Wiosna w domu i na zewnątrz | Zainspiruj się →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Wielkanoc

Przygotuj się z nami na Wielkanoc. Mamy dla Ciebie wiele wielkanocnych dekoracji i dodatków do mieszkania, które przemienią Twój dom nie do poznania.

Wielkanoc

Wielkanoc to jedno z głównych świąt. Przypomnij sobie wraz z nami tradycje i zwyczaje, ozdób mieszkanie i dowiedz się, jak obchodzone jest to święto w innych miejscach na świecie.

Kiedy obchodzimy Wielkanoc?

Data Wielkanocy jest ruchoma. Przypada jednak zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku Niedziela wielkanocna wypada 9 kwietnia 2023, a lany poniedziałek 10.04. Przerwa wielkanocna w szkole zaczyna się już 6 kwietnia.

Historia i symbole Wielkanocy

Wielkanoc była świętem wiosny. Jej korzenie sięgają czasów przed narodzeniem Chrystusa i były wówczas pogańskim świętem symbolizującym budzenie się do życia przyrody po zimie. Chrześcijanie związali to święto z osobą Jezusa Chrystusa i w tym czasie przypominają sobie jego śmierć i zmartwychwstanie. Wielkanoc jest też uważana za święto uwolnienia, ponieważ „Pascha” przypomina o wyjściu Izraelitów z niewoli egipskiej.

Wielki Tydzień i znaczenie poszczególnych dni

Przez cały Wielki Tydzień chrześcijanie wspominają ostatnie dni z życia Jezusa, jego śmierć i zmartwychwstanie. Wielki Tydzień zaczyna się od Niedzieli Palmowej i kończy w Niedzielę Wielkanocną.
  • Niedziela Palmowa – na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy wierni przygotowują palmy i przynoszą je do kościoła.
  • Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa – to czas pojednania, kiedy wspomina się naukę Jezusa w Jerozolimie. W tradycji ludowej były to dni ozdabiania domów i przygotowań do Świąt.
  • Wielki Czwartek to dzień, który rozpoczyna tzw. Triduum Paschalne. W kościele milkną dzwony. Po nim następuje Wielki Piątek, czyli pamiątka śmierci Jezusa. Wierni tłumnie gromadzą się w ten dzień w kościele na nabożeństwie.
  • Wielka Sobota to dzień święcenia pokarmów, który powinien upływać w ciszy i spokoju.
  • W Niedzielę Wielkanocną odbywa się tradycyjna msza o świcie tzw. rezurekcja. Po niej w polskich domach przychodzi czas na uroczyste śniadanie wielkanocne i czas spędzany w gronie najbliższych.

Wielkanocne tradycje i zwyczaje

Najbardziej popularnym zwyczajem jest farbowanie jajek i malowanie pisanek, które lądują w koszyczku wielkanocnym, a w Niedzielę Wielkanocną podawane są podczas śniadania.

W polskiej tradycji zakorzeniony jest też śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek. To dawny zwyczaj polewania dziewcząt i panien wodą. Słowianie uważali, że oblewanie się wodą sprzyja płodności, dlatego celem były głównie niezamężne dziewczyny.

Nie byłoby Wielkanocy bez tradycyjnych wypieków takich jak mazurki, baby czy baranki.

Wielkanocne symbole

  • Jajka – symbolizują płodność i rodzące się nowe życie.
  • Baranek – dla chrześcijan jest symbolem Jezusa Chrystusa, który został złożony w ofierze za zbawienie świata.
  • Zajączek – symbol pogańskich świąt wiosennych. Symbolizuje zmieniającą się porę roku, ciepło i nowe życie.
  • Krzyż – najważniejszy symbol dla chrześcijan.

Wielkanoc na świecie

Wielkanoc w Anglii
Na wielkanocnym stole gości pieczone jagnię podawane ze słodkimi ziemniakami i młodymi warzywami. Farbowanie jajek nie jest tutaj praktykowane. U Anglików znajdziemy głównie czekoladowe jajka, które dorośli chowają w ogrodzie dla dzieci.
Wielkanoc w Czechach
Czesi malują jajka i przygotowują tradycyjne ciasto drożdżowe podobne do chałki. W lany poniedziałek chłopcy nie polewają dziewcząt wodą, ale biją je specjalnie przygotowanymi wiązkami gałązek wierzbowych. W nagrodę dostają od dziewcząt pisanki i inne smakołyki.
Wielkanoc na Ukrainie
Na Ukrainie Święta Wielkanocne obchodzone są tydzień później, zgodnie z kalendarzem juliańskim, którym kieruje się kościół prawosławny. Ukraińskie tradycje wielkanocne są bardzo zbliżone do Polskich. Ciekawostką jest jednak, że na Ukrainie tydzień po Wielkiej Nocy obchodzi się święto zmarłych.
Wielkanoc w Hiszpanii
W Hiszpani Wielkanoc jest najważniejszym świętem, istotniejszym nawet niż Boże Narodzenie. Przez miasta przechodzą procesje bractw pokutnych, w których uczestniczą tzw. nazarenos, którzy ubrani są w charakterystyczne szaty z dużymi, stożkowymi kapturami. Na stole wielkanocnym pojawia się tradycyjne ciasto Roscon de Pascua.
Wielkanoc w Norwegii
Norwegia może poszczycić się bardzo nietypową tradycją wielkanocną – czytaniem kryminałów, które wydawcy wypuszczają ze specjalnymi oznaczeniami Paaskekrimmen. Jest to długa tradycja, która obejmuje nie tylko książki, ale również audycje w radio, filmy, oraz seriale telewizyjne. Wiele osób czeka na „påskekrim” z wytęsknieniem.
Oprócz tego popularne są wielkanocne quizy, zagadki, czy komiksy dla najmłodszych.

Świąteczne dekoracje DIY

Zastanawiasz się, jak ozdobić dom na Wielkanoc? Mamy dla Ciebie garść pomysłów, jak własnoręcznie wykonać ozdoby wielkanocne. Do najbardziej popularnych dekoracji zaliczyć można wieńce ozdobione wydmuszkami lub takie uplecione z młodych gałązek i bazi. Można je powiesić na drzwiach wejściowych lub na ścianie w domu. Mamy dla Ciebie instrukcję, jak wykonać taki wieniec.
Wielkanoc bez pisanek? Nie ma opcji! Jajka możesz ozdabiać różnymi metodami, najczęściej farbuje się je lub nakleja na nie specjalne koszulki. Na Bonami znajdziesz wiele innych ciekawych pomysłów.
Popularne są także różne dekoracje na zewnątrz, na przykład kosze lub skrzynki ozdobione naturalnymi elementami lub wazony i doniczki z wiosennymi kwiatami. Jeśli jednak nie masz czas lub ochoty na własnoręczne robienie dekoracji, sprawdź naszą kategorię dekoracje wielkanocne, gdzie znajdziesz wiele ślicznych ozdób

Potrawy wielkanocne

Większości z nas z Wielkanocą kojarzą się głównie jajka i wędliny. Warto jednak pamiętać, że kulinarne tradycje tego święta są bogatsze i można przygotować więcej dań jedzonych w tym okresie.

  • Żurek – zadbaj o to, aby był przygotowany na zakwasie i wędzonce. Nie zapomnij także o chrzanie, który idealnie pasuje do tej tradycyjnej zupy.

  • Biała kiełbasa 0 tego przysmaku nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Kiełbasa o charakterystycznym, jasnym kolorze gości na polskich stołach już od XVII wieku. Warto podawać ją nie tylko jako dodatek do żurku, ale także jako osobne danie na gorąco. Wyśmienicie smakuje gotowana lub pieczona z różnymi dodatkami, a nawet w towarzystwie sosu.

  • Mazurek – to pyszne ciasto jemy zazwyczaj tylko raz w roku, właśnie na Wielkanoc. Istnieje tak wiele wersji mazurka, ile pań domu. Postawą jest jednak zazwyczaj pyszne, maślane kruche ciasto. My zachęcamy do wykonania mazurka z masą kajmakową w kształcie jajka. To bardzo prosty, ale smaczny przepis.

  • Babka – tego wypieku też nie może zabraknąć na Wielkanoc. Może być to babka w wersji drożdżowej, piaskowej, marmurkowej itd. Wybierz tę, którą lubisz najbardziej.

  • Pascha – to pyszny deser, który podobny jest do sernika na zimno. Przygotowuje się ją z mleka, śmietany i jaj (oczywiście na słodko, z dodatkiem cukru i wanilii), które gotowane oddzielają się na ser i serwatkę. Do masy dodaje się bakalie i odsącza na gazie, aby powstała zwarty deser.