Przedświąteczna wyprzedaż -20% lub więcej na 10 000+ produktów | Zaoszczędź →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

5 rad, jak uporządkować dokumenty

Beáta Vaňková
Beáta Vaňková
Bonami Blogger

Dokumenty gromadzą się w każdym domu. Wyciągi bankowe, rachunki za media, paragony za nowe urządzenia – papier tu, papier tam i zaczyna się chaos. Potrzeba dobrze zorganizowanego systemu, aby szybko znaleźć wszystko, czego potrzebujesz. A my doradzimy Ci, jak to zrobić.

Jak stworzyć właściwy system

Podziel swoje dokumenty na trzy główne kategorie – dokumenty osobiste, finansowe i paragony zakupu. Użyj dużego segregatora dla każdej kategorii i opatrz go etykietami, abyś później wiedział, co w nim jest. Wewnątrz segregatora podziel dokumenty na podkategorie, które możesz umieścić w teczkach, segregatorach lub kopertach.

Jak podzielić dokumenty na podkategorie

 • Do dokumentów osobistych zaliczamy akty urodzenia, świadectwa szczepień, wyniki badań oraz wizyt lekarskich, świadectwa szkolne, certyfikaty, dyplomy lub umowy o pracę.


 • Dokumenty finansowe podziel na podkategorie oznaczone jako konta bankowe, oszczędności i inwestycje, pożyczki i opłaty.


 • Oprócz paragonów za urządzenia AGD i inne przedmioty, dokumenty dotyczące zakupów obejmują umowy sprzedaży, dokumenty dotyczące okien lub dachów, a nawet wypisy z księgi wieczystej.
 • Mądra organizacja

  Dokumenty w poszczególnych grupach możesz sortować alfabetycznie, chronologicznie lub według kategorii i ważności. Papiery należące do tej samej podkategorii można następnie zszyć razem lub umieścić w plastikowych koszulkach, które ułatwiają archiwizację.

  Przechowywanie segregatorów

  Kiedy masz już wszystko posortowane, możesz zacząć układać segregatory na półkach, regałach lub w szafkach. Dokumenty, z których korzystasz najczęściej lub do których planujesz wrócić w przyszłości, umieść bliżej biurka. Do przechowywania bieżących dokumentów o rozmiarze A4 możesz wykorzystać kuwety na biurko.

  Jak pozbywać się dokumentów

  Kiedy zdecydujesz, których dokumentów już nie potrzebujesz i zechcesz je wyrzucić, pamiętaj o tym, aby je uprzednio zniszczyć. Jeżeli zawierają one wrażliwe dane, skorzystaj z niszczarki. Jeżeli nie ma na nich Twoich danych, możesz wykorzystać drugą stronę jako papier do notowania.