przenoszenia sukienek i garniturów. Pokrowce te są bardzo wytrzymałe i chronią ulubione ubrania przed szkodnikami, kurzem, wilgocią i nieprzyjemnymi zapachami. Możesz nawet złożyć swoje wełniane płaszcze, przykryć je bibułką i przechowywać w plastikowym pojemniku z przezroczystą pokrywką.