Zniżka 15% z kodem LUTY15 | Już tylko do północy →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Rady, jak uporządkować domową bibliotekę

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Regału lub biblioteczki nie może zabraknąć w żadnym domu. Zdradza wiele o właścicielu i jego stylu życia, ale równie często staje się także ozdobą mieszkania. Co więcej, odpowiednio uporządkowana biblioteczka aż się prosi o to, by porządnie przejrzeć poszczególne tomy.

Zebraliśmy dla Ciebie szereg rad, dzięki którym Twoja domowa biblioteczka będzie prezentować się jak projekt architekta wnętrz.

Przede wszystkim przemyślanie

Na regale umieść ulubione przedmioty, które sprawiają Ci radość – książki, świeczki, wazony i obrazki.

Unikaj łapaczy kurzu. Aby przekonać się czy poszczególne elementy będą do siebie pasować pod względem stylu i koloru, ułóż je najpierw na podłodze.

Stwórz grupy, które mają temat przewodni

Obierz jakiś schemat – na przykład na podstawie koloru okładek. Możesz w ten sposób podzielić książki na jednokolorowe i „tęczowe". Jeżeli natomiast ułożysz książki tematycznie, łatwiej będzie Ci wśród nich znaleźć to, czego szukasz.

Pomyśl także o tym, jak rozmieścisz poszczególne sekcje. Przykładowo książki o kreatywności idealnie odnajdą się obok tych o sztuce lub poezji.

Poziomo czy pionowo?

Książki możesz ułożyć w różny sposób. Najpopularniejsza jest metoda „grzbietem do przodu". Jeżeli istnieje taka potrzeba wykorzystaj podpórki, które same w sobie mogą być świetną dekoracją.

Inną opcją jest ułożenie książek poziomo, jedna na drugiej.

Książki o różnej wielkości ładnie prezentują się ułożone za sobą, na przykład mniejsze przed większymi.

Książki w pięknych okładkach zasługują na więcej uwagi. Wystaw je w całej okazałości niczym dzieło sztuki.

Bonami radzi:
Jeżeli grzbiety książek są zbyt kolorowe, odwróć książkę kartkami do przodu.

Udekoruj całość sprytnie i gustownie

Wolne miejsca wypełnij dodatkami.


Kreatywne podpórki
W tym celu możesz wykorzystać figurki, miski, wazony lub świeczki. Ustabilizują książki i przyciągną uwagę.

Wyrazisty akcent
Podkreśl ciekawe elementy takie jak obrazy, kwiaty i pojemniki. Aby prezentowały się atrakcyjnie, dodaj po bokach kilka mniejszych ozdób.

Różne faktury
Kompozycja będzie ciekawsza, jeżeli dodasz naturalne elementy takie jak kamień, drewno lub szkło. Odrobinę luksusu wniosą metalowe dodatki w kolorze złota, miedzi lub czerni.

Oświetlenie
Światła punktowe tworzą przyjemną atmosferę i podkreślają regał.

Pamiętaj o równowadze

Na jednej półce łącz rożną wysokość, ale także objętość. Jeżeli po jednej stronie regału ułożyłeś wysokie rzeczy, na pozostałej części półki postaw raczej poziome elementy. Pozostaw także kilka pustych miejsc, a całość nabierze lekkości.

Bonami radzi:

Aby kompozycja prezentowała się lekko, pamiętaj o należytych odstępach między książkami. Przydadzą się także do stworzenia ciekawej kompozycji.

Jeżeli tworzysz kompozycję złożoną z kilku elementów, umieść ją na eleganckiej tacy. Nie tylko ujednolicisz całość, ale także ułatwisz sobie porządki.

Trójkąty pod lupą

Wszystko dobrze się prezentuje w trójkach, ponieważ w ten sposób stwarza się wrażenie perspektywy. Umieść wyższą rzecz między dwie mniejsze lub ułóż w rzędzie dużą świeczkę, za nią małą, a na koniec średnią.

Bonami radzi:

Jeżeli na półce potrzebujesz położyć rzeczy, których nie chcesz eksponować, włóż je do kilku pojemników.