Mid Season Sale | Zaoszczędź do 40% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak nowe oznaczenie stopnia jakości pomoże Ci w zakupach?

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 18 GRUDNIA

Przeglądając produkty na Bonami na pewno zauważyłeś nowe oznaczenia jakości – basic, extra i premium. Ta modyfikacja ułatwi Ci zakupy i pomoże podjąć odpowiednią decyzję. Jak?

O to zapytałam nasze koleżanki z działu zakupów, Ksenię i Iwetę, które na podstawie wiedzy, doświadczenia oraz rozeznania w obecnych trendach decydują o tym, co będziemy oferować na Bonami.

Porozmawiajmy o nowościach na stronie Bonami. Od teraz nasi klienci pod każdym produktem znajdą oznaczenie basic, extra lub premium. Opowiedzcie więcej na ten temat.

Ksenia: Celem tego projektu było ograniczenie różnego rodzaju nieporozumień i upewnienie się, że nasz klient dobrze wie, czego może oczekiwać od danego przedmiotu. Spędziłyśmy wiele godzin w magazynie, gdzie sprawdzałyśmy, jakie produkty reklamują klienci i co konkretnie ich nie zadowala.

Nie każdy musi być ekspertem we wszystkich dziedzinach i znać się na materiałach albo metodach wykończenia mebli.

Iweta: Nasz sklep działa przede wszystkim w strefie online, to znaczy, że decyzję na temat zakupu klienci podejmują na podstawie zdjęć i opisu na stronie. Czasem produkt na żywo po prostu nie spełnia oczekiwań. Nie wszyscy muszą być ekspertami na każdy temat i znać się na materiałach albo metodach wykończenia mebli. Dlatego zdecydowaliśmy się poddać każdą sztukę z oferty wnikliwej analizie i przyporządkowałyśmy je do jednej z 3 grup, co powinno ułatwić wybór.

Co konkretnie oznaczają trzy kategorie basic, extra i premium?

Iweta: Kupując na Bonami, klienci oczekują jakości i pięknego designu. My natomiast chcemy, aby urządzić dom produktami z Bonami mógł każdy. Ci marzący o przedmiotach prosto od projektantów, ale i młode pary czy studenci na stancji. To zrozumiałe, że nie chcą inwestować dużych środków w mieszkanie, które za jakiś czas opuszczą. Nabywając podstawowy przedmiot w cenie odpowiadającej jego charakterystyce, klient oczekiwał większej jakości, ponieważ kupił produkt właśnie na Bonami.

Ksenia: Dokładnie tak, chciałyśmy z góry zaznaczyć, czego klienci mogą oczekiwać. Nie uważam, że mamy w ofercie rzeczy dobrej i złej jakości, ale o dłuższej i krótszej żywotności. Tańsze materiały szybciej się zużywają, ale urządzając pierwsze mieszkanie nie musimy inwestować kroci – najważniejsze, żeby udało nam się kupić odpowiedni przedmiot w dobrej cenie. U droższych produktów mamy pewność, że będą nam służyć długie lata.

U każdego przedmiotu mamy coraz więcej i więcej parametrów, ale to prawda, że jako laik i tak nie mam większego pojęcia na temat materiałów oraz gęstości tkanin. Nie jestem w stanie wszystkiego sprawdzać w Internecie. Podoba mi się pomysł, abyście to wy ułatwiły mi wybór.

Iweta: Świetnie, że tak myślisz, taki cel nam przyświecał! Staramy się tworzyć różne przewodniki w wielu formach, ale klient często chce wybrać produkt szybko i bez trudu, więc czym bardziej mu ułatwimy decyzję, tym lepiej.

Podzielicie się przykładami produktów z każdej grupy? Co znajdę w kategorii basic?

Ksenia: To piękne przedmioty, które spełnią oczekiwania estetyczne, ale nie posłużą 20 lat. Są w przyjaznych cenach i świetnie odnajdą się w pierwszym mieszkaniu, w pokoju studenckim i u kogoś, kto często zmienia wystrój w zależności od obecnych trendów.

Iweta: Mogą znaleźć się tam rzeczy, których potrzebuje każdy z nas, ale nie muszą służyć nam przez całe życie. Zwykle są to akcesoria łazienkowe, dekoracje, rzeczy sezonowe. Styl i trendy się zmieniają, tak samo i mieszkanie.

Jakie produkty znajdę w kategorii extra?

Ksenia: Tych mamy w ofercie najwięcej. To świetny złoty środek dla tych, którzy chcą sprawić sobie coś stylowego, czego nie ma w co drugim domu, ale nie chcą kupować designerskich rzeczy z najwyższej półki. Mamy pewność, że te produkty posłużą przez dłuższy czas i podkreślą charakter domu. Co więcej, na Bonami naprawdę jest z czego wybierać. Polecam tę kategorię wszystkim szukającym estetycznych rozwiązań i świetnej jakości oraz tym, którzy są w stanie za to odrobinę dopłacić.

A na koniec mamy jeszcze kategorię premium.

Ksenia: Tutaj znajdziemy bardziej luksusowe marki, za którymi stoi nie tylko jakość i styl, ale także pewna historia. Taki produkt nazywamy statement piece – spełnia swoją funkcję, pięknie wygląda, a do tego świadczy o dobrym guście i nadaje wnętrzu odrobinę wyrafinowania. Wyjaśnię Ci to na przykładzie torebki. Mogę kupić sobie bezimienny model albo torebkę Chanel. W obu przypadkach jest to skórzana torebka, zmieści się w niej telefon, portfel, szminka... Ale za pomocą tej drugiej wyrażam też pewien stosunek do mody.

Iweta: Ja postawiłabym na takie przedmioty z kategorii premium, które zawsze są w modzie i nie są zależne od obecnych trendów. Mam na myśli łóżko lub inny większy mebel. Ja sprawiłam sobie fotel z prawdziwego zdarzenia. Był drogi, ale szybko stał się centralnym punktem mojego salonu, i wiem, że gdziekolwiek się nie przeprowadzę, on na pewno pojedzie ze mną.

Czyli na każdą z trzech grup składają się produkty odpowiednie dla danego życiowego etapu?

Ksenia: Nie dzieliłabym tych kategorii pod tym względem. Jeśli wiem, że będę często pracować przy biurku, nawet jeśli wynajmuję mieszkanie, zainwestuję w porządny mebel, abym nie musiała go wyrzucać po kilku miesiącach, nie tędy droga. Lub odwrotnie – nawet jeśli miałabym wolne środki na drogie dodatki, ale jednocześnie mam w domu trzylatka, który uwielbia ozdabiać wszystko wokół trudno zmywalnym flamastrem, to też nie będzie idealne połączenie.

Bez względu na wiek, trzeba czasem albo umieć się rozpieścić albo na nowo poddać ocenie swoje dotychczasowe wymagania.

Ksenia: Kiedy moja przyjaciółka pyta, co powinna sobie kupić na Bonami, ja zawsze odpowiadam pytaniem czego oczekuje od produktu, jak chce go używać. Nie ciągnę za język, jaki ma budżet, ale czy je i pracuje przy stole, czy może po prostu odkłada na niego torebkę i telefon.

Czy klasyfikując produkty do danej kategorii, bierzecie pod uwagę, czy dana marka działa lokalnie lub dba, aby produkcja była przyjazna dla środowiska?

Iweta: Oczywiście! Na przykład wiem, że satyna bawełniana to jakość sama w sobie, ale zwracam uwagę również na inne faktory, które pomagają mi przy wyborze. Chcę wiedzieć, gdzie produkuje się daną pościel i jak wygląda cały proces produkcji, ponieważ na jakość tkaniny ma wpływ także jej gęstość i splot włókien. To bardzo kompleksowe zagadnienie – mogę ustalić sobie pewne kryteria, ale staram się patrzeć na przedmiot jako na całość.

Ksenia: Weźmy na przykład mebel – może się zdarzyć, że w każdej z trzech kategorii znajdziemy komodę z litego dębu i nie ma w tym nic dziwnego. Lite drewno kosztuje swoje, ale jeśli wiem, że ten konkretny model projektowało pięcioro designerów w studiu w Paryżu, starając się, aby była jak najbardziej oryginalna i estetyczna, to jasne, że dodaję za to punkty. Patrzymy na metodę wykonania, na sposób montażu, na sam design i historię marki, która stoi za każdym produktem.

Na naszej stronie mamy około 60 tysięcy produktów, nie umiem sobie wyobrazić takiej kontroli. Miałyście w rękach każdy produkt?

Iweta: Nie zaprzeczam – ten projekt to trochę porwanie się z motyką na słońce (śmiech). Nie mogę powiedzieć, że dotknęłam każdego przedmiotu, to niemożliwe, ale i nie jest to konieczne.

Ksenia: Bardzo pomaga nam to, że razem z dostawcami jeździmy na targi, a także do ich fabryk i magazynów naszych producentów. Mamy możliwość podejrzeć, jak wygląda proces produkcji, materiały oraz kontrola jakości. Często można w ten sposób wyrobić sobie zdanie na temat całej marki, ponieważ widać, że producent chce utrzymać stały poziom jakości. Są również marki, które chcą mieć produkty w różnych kategoriach jakości, wtedy musimy przeglądać rzeczy jedną po drugiej.

Przychodzi wam jeszcze do głowy coś, o czym chciałybyście wspomnieć?

Ksenia: Trochę mnie dziwi, że ludzie często lekką ręką wydają tysiące na elektronikę, która za kilka lat pójdzie do kosza, ale żałują kilkuset złotych na lepszą sofę, na której codziennie przesiaduje cała rodzina. Tu chodzi o nasz dom, miejsce, w którym spotykamy się z najbliższymi, spędzamy tu wolny czas. Albo na przykład materac, na którym przesypiamy 1/3 życia. Stawką jest nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Iweta: Chciałabym wspomnieć, że nasza praca to nieustanny proces, ciągle musimy kontrolować jakość produktów, które oferujemy. Mimo to jestem pewna, że nasz podział pomoże klientom w podjęciu decyzji.

Dowiedz się więcej o jakości na Bonami