Mid Season Sale | Zaoszczędź do 50% →
Wiosna w domu i na zewnątrz | Zainspiruj się →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Kącik mola książkowego. Jak stworzyć domową bibliotekę

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Dla mola książkowego nie istnieje nic przyjemniejszego niż opatulenie się ciepłym kocem w wygodnym fotelu i oddawanie się czytaniu przez wiele godzin. Co zrobić, aby kącik czytelnika był wygodny, praktyczny i przytulny?

Zainspiruj się naszymi radami i domową biblioteką fotografki Alex Hraškovej.

Biblioteczka w salonie

Jeżeli Twój księgozbiór jest skromniejszy, prawdopodobnie wystarczy Ci kilka półek na ścianie. Jeśli jednak posiadasz bogatą kolekcję powieści, postaw na większy mebel. Idealnie sprawdzi się drewniany regał.

Chciałbyś połączyć piękne z praktycznym? Wybierz przeszkloną witrynę, która ochroni książki przed kurzem. Biały regał natomiast rozjaśni pomieszczenie i stworzy idealne tło dla kolorowych okładek książek.

Rada:

Narożne regały można ustawić jedynie pod ścianą, ale modele z otwartymi półkami wykorzystasz także do podzielenia pomieszczenia.

Kącik do czytania

Aby podczas kilkugodzinnej lektury było Ci wygodnie, w bibliotece nie może zabraknąć fotela. Zależy tylko od Twojego gustu i upodobania czy wybierzesz klasyczny, wiszący czy bujany.

Do kącika czytelnika chyba nic nie pasuje tak mocno jak fotel typu uszak, w którym możesz schować się i delektować każdą stroną książki. A prawdziwi koneserzy? Nie muszą zadowalać się minimum i mogą sprawić sobie najwygodniejszy mebel – szezlong.

Jeżeli nie masz zbyt dużo miejsca i tak możesz stworzyć idealne miejsce do czytania. Wystarczy futon, koc i poduszki.

Miejsce na książkę i herbatę

Nie jest obowiązkowy, ale kącik do czytania będzie dzięki niemu bardziej praktyczny. A o czym mowa? O stoliku. Położysz na nim książkę, filiżankę z kawą i przekąskę. Jeśli zostanie miejsce na coś jeszcze, warto dodać wazon z kwiatami lub pachnącą świeczkę.

Zwłaszcza w małych mieszkaniach warto sięgnąć po stoliki, które można pod siebie wsunąć. Zajmują mniej miejsca, a ich wykorzystanie jest wszechstronne.

Nie chcesz inwestować w stolik? Jego rolę może pełnić stołek, drewniane schodki lub taboret z tacą o podobnym kształcie.

Oświetlenie biblioteki

Najlepiej umieścić kącik do czytania jak najbliżej okna, które zapewni dostatek dziennego światła. Miłośnicy czytania wieczorem powinni się także wyposażyć w dobrą lampę stojącą lub stołową.

Przy wyborze lampy zwróć uwagę na to, by można było regulować jej ustawienie. Pamiętaj także o tym, że im węższy klosz, tym węższy strumień światła.

Sprzymierzeńcy na chłodne dni

Spokój i ciepło. Te dwie rzeczy są do czytania niezbędne. Aby Twój kącik czytelnika był przytulny, dodaj poduszki, koce i dywan. Do narożnego regału najlepiej pasować będzie okrągły model.

Nie zapomnij zaopatrzyć się w skarpetki i gorący napój w pięknym kubku. Z takim arsenałem zimno nie ma szans, a Tobie nic nie przeszkodzi w delektowaniu się lekturą.

Rada:

Połącz przyjemne z pożytecznym. Umil sobie długą kąpiel ulubioną książką. Dzięki półce na wannę raz na zawsze pożegnasz mokre strony.

Porządek i miła atmosfera

Jak zaprowadzić porządek w domowej biblioteczce? Podziel książki na kilka sekcji. Pomogą Ci w tym podpórki, figurki czy lampy. Ożywią one wizualnie przestrzeń, która stanie sią bardziej atrakcyjna.

Aby uciec od codziennych trosk, nie zapomnij o wyjątkowej atmosferze. Pachnące świeczki, miła muzyka i dekoracje doskonale współgrają z chwilami odpoczynku.