-20% na sofy w magazynie z kodem SOFY20 | Zaoszczędź jeszcze dziś →
Wiosna w domu i na zewnątrz | Zainspiruj się →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Metamorfoza łazienki. Łatwa w utrzymaniu podłoga szybko i bez remontu

Już od dawna nie musisz sięgać po radykalne rozwiązania ani oszczędności życia, aby odmienić swoją łazienkę. I to nawet w przypadku, kiedy na celownik bierzesz podłogi.
O tym przekonała się Izabela Perez Harriette, autorka bloga Colores de mi alma, która po kilku latach zdecydowała się wymienić prostą, jasną podłogę na wzorzyste winylowe płytki. Dzięki naklejkom metamorfoza trwała jedynie kilka godzin.
W poniższej rozmowie zdradziła nam, czy aplikacja nowej podłogi była trudna i jak naklejki sprawdzają się po dłuższym czasie.

Czy aplikacja naklejek była trudna?

Aplikacja kafli winylowych jest banalnie łatwa. Ważne jest jednak dobre przygotowanie do całego procesu. Prawidłowe oczyszczenie powierzchni, dobre rozplanowanie płytek przed naklejeniem i akcesoria, które ułatwią pracę to podstawa. Naklejki trzeba starannie nakleić na obecną podłogę tak, aby nie powstały przerwy w łączeniu.

Ile czasu zajęła ta metamorfoza?

Położenie podłogi w łazience zajęło nam 4 godziny. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że robiłam przerwy mniej więcej co 1,5 godziny na karmienie, a starszy syn nadal nie spał i skutecznie o sobie przypominał.

Przed

Po

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas aplikacji naklejek?

Jak już wspominałam, najważniejszą rzeczą jest prawidłowe przygotowanie i odtłuszczenie powierzchni. Bez tego naklejki będą się z czasem odklejać. Po paru miesiącach użytkowania wiem również, że w trakcie nakładania naklejek należy je jak najmniej naciągać. Z czasem powracają do pierwotnego rozmiaru i powstają między nimi szpary na kształt fug.
Myślę, że z mężem zbyt przyłożyliśmy się do wygładzania powierzchni szpachlą do tapetowania, co naciągnęło odrobinę winylowe kafle i one z czasem się skurczyły do swojego rozmiaru o parę milimetrów. Teraz kładłabym głównie używając bawełnianej szmatki do wygładzania, posiłkując się tylko szpachlą.

Czy do aplikacji naklejek potrzebne są specjalne narzędzia lub środki?

Tak, preparat do odtłuszczenia (koniecznie!), szpachla do tapetowania, bawełniana ściereczka, nożyk tapicerski. To nie są drogie i trudno dostępne produkty. Można je kupić w każdym sklepie budowlanym lub w Internecie. Przydadzą się nożyczki, ołówek i linijka, ale to prawdopodobnie każdy ma w domu.
Najważniejszą rzeczą jest prawidłowe przygotowanie i odtłuszczenie powierzchni.

Czy od razu po przyklejeniu naklejek podłoga nadaje się do użytku?

Podłogę można użytkować od razu po naklejeniu kafli. Ja profilaktycznie zamieniłam dzieciom na parę dni długie kąpiele na szybkie prysznice, by znacznie ograniczyć zalewanie łazienki wodą.

Jak wygląda kwestia utrzymania i pielęgnacji podłogi z naklejkami winylowymi?

Po pierwsze, sam fakt zastąpienia gładkich kafli, które miałam, na kafle ze wzorami znacznie poprawiło mi komfort sprzątania łazienki. Na gładkich powierzchniach widać było każdy paproch, na wzorach są mało widoczne dla oka.
Nie znaczy to, że przestałam sprzątać podłogę, ale nie wycieram jej codziennie (a nawet kilka razy dziennie), a co kilka dni. Kafle winylowe wystarczy przetrzeć mokrym mopem lub ścierką bez użycia detergentów. Czyszczą się bardzo łatwo.
To ogromna zaleta, bo ograniczam używanie chemicznych środków. Od czasu do czasu oczywiście wykorzystują środek myjący, ze względu na higienę, ważną szczególnie w takim pomieszczeniu jak łazienka. Unikam jednak mocnych i żrących środków (szczególnie z dodatkiem chloru) w obawie przed zniszczeniem powierzchni płytek.
Na gładkich powierzchniach widać było każdy paproch, na wzorach są mało widoczne dla oka.

Jak się sprawuje podłoga po kilku miesiącach użytkowania?

Nie ukrywam, że miałam obawy, czy podłoga z czasem nie odbarwi się lub zacznie odklejać. Nic takiego się nie stało. Przy dwójce małych chłopców i intensywnym użytkowaniu została bardzo dobrze przetestowana. Nie było taryfy ulgowej.
Co więcej, ma kilka zalet, których nie mają tradycyjne płytki: jest antypoślizgowa i to jest odczuwalne, szczególnie gdy wychodzi się z wanny, jest cieplejsza i przyjemniejsza w dotyku.
Jedynym minusem po blisko roku użytkowania, który zauważyłam, to wcześniej wspomniane powstające naturalne fugi. Przy moich poprzednich beżowych kaflach, te milimetrowe szpary nie rzucają się w oczy i nie przeszkadzają w ogólnym odbiorze i użytkowaniu.

Czy wyobraża sobie Pani wykorzystanie naklejek winylowych również w innych pomieszczeniach?

Miałabym obawy przy zastosowaniu tych kafli w kuchni, bo jakby nie było tam dzieje się o wiele więcej niż w łazience. Częściej wylewa się gorący sos, upada nóż... Również przedpokój i duża ilość piachu wydaje mi się zagrożeniem dla kafli. Natomiast w każdym innym pomieszczeniu w domu jak najbardziej wyobrażam sobie użycie naklejek winylowych.

Aplikacja naklejek krok po kroku

Będą potrzebne:
naklejki, ocet lub benzyna ekstrakcyjna, bawełniana ściereczka, szpachla do tapetowania, linijka, nożyczki, ołówek, nożyk do tapet
Wykonanie:
Odklej folię ochronną i przyklej naklejkę na gładką, czystą i odtłuszczoną powierzchnię. Czystą ściereczką lub szpachlą do tapetowania wygładź powierzchnię winylowego kafelka.
Naklejki można wykorzystać także na innych typach powierzchni, nie tylko na kafelkach. Ważne jest, aby miejsce to było gładkie i czyste.
Naklejki możesz odkleić ze ścian bez ich uszkodzenia za pomocą suszarki do włosów. Podgrzana naklejka bardzo łatwo zejdzie. Z tego względu naklejki nie są przeznaczone na podłogi z ogrzewaniem podłogowym.