-20% na sofy w magazynie z kodem SOFY20 | Zaoszczędź jeszcze dziś →
Wiosna w domu i na zewnątrz | Zainspiruj się →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

5 rad, jak prawidłowo siedzieć przy biurku

Karolína Fardová
Karolína Fardová
Bonami Blogger

Zła postawa w czasie siedzenia może powodować różnego rodzaju problemy, nie tylko ból pleców i szyi. Dlatego tak ważne jest, aby pomyśleć o prawidłowej pozycji, gdy jeszcze nie odczuwasz bólu. Przedstawiamy 5 najważniejszych punktów, które należy rozważyć przy wyborze krzesła biurowego, biurka i innych akcesoriów.

Prawidłowa wysokość krzesła

Podczas prawidłowego siedzenia kolana powinny być zgięte pod kątem prostym, a stopy powinny lekko dotykać podłogi. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w krzesło biurowe z regulowaną wysokością, dzięki czemu możesz je dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.

Postaw na ergonomiczne akcesoria

Jeśli faktycznie większość czasu pracy spędzasz siedząc przy komputerze, to docenisz różne akcesoria, które podświadomie zachęcają do przyjęcia prawidłowej postawy. Może to być podpórka lędźwiowa, ergonomiczne krzesło balansujące lub piłka do siedzenia, dzięki którym Twoje mięśnie są aktywne, a tułów cały czas w delikatnym ruchu.

Wysokość i położenie monitora

Monitor powinien znajdować się na takiej wysokości, aby Twój wzrok podczas pracy był skierowany tylko lekko w dół. Jeśli Twój monitor nie jest podniesiony wystarczająco wysoko, przydatna może okazać się poręczna podstawka lub regulowana podstawka pod laptopa.

Prawidłowa wysokość biurka

Podczas siedzenia łokcie powinny być ustawione pod kątem 90-100° w stosunku do przedramion. Aby uzyskać jeszcze większy komfort podczas pracy przy komputerze, zastosuj ergonomiczne podkładki pod mysz i klawiaturę.

Pracuj naprzemiennie w pozycji siedzącej i stojącej

Nawet najbardziej prawidłowa pozycja nie jest zdrowa, jeśli pozostajesz w niej zbyt długo. Rób regularne przerwy podczas pracy i naprzemiennie ustawiaj się w pozycji siedzącej i stojącej. A jeśli nie chcesz od razu inwestować w biurko z regulacją wysokości, dodatkowe składane blaty sprawdzą się idealnie przy okazjonalnej pracy na stojąco.