Mid Season Sale | Zaoszczędź do 50% →
Wiosna w domu i na zewnątrz | Zainspiruj się →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

DIY: Kuchnia ogrodowa

Często spędzasz czas na świeżym powietrzu w ogrodzie grillując i goszcząc swoją rodzinę? Z pomocą naszych instrukcji zbudujesz prostą kuchnię zewnętrzną, którą będziesz mógł cieszyć się pod pergolą lub na tarasie przez cały rok.
Zbuduj swoją własną kuchnię na świeżym powietrzu – połącz materiały takie jak beton, kamień i drewno

Zbuduj swoją własną kuchnię na świeżym powietrzu – połącz materiały takie jak beton, kamień i drewno

Co będzie potrzebne do stworzenia kuchni?

Zanim zaczniesz planować swoją kuchnię, zmierz i narysuj wszystko na papierze. Będziesz dokładnie wiedział, ile materiałów musisz kupić.

Wybierz też materiały: my polecamy palety, drewno świerkowe lub sklejkę, które będą odporne na wodę. Materiały te są niedrogie i łatwo dostępne w marketach budowalnych. Chcesz zaoszczędzić? Sprawdź portale z ogłoszeniami, gdzie ludzie sprzedają nadwyżki za ułamek ceny.

Właściwe rozplanowanie przestrzeni

Zastanów się, ile miejsca potrzebujesz do przygotowywania jedzenia – zalecamy minimum 1,8 m i szerokość około 65 cm. Dostosuj wysokość do siebie, patrząc na wysokość swoich szafek kuchennych – zwykle około 190cm.
Tę kuchnię możesz wykonać sam

Tę kuchnię możesz wykonać sam

Kuchnia zewnętrzna na tarasie

Kuchnia zewnętrzna na tarasie

Materiały na kuchnię ogrodową

  • Na podstawę kuchni będziesz potrzebował drewnianych bali o wymiarach co najmniej 5x5 cm.
  • Na boki użyj cieńszych listewek z tego samego materiału. Im mniejsze odstępy między nimi zachowasz, tym więcej drewna zużyjesz.
  • Tył wykonaj z drewnianych desek. To bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza, jeśli zamocujesz na nich haczyki do wieszania przyborów kuchennych.
  • Blat roboczy wykonaj z drewna impregnowanego lub laminatu, aby nie zniszczył się od wody. Wodoodporna sklejka to tania opcja, którą łatwo wymienić, kiedy się zużyje.
  • Nie zawracaj sobie głowy drzwiczkami. Szafki mogą pozostać otwarte. Jeśli chcesz ukryć naczynia, powieś kilka materiałowych zasłon.
  • Rysunek szczegółowy: 1. zlew, 2. blat, 3. konstrukcja nośna, 4. listwy drewniane, 5.drewniane boki, 6. doprowadzenie wody, 7. odpływ

    Rysunek szczegółowy: 1. zlew, 2. blat, 3. konstrukcja nośna, 4. listwy drewniane, 5.drewniane boki, 6. doprowadzenie wody, 7. odpływ

    O czym należy pamiętać własnoręcznie budując kuchnię?

    Jeśli mieszkasz na przykład na osiedlu domków szeregowych, miej na uwadze swoich sąsiadów. Zaprojektuj swoją kuchnię tak, aby opary z Twojej kuchni nie szły prosto do ich ogrodu.

    Co z prądem, wodą i ściekami? Wodę możesz czerpać po prostu podłączając do kranu waż ogrodowy, a na zimę wszystko schować. Nie musisz też od razu rozwiązywać kwestii ścieków. Pod zlewem możesz postawić wiadro, a zużytą wodę wykorzystać do podlewania ogrodu (pod warunkiem, że używasz odpowiednich do tego środków czystości). Podłączenie prądu może być wyzwaniem, więc zastanów się, jak bardzo go potrzebujesz. Najlepiej, gdybyś miał to na uwadze już podczas planowania domu i ogrodu.

    Więcej pomysłów na kuchnię ogrodową

  • Kuchnię możesz wyposażyć w wędzarnię, grill gazowy lub kominek, który pozwoli Ci korzystać z kuchni w chłodniejszych miesiącach.
  • Do budowy kuchni zewnętrznej możesz wykorzystać również palety. Sprawdź, jak z nimi pracować w tym artykule o meblach ogrodowych z palet.
  • W projektowaniu własnego ogrodu pomoże Ci kurs Żyj swoim ogrodem. Dowiesz się, na czym i jak można zaoszczędzić planując ogród i otrzymasz garść solidnych, praktycznych porad.