-20% na zamówienia powyżej 1000 zł z kodem MINUS20*Nie obowiązuje na przecenione i inne wybrane produkty.

-20% na zamówienia powyżej 1000 zł z kodem MINUS20*Nie obowiązuje na przecenione i inne wybrane produkty.

20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak wybrać łóżko boxspring

Łóżka Boxspring stają się coraz bardziej popularne. Zapewniają one wyjątkowy komfort snu, porównywalny do tego w pięciogwiazdkowych hotelach. Jeśli od dawna marzysz o łóżku typu boxspring, ale nie możesz się zdecydować, które wybrać, przeczytaj nasz poradnik, który pomoże Ci podjąć decyzję.

Czym jest łózko boxspring?

Łóżka z typu są wygodne, praktyczne i wyglądają luksusowo. Ich nazwa pochodzi od angielskich słów „box” i „spring”. Są one bardzo popularne w Ameryce Północnej i krajach skandynawskich, dlatego też nazywane są również łóżkami amerykańskimi lub kontynentalnymi.

Podstawą tych łóżek jest podstawa wyposażona w sprężyny. Zwykle częścią łóżka jest także materac, topper, tapicerowany zagłówek i schowek.

Zalety i wady w pigułce


Zalety
  • Łóżka boxspring są odpowiednie dla osób cierpiących na bóle pleców i z wysokimi wymaganiami dotyczącymi komfortu.
  • Wysokość łóżka ułatwia wstawanie i kładzenie się.
  • Materace łóżek boxspring mają dłuższą żywotność niż te klasyczne.
  • Dzięki braku stelaża lamelowego, łóżka te nie skrzypią.
  • Występują w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu każdy może wybrać swoje wymarzone łóżko.
  • Wszystkie modele posiadają wysokie wezgłowie, dzięki czemu można wygodnie usiąść i oprzeć się np. podczas czytania.
Wady
  • W większości przypadków nie można regulować pozycji pleców. Jest to możliwe tylko w łóżkach z regulowanymi stelażami lamelowymi lub w droższych modelach łóżek boxspring z pilotem.
  • Łóżka boxspring są duże i zajmują sporo miejsca w sypialni.
  • Mniejsza cyrkulacja powietrza w porównaniu z tradycyjnymi łóżkami.
  • Cena zakupu łóżka boxspring jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego łóżka.

Konstrukcja pod lupą

Podczas gdy tradycyjne łóżko wyposażone jest w stelaż z listewek i materac, łóżka typu boxspring składają się sprężynowej podstawy uzupełnionej materacem sprężynowym i niskim materacem górnym lub topperem. Podstawa sprężynowa i materac tworzą w ten sposób podwójne sprężynowanie, które lepiej reaguje na ruchy ciała i obciążenia punktowe.

1. Box: podstawa sprężynowa

W podstawie łóżek boxspring nie znajdziesz stelaża. Zazwyczaj składają się one z drewnianej ramy z równomiernie rozmieszczonymi sprężynami bonellowymi, które tworzą stabilne podparcie materaca. Reagują one na obciążenie w sposób punktowy, czyli bardziej precyzyjny. Ponadto rdzeń sprężynowy zapewnia niezbędną cyrkulację powietrza.

2. Materac sprężynowy

Materac jest umieszczony na podstawie sprężynowej. Najczęściej jest to materac sprężynowy kieszeniowy, w którym poszczególne sprężyny są od siebie oddzielone i wszyte w „kieszenie”, dzięki czemu indywidualnie reagują na nacisk ciała i optymalnie rozkładają ciężar ciała. Jest to świetne rozwiązanie dla osób cierpiących na bóle pleców.

Więcej o materacach znajdziesz w naszym poradniku Jak wybrać materac.

3. Topper

Ostatnią warstwą łóżek typu boxspring jest materac nawierzchniowy lub topper. Jest mata o wysokości zaledwie kilku centymetrów, która pokrywa całą powierzchnię łóżka. Dzięki temu nie musisz męczyć się z niewygodną przerwą między materacami. Topper służy również do ochrony materaca przed brudem i potem, przedłuża żywotność głównego materaca i może sprawić, że materac będzie twardszy lub bardziej miękki.

Najczęściej wykonany jest z zimnej pianki lub pianki z pamięcią kształtu, która idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Można jednak spotkać również toppery lateksowe lub żelowe.

Topper może być dołączony do łóżka lub też należy kupić go osobno. Jeśli topper znajduje się w zestawie z łóżkiem, mówimy o skandynawskim typie łóźka. Jeśli nie jest dołączony, jest to typ amerykański.

Wysokość łóżek boxspring

Łóżka typu boxspring są wyższe niż tradycyjne łóżka. Rama zwykłych łóżek ma zazwyczaj wysokość 40 cm, podczas gdy wysokość łóżka boxspring może wynosić nawet 70 cm. Dzięki temu wstawanie i schodzenie z łóżka jest znacznie łatwiejsze. Takie rozwiązanie docenią szczególnie osoby starsze lub cierpiące na bóle pleców i stawów.

Jaka powinna być idealna wysokość łóżka?

Usiądź na krawędzi łóżka tak, aby uda i łydki tworzyły kąt prosty lub nawet nieco większy kąt. Stopy muszą dotykać podłogi. W przypadku niższych osób optymalna wysokość ramy wynosi od 60 do 65 cm.

Pielęgnacja łóżka Boxspring

Jeśli zdecydowałeś się zainwestować w łóżko typu boxspring, musisz o nie odpowiednio dbać by w pełni wykorzystać jego możliwości. Jeśli wybrałeś ramę tapicerowaną, należy ją odkurzać kilka razy w roku i czyścić co najmniej raz w roku. Co miesiąc należy również obracać materac i topper.

Więcej inspiracji