-10% na sofy z kodem SOFY10*Nie obowiązuje na przecenione i inne wybrane produkty.

-10% na sofy z kodem SOFY10*Nie obowiązuje na przecenione i inne wybrane produkty.

Jak urządzić mały i wąski przedpokój

Przedpokój to brama do naszych domów. Zazwyczaj znajduje się na niewielkiej przestrzeni, dlatego pomieszczenie to musi być niezwykle funkcjonalne, praktyczne i przytulne. Podpowiadamy, jak urządzić mały i wąski przedpokój, aby nie sprawiał wrażenia zbyt ciasnego i nudnego.

Urządzając mały lub wąski przedpokój w bloku lub domu jednorodzinnym, pomyśl przede wszystkim o tym, że chcesz maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń, ale jednocześnie jej nie przytłoczyć. Wyjście z mieszkania musi być zawsze łatwo dostępne.
5 podstawowych rad w kwestii małego przedpokoju
  • Wymień duże, masywne szafy na mniejsze komody w jasnym kolorze
  • Ściany pomaluj na naturalny, ciepły kolor w jaśniejszej tonacji
  • Zamiast wieszaka na płaszcze, powieś w ścianie haczyki
  • Użyj luster i mebli na nóżkach, aby wizualnie poszerzyć przedpokój
  • Dobrze doświetl pomieszczenie lampami punktowymi wbudowanymi w sufit i wzdłuż podłogi

Meble do małego przedpokoju

Nie umieszczaj dużych, masywnych szaf w małym, wąskim przedpokoju. Pomniejszą one pomieszczenie i pokój będzie wyglądał na ciasny. Zamiast tego wybierz mniejszą komodę w kolorze białym lub z wykończeniem z jasnego drewna. Zaoszczędzisz też sporo miejsca, jeśli zamiast stojącego na podłodze wieszaka na kurtki zdecydujesz się na kilka designerskich haczyków ściennych.

Poręczne są również otwarte półki. Nie zajmą dużo miejsca, a jednocześnie posłużą jako miejsce do przechowywania wszystkich niezbędnych rzeczy. Staraj się montować półki jak najbliżej sufitu.

Jak pomalować przedpokój

W małych przedpokojach zrezygnuj z ciemnych kolorów, które jeszcze bardziej pomniejszają wnętrze. Do małego i wąskiego przedpokoju wybierz neutralne i ciepłe kolory w jaśniejszej tonacji ze stonowanymi akcentami. Odpowiednie będą na przykład beże, jasne zielenie czy błękity. Trendem ostatnich lat jest również jasny beton strukturalny. Dla jeszcze lepszego efektu pomaluj tylko jedną ścianę, a pozostałe pozostaw białe. W przedpokoju najlepiej sprawdzi się farba, która jest zmywalna.

Jak optycznie powiększyć przedpokój

Wykorzystaj proste triki, aby wizualnie powiększyć mały przedpokój. Oprócz jasnych kolorów, możesz również użyć luster. Jeśli wybierzesz cienkie lustro na ścianę, nie zajmie miejsca, a jednocześnie może sprawić, że przestrzeń będzie wyglądać na większą i jaśniejszą. W rzeczywistości takie rozwiązanie sprawia, że pokój wydaje się podwójnie duży. Innym trikiem jest zakup mebli na nóżkach, które sprawią, że pomieszczenie będzie lekkie i przestronne.

Właściwe oświetlenie małego przedpokoju jest kluczowe

Małe przedpokoje w blokach są zazwyczaj ciemne, ponieważ nie mają okien. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Unikaj niepraktycznych lamp czy żyrandoli, które tylko zepsują wrażenie zwiewności. Natomiast nie popełnisz błędu, jeśli wybierzesz punktowe oświetlenie LED wbudowane w sufit, a nawet wzdłuż podłogi. Praktycznym rozwiązaniem jest również wybór oświetlenia do przedpokoju z czujnikiem ruchu.

Odpowiednia podłoga do przedpokoju

Wybierz podłogę do przedpokoju pamiętając o jej czyszczeniu. To właśnie tutaj podłoga narażona jest na największy ilość błota i śniegu z brudnych butów. Na przykład duży format płytek z minimalnymi fugami łatwiej się czyści, podobnie jak podłogę winylową. Jeśli masz w mieszkaniu parkiet lub drewniane podłogi, wybierz przynajmniej wysokiej jakości lakier. Najlepszym wyborem kolorystycznym do małego przedpokoju są jasne i neutralne odcienie, takie jak kremowy, szary lub brązowy. Ciemne odcienie mogą sprawić, że mały przedpokój będzie wyglądał na mniejszy.

Nie zapomnij o oryginalnej wycieraczce.