Zniżka 15% z kodem LUTY15 | Już tylko do północy →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak zabezpieczyć na zimę meble ogrodowe

Lída Maršálková
Lída Maršálková
Bonami Blogger

Dni, w których możemy spędzać czas w ogrodzie dobiegł końca. Podczas gdy my grzecznie przenosimy się do ciepłych domów, meble ogrodowe muszą przetrwać mroźne dni na zewnątrz. Choć są przeznaczone do użytku zewnętrznego, zimno, mróz i śnieg mogą je nieodwracalnie uszkodzić.

Nie masz garażu lub innego pomieszczenia, do którego mógłbyś przenieść cały swój sprzęt ogrodowy? Zaplanuj dzień, który poświęcisz na zabezpieczenie ogrodu i mebli ogrodowych. Mamy dla Ciebie rady, jak to zrobić i czego będziesz potrzebować.

1. Czyszczenie mebli przed zimą

Meble należy wyczyścić i zaimpregnować przed zimą. Jak to zrobić? To zależy od materiału, z którego wykonane są meble ogrodowe. Pamiętaj o dokręceniu śrub i sprawdzeniu stanu farby, jeśli meble są lakierowane.

Drewniane meble ogrodowe

Największym wrogiem drewnianych mebli jest wilgoć. Aby zapobiec jej przedostawaniu się do drewna, wypełnij pęknięcia i szczeliny środkiem do konserwacji drewna, pozostaw do wyschnięcia, a następnie przeszlifuj papierem ściernym. Następnie umyj wodą z mydłem, pozostaw do dokładnego wyschnięcia i nałóż olej do konserwacji drewnianych mebli ogrodowych.

Tekowe meble ogrodowe umyj mieszanką octu i ciepłej wody. Po wyschnięciu mebli nałóż olej lniany lub tungowy. W obu przypadkach użyj miękkiej szczotki, aby uniknąć zarysowania powierzchni.

Plastikowe meble ogrodowe

Temperatury poniżej zera powodują, że plastikowe meble stają się kruche. Ponadto zmienne temperatury mogą powodować pękanie i łamanie się plastikowych części. Opłucz plastikowe krzesła i plastikowy stół za pomocą węża ogrodowego. Wymieszaj ¼ szklanki łagodnego detergentu w 3,5 litra ciepłej wody. Wyszoruj meble miękką szczotką lub gąbką. Opłucz i pozostaw do wyschnięcia.

Rattanowe meble ogrodowe

Meble ze sztucznego rattanu umyj za pomocą węża ogrodowego i zmyj uporczywy brud letnią wodą z mydłem. W przypadku mebli z naturalnego rattanu sprawdź wiklinę i przetrzyj zabrudzone miejsca lekko wilgotną szmatką. Pomaluj łuszczące się obszary.

Metalowe meble ogrodowe

Jeśli Twój metalowy zestaw mebli ogrodowych jest wykonany z aluminium, czeka Cię niewiele pracy, ponieważ jest on prawie nierdzewny. Jednak otwory w meblach, które odprowadzają wodę, ale także ją przepuszczają, mogą stanowić problem. Ponieważ temperatury zimą wahają się powyżej i poniżej zera, woda zamarza i rozmarza, co może osłabić ramy. Dlatego przed przechowywaniem należy upewnić się, że meble są całkowicie suche.

Jeśli meble są wykonane z kutego żelaza, będą one podatne na rdzewienie. Na szczęście większość zestawów ogrodowych jest pokryta powłoką, która ma temu zapobiec. Ale to, co może potencjalnie zaszkodzić, to ptasie odchody, które mają kwaśny odczyn. Przed schowaniem mebli na zimę należy zmyć wszelkie odchody i usunąć rdzę drobnym papierem ściernym.

2. Zabezpieczenie mebli na zimę zwróci się z nawiązką

Po wyczyszczeniu, naprawieniu i zaimpregnowaniu mebli ogrodowych można przystąpić do ich przechowywania. Zakup mebli ogrodowych nie jest najtańszą inwestycją, a ich zabezpieczenie na zimę przedłuży ich żywotność. Istnieje kilka opcji przechowywania mebli ogrodowych przez zimę:
  • Plastikowa folia lub plandeki: Niedrogi sposób na ochronę mebli ogrodowych. Sprawdzą się one jednak raczej do mebli wiszących lub takich, które nie stoją bezpośrednio na wilgotnym podłożu. Plandeki nie nie mają spodu, więc wilgoć może dostać się na meble od dołu.
  • Pokrowce: Świetna ochrona mebli ogrodowych przed deszczem, śniegiem, lodem, solą, brudem itp. Wiele z nich ma izolowane szwy i otwory wentylacyjne, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci. Dzięki temu zabezpieczenie mebli ogrodowych jest szybsze i można pozostawić je w ogrodzie przez cały rok przy każdej pogodzie.
  • Skrzynie ogrodowe i skrzynie do przechowywania: Małe meble ogrodowe, a zwłaszcza sprzęt ogrodowy, również potrzebują odpowiedniego schronienia na zimę. Niektóre skrzynie ogrodowe są świetne, ponieważ mają większą nośność, dzięki czemu mogą służyć jako dodatkowe miejsce do siedzenia.
  • Pokrowce na grilla: Powinieneś także odpowiednio zabezpieczyć swój grill. Niewiele osób ma na to miejsce w domu, więc pokrowiec na grilla jest jedyną opcją. Pamiętaj, aby odpowiednio go wyczyścić i wysuszyć przed schowaniem, a następnie przechowywać w opakowaniu.
Bonami radzi: Nie chcesz zostawiać mebli ogrodowych i sprzętu na zewnątrz przez zimę? Zaopatrz się w domek ogrodowy, który możesz postawić na konstrukcji podłogowej lub bruku. Z domku można korzystać przez cały rok, na przykład do przechowywania kosiarki, grabi i innych przedmiotów.