Mid-century jednym z najbardziej kreatywnych stylów w świecie współczesnego designu, dzięki pomysłowemu łączeniu elementów z różnych dekad XX wieku. Prosta nowoczesna komoda i zabytkowe krzesło po babci z powodzeniem mogą stanąć obok siebie.
Skóra i lite drewno to typowe materiały, które dodają wnętrzu autentyczności, tym bardziej jeśli to kolejne życie mebli. Z drugiej strony w grę wchodzą również nowoczesne materiały, takie jak chrom czy plastik.
Styl mid-century zachwyca swoją wyjątkową estetyką, łącząc elementy nowoczesne, retro i vintage w harmonijną całość.
Styl mid-century pojawił się w latach 40. XX wieku i charakteryzował się prostymi liniami, eleganckimi krzywiznami i geometrycznymi kształtami, dzięki czemu wnętrze wyglądało przyjemnie i relaksująco.
Na ówczesny design mebli wpływ miały również nowoczesne technologie i materiały wykorzystywane do produkcji mebli z giętego drewna czy plastiku.
Do kluczowych twórców należeli Charles i Ray Eames, którzy stworzyli kilka kultowych foteli i krzeseł, które do dziś należą do najpopularniejszych.
Synonimem stylu retro są meble na skośnych nóżkach, które obecnie powróciły do łask i stały się bardzo modne.
Kolory podstawowe
neutralne – szary, biały, beżowy
Kolory dodatkowe
Wnętrza z tego okresy zazwyczaj wykorzystują geometryczne lub abstrakcyjne wzory. Często można zobaczyć szachownicę lub mozaikę.
Wnętrza w stylu mid-century są idealne dla tych, którzy nie chcą trzymać się kurczowo ograniczeń jednego stylu, a zamiast tego starają się osiągnąć harmonię pomiędzy stylem nowoczesnym i retro. To świetny wybór dla tych, którzy lubią geometryczne kształty, proste linie i doceniają piękno kultowych dzieł znanych projektantów.
Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że możesz stworzyć wnętrze w stylu mid-century, losowo grupując nowoczesne, retro i vintage elementy, bądź bardzo ostrożny przy wyborze. Nie mieszaj więc kilku rodzajów drewna czy graficznych wzorów. Trzymaj się jednolitej palety kolorów i materiałów.
Ponieważ styl mid-century wprost zachęca do nowatorskich kombinacji, nadaje się do uzupełnienia np. elementami retro i glamour.