Przedświąteczna wyprzedaż -20% lub więcej na 10 000+ produktów | Zaoszczędź →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Metamorfoza jadalni. Jak ją wykonać?

Renowacja jadalni to spore przedsięwzięcie, aby pomieszczenie było dobrze rozplanowaną, wygodną i funkcjonalną przestrzenią, która będzie łączyć bliskich podczas wspólnych posiłków. Dlatego ważne jest, aby metamorfoza przestrzeni była przede wszystkim dobrze przemyślana.

Poprosiliśmy projektantkę wnętrz Uršką Oman, znaną również na Instagramie jako @caricasveta.si, aby podzieliła się z nami wskazówkami, jak przeprowadzić metamorfozę jadalni. Planujesz przemianę jadalni w swoim domu? Zainspiruj się naszymi radami.

Ważne kroki przed rozpoczęciem remontu

Projektantka radzi, aby przed rozpoczęciem remontu zadać sobie następujące pytania:

  • Co jest dla Ciebie najważniejsze w tej przestrzeni?
  • Ile osób będzie najczęściej siedziało przy stole?
  • jaka jest sama przestrzeń – masz duży pokój, który pomieści większe meble czy ogranicza Cię przestrzeń?
Na początek warto także poszukać inspirujących jadalni w czasopismach, książkach, na Pintereście – zrób kolaż z tych realizacji, które Ci się podobają. To pomoże Ci określić, jaki styl preferujesz. Na tej podstawie możesz również wybrać materiały, co ułatwi znalezienie idealnych mebli. Nie zapomnij także o przygotowaniu budżetu, którym dysponujesz, dzięki czemu będziesz wiedzieć, na co możesz sobie pozwolić.

Jeśli nie masz pomysłów lub całość całkowicie Cię przerasta, możesz sięgnąć po pomoc projektanta wnętrz, który znajdzie meble w Twoim stylu i zadba, by wszystko ze sobą współgrało.

Jaki stół wybrać? Jakie są zalety okrągłego stołu i gdzie się sprawdzi?

Urška: Wybrałam okrągły stół, ponieważ przestrzeń na to pozwalała. Wcześniej w pomieszczeniu znajdował się stół, który był wyraźnie za duży, więc zajmował zbyt wiele miejsca. Po kilku pomiarach i przeanalizowaniu zalet okrągłych stołów, zdecydowałam się na stół Teulat Cep w kolorze czarnym. Dużą zaletą jest to, że rozmowy przy stole płyną lepiej, świetnie nadaje się do biesiadowania, jest idealny do pomieszczeń w kształcie kwadratu, ponieważ zajmuje tyle samo miejsca ze wszystkich stron. A po schowaniu krzeseł pod stół mamy naprawdę dużo więcej miejsca niż wcześniej – dzieci teraz radośnie ganiają się wokół nowego stołu.

Czego nie powinno zabraknąć w jadalni?

Urška: Myślę, że niezbędne elementy to te, które sprawiają, że czujemy się dobrze. Dlatego uważam, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Dla mnie odpowiednio duży dywan pod stołem to konieczność, która w jakiś sposób definiuje jadalnię i dodaje jej dynamiki. Wysokiej jakości stół, który przetrwa wszystkie domowe posiłki, gry planszowe, odrabianie lekcji, kreatywność i życiowe debaty, wygodne krzesła i wisząca lampa nad stołem. Prawie zawsze stawiam na stole wazon ze świeżymi lub suszonymi kwiatami, ale uwielbiam też ciekawe nakrycia i naturalnie wyglądającą zastawę stołową.

Na co zwrócić uwagę wybierając ciemne meble?

Urška: Wybór ciemnych mebli wymaga zrównoważenia kolorów, światła i materiałów. Radziłbym wybierać ciemne meble, jeśli masz wystarczająco dużo naturalnego światła w pokoju, a nie polecałbym ciemnych elementów w bardzo małych pokojach, które mogą być dość ciasne.

Zwróć także uwagę na kontrast – surowy wygląd czarnego stołu dobrze jest złagodzić drewnianymi krzesłami, jasnymi kolorami ścian, dywanem z naturalnego włókna i akcesoriami w jasnych kolorach itp. Dodanie jasnych elementów, takich jak ramki na zdjęcia, poduszki na krzesła lub jaśniejsze elementy dekoracyjne skontrastuje ciemne meble i urozmaici wizualnie wnętrze

Weź jednak pod uwagę czyszczenie ciemnych mebli i wybierz wysokiej jakości materiały, które są bardziej odporne na długotrwałe użytkowanie.

Czy masz jakieś inne wskazówki dla tych, którzy urządzają swoją jadalnię?

Urška: Ciesz się tym procesem! Stwórz kącik, który cię uszczęśliwi. Jadalnia to miejsce, w którym spędzamy czas, gdzie dzieją się ważne rzeczy – stwórz swoją wymarzoną jadalnię sięgając po wysokiej jakości meble, które sprawią, że poczujesz się dobrze. Nie patrz zbytnio na trendy, ale raczej wybierz ponadczasowe elementy, które zawsze będą „w modzie” i nie znudzą Ci się szybko.