Mid Season Sale | Zaoszczędź do 40% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Radzimy, jakie oświetlenie wybrać do salonu

Bez względu na to, czy chcesz tu leniuchować, czy podejmować gości, nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu. Pomoże stworzyć przytulną atmosferę lub ułatwi skupienie się nad projektami.

Zainspiruj się poniższymi wskazówkami – jak wybrać, a następnie rozmieścić żyrandole, lampy i dekoracje świetlne, aby Twój salon był przygotowany na każdą okoliczność?

1

Weź pod lupę całe wnętrze

Zanim zaczniesz wybierać lampki i żyrandole, porządnie zapoznaj się ze swoim salonem. Nie wahaj się stworzyć planu pokoju widocznego z góry i z boku, na którym umieścisz meble, obrazy i dekoracje. Możesz sfotografować pomieszczenie ze wszystkich stron – pomoże Ci to w finalnym rozmieszczeniu świateł.

Bonami radzi:
Naszkicuj, jak mocno wiązka światła powinna padać w dane miejsce i czy będzie skierowana z góry, z dołu czy z boku.

Gdzie powiesić lampę?

Lampa nie może zawisnąć centralnie nad kanapą. Zadbaj, aby żyrandol miał pod sobą dość przestrzeni. Najlepiej sprawdzi się nad stołem lub na środku pomieszczenia.

Podziel przestrzeń

Podziel wnętrze na strefy za pomocą oświetlenia. Każdy kącik pełniący inną funkcję może zostać optycznie rozgraniczony na część do odpoczynku, pracy lub spożywania posiłków.

2

Łącz i stopniuj

W salonie nie powinno zabraknąć żyrandola, ale aby dostosować oświetlenie do aktualnego nastroju, będziesz potrzebować również kinkietów oraz lamp stojących i punktowych. Najpierw wybierz model, który ma rozjaśnić jak największą przestrzeń, potem stopniowo dodawaj kolejne elementy.

Bonami radzi:
Diabeł tkwi w szczegółach – pamiętaj o oświetleniu witryn i regałów.

Atmosfera na medal

Romantyczny wieczór nie ma racji bytu bez odpowiedniego oświetlenia. Umieść lampy na komodzie, konsolce lub stoliku do kawy – najlepiej wśród sezonowych dekoracji.

Żyrandol czy lampy?

Zachowaj umiar w lampach sufitowych, ale nie oszczędzaj na lampkach stołowych i stojących, które uzupełnią wnętrze – te możesz wykorzystać w zależności od potrzeb.

3

Optyczne złudzenia

Bierz pod uwagę kolor ścian i mebli. Ciemne wyposażenie pochłania więcej światła, jasne elementy rozjaśniają pomieszczenie. Jeśli chcesz optycznie powiększyć pokój, unikaj dużych żyrandoli, które zdominują przestrzeń. Zamiast tego daj szansę lampom punktowym – rozjaśnią każdy kącik.

Bonami radzi:
Wykorzystaj lustra. Duże modele umieszczone w strategicznych miejscach wzmocnią efekt odbicia światła.

Więcej porad i wskazówek znajdziesz tutaj