Czy wiesz, w czym tkwi sekret zdrowego snu? Wbrew pozorom, nie jest nim drogie i wymyślne łóżko. Najważniejszym elementem sypialni niezmiennie pozostaje odpowiedni materac. Doradzimy Ci, według jakich kryteriów warto wybrać materac, by był idealny dla Twoich pleców.
Dla dzieci najlepsze będą średnio twarde materace, które stanowią zdrowe wsparcie dla rozwijającego się kręgosłupa. Wraz z wiekiem, zazwyczaj preferujemy bardziej miękkie materace, które są odpowiednie dla stawów. Dla seniorów zalecamy materace ze wzmocnionymi brzegami, które ułatwiają wstawanie z łóżka.
Warto wziąć pod uwagę pozycję, w jakiej spędzasz większość nocy. Materac powinien być wsparciem i dostosować się do ciała tam, gdzie wywiera ono największy nacisk tzn. w obszarze łopatek, ramion, bioder i pięt.
Odpowiedni typ: Twardy materac
Twardszy materac odpowiednio rozłoży Twój ciężar i zapewni podparcie dla kręgosłupa. Nie musisz się bać, że biodra się zapadną, a Ty obudzisz się z bólem pleców.
Odpowiedni typ: Miękki i średnio twardy materac
Śpiąc na brzuchu obciążasz niektóre strefy materaca w obszarze ramion, bioder i kolan, dlatego w tych miejscach potrzebujesz dostatecznego wzmocnienia.
Odpowiedni typ: Miękki lub bardzo miękki materac
Ten typ utrzyma Twoje ciało w odpowiedniej pozycji bez problemu przystosuje się do Twojego ciała.
Odpowiedni typ: Średnio twardy materac
Twój materac musi znajdować się gdzieś pośrodku skali, aby bez względu na pozycję snu, zapewnił Ci odpowiednie wsparcie.
Dwustronne materace mają innym materiał z każdej strony lub taki sam materiał, ale o innej gęstości. Zazwyczaj jedna strona jest bardziej miękka, a druga twardsza. Można oczywiście korzystać z obu stron. Jeśli co jakiś czas będziesz zmieniać strony, przedłużysz w ten sposób żywotność materaca.
Do łóżka małżeńskiego możesz wybrać dwa materace o szerokości 90 cm. Prawdopodobnie Twoja druga połówka ma inną wagę i preferencje, więc w ten sposób każdy będzie zadowolony. Dodatkowy mniejsze materace łatwiej przenieść czy obrócić.
Przy wyborze materaca dla dziecka weź pod uwagę jego wiek. Dla dzieci w wieku przedszkolnym materace z pianki z pamięcią kształtu i materace strefowe nie będę odpowiednie. Zdrowe rośnięcie dziecka najlepiej wesprze twardszy materac o grubości około 10-15 cm. Zadbaj o to, by materac był przewiewny. Aby łatwiej utrzymać go w czystości, dobierz odpowiedni ochraniacz.
Futon je třeba větrat, protože absorbuje velké množství vlhkosti.
Oboustranná matrace má na každé straně jiný materiál.
✔️ Najważniejsza cecha przy wyborze
Odpowiedni stopień twardości materaca to pierwsza istotna właściwość, o której musimy zdecydować. Materac powinien zapadać się jedynie w miejscach nacisku, czyli pod łopatkami, ramionami i biodrami.
Ogólna zasada mówi, że twarde materace są odpowiednie dla osób o wyższej wadze, natomiast miększe dla tych o niższej masie ciała. Wszystko zależy jednak od indywidualnych upodobań i kwestii wygody. Sam najlepiej poznasz, czy bardziej odpowiada ci miększa, czy twardsza wersja.
Materace, które najłatwiej dostosowują się do ciała, więc sprawdzą się dla seniorów i osób chorych, w przypadku których mogą pojawić się odleżyny. Nie sprawdzą się dla osób o wyższej masie ciała, ponieważ materac zbyt łatwo się ugina i może wówczas powodować ból pleców. Osoby z ograniczeniami ruchowymi i trudnościami ze wstawaniem także powinny wybrać twardszy materac.
Materace te są miękkie, ale zapewniają pewne podparcie kręgosłupa. Sięgają po nie głównie kobiety i mężczyźni o masie ciała do 100 kg, preferujący bardziej miękki materac oraz regularnie uprawiający aktywność fizyczną.
Należą do najpopularniejszych modeli, ponieważ są świetnym kompromisem dla różnych kategorii wagowych. Gwarantują równowagę między przyjemnym uczuciem miękkości i zdrowym podparciem ciała.
Gwarantują idealne wsparcie ciała, są odpowiednie dla osób o wyższej wadze, a także dla dzieci.
Sprawdzą się dla osób, które do wyspania się potrzebują bardzo twardego podłoża. Materace te najczęściej wykonane są z wytrzymałej pianki poliuretanowej i pianki kokosowej, czyli z twardych materiałów, które nie każdemu pasują.
Materace te są odpowiednie dla osób, które śpią na plecach. Ciężar ciała rozłoży się wówczas tak, aby kręgosłup był w równej pozycji.
Wymiary materaca są zależne od gabarytów łóżka.
Grubość materaca czasem opisywana jest jako jego wysokość.
Wymiary materaca są zależne od gabarytów łóżka.
Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety i od Ciebie zależy, jakim cechom i właściwościom dasz w tej kwestii pierwszeństwo.
Niesforne sprężyny, które uwierają w plecy zdesperowanych śpiochów są już tylko wspomnieniem. Współczesne materace sprężynowe nie generują nieprzyjemnego nacisku i świetnie przystosowują się do kształtu ciała. Najlepiej działają w parze z klasycznym stelażem.
Materace sprężynowe zapewniają dobrą cyrkulacją powietrza i odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. W ofercie znajdziesz materace ze sprężynami kieszeniowymi. Każda sprężyna znajduje się w osobnej, wykonanej z tkaniny kieszonce. Waga śpiącego idealnie rozłoży się na całym materacu.
Istnieją także materace z klasycznym sprężynowym rdzeniem (bonellowe). Sprężyny są połączone specjalnym drutem zarówno u podstawy, jak i od góry – to rozwiązanie zapobiega przemieszczaniu się sprężyn.
Do wyboru mamy kilka rodzajów pianek, które możną ze sobą łączyć, aby osiągnąć optymalny stopień twardości. Możesz położyć je praktycznie na każdy typ stelaża, ponieważ pianka jest dostatecznie giętka.
To jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Jest lekka, przystępna cenowo i łatwo się dopasowuje. W porównaniu z innymi materiałami jest mniej przewiewna i szybciej się zużywa. Nie sprawdzi się więc do wilgotnych pomieszczeń i dla osób, które w nocy się pocą.
To ulepszona wersja pianki PUR. Jest bardziej przewiewna i dłużej wytrzyma. Jest bardzo elastyczna. To antyalergiczny materiał, który zapobiega powstawaniu bakterii, pleśni i roztoczy. W niektórych przypadkach zimną piankę łączy się z pianką z pamięcią kształtu w rdzeniu materaca.
Zmienia stopień twardości wraz ze zmianą temperatury, co w praktyce oznacza, że staje się miększa w kontakcie z ciałem śpiącego. Bezbłędnie dostosowuje się do kształtów ciała i zapewnia im dostateczne oparcie.
Popularny trend, który przywędrował do nas z Japonii, bezbłędnie odnajduje się w nowoczesnych wnętrzach. W odróżnieniu od klasycznych materacy jest grubszy i dobrze przystosowuje się do kształtów ciała.
Futony wyróżniają się twardością.
Aby materac dłużej Ci służył, wyposaż się w ochraniacz.
Zakup materaca niesie za sobą koszty, więc warto odpowiednio o niego dbać, aby przedłużyć jego żywotność aż o kilka lat. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.
Stelaż lamelowy to podstawa długiej żywotności materaca i dobrego snu. Wysokiej jakości stelaż z elastycznymi listwami zapewni dobre oparcie, dzięki czemu ciało przez całą noc będzie w odpowiedniej pozycji.
Materac obracaj minimalnie dwa razy w roku. Dzięki temu unikniesz wyleżenia materaca w jednym miejscu. Materac obracaj nie tylko w obracając spodnią stronę do góry, ale także w osi stopy-głowa.
Topper to cienki piankowy materac, który zakłada się na zwykły materac. Chroni i przedłuża żywotność głównego materaca. Jest także wstanie podnieść lub zmniejszyć jego twardość.
Przydatny jest także ochraniacz na materac – mata, która chroni materac przed zanieczyszczeniami. Jeśli zabrudzi się ochraniacz, wystarczy go wyprać w pralce.
Czyszcząc materac unikaj mocnych środków czyszczących. Wystarczy, że regularnie będziesz go odkurzać klasycznym odkurzaczem. Możesz go także wytrzepać.
Topper ochroni materac i wydłuży jego żywotność.
Wybór stelaża często traktowany jest po macoszemu, ale jego rola w grze o nasz zdrowy sen jest niezwykle ważna. Odpowiednie dno łóżka pomaga rozłożyć wagę ciała, utrzymuje kręgosłup w naturalnej pozycji i gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli zainwestujesz w dobry materac, ale nie przywiążesz należytej wagi do wyboru dna łóżka, jakość snu polepszy się jedynie nieznacznie. Inwestycja w dobrej jakości stelaż na pewno się opłaci, co więcej, ten produkt może posłużyć ci nawet przez całe życie.
Statyczny stelaż listwowy
To najtańsza z dobrych opcji. Zapewnia odpowiedni przewiew powietrza, ale nie ma żadnych właściwości ortopedycznych. Stelaż listwowy najlepiej sprawdzi się do piankowych materacy lub materacy ze sprężynami kieszeniowymi.
Stelaż lamelowy
To wysokiej jakości stelaż, do którego opłaca się kupić dobry materac. W czasie zakupów zwróć uwagę z czego wykonane są poszczególne elementy. Najlepszym wybór dla ramy to drewno bukowe, które charakteryzuje się wysoką nośnością i stałością kształtu, natomiast brzozowe listwy łączą w sobie wytrzymałość i elastyczność. Nie oszczędzaj na liczbie listew – tu obowiązuje zasada, że czym więcej, tym lepiej. To w końcu stelaż będzie obciążony najbardziej. Materac nie może się przesuwać i musi dobrze zagnieździć się w stelażu.
Lamele również powinny być relatywnie giętkie, aby odpowiednio reagować na obciążenie, którego nie wyrówna materac. Ostatnim ważnym elementem są uchwyty, w których spoczywają listwy. Gumowe mają tendencję do zdzierania się, bardziej wytrzymałe będą te z kauczuku lub plastiku.
Segmentowany stelaż
Stelaże segmentowane są produkowane z niezależnych, ściśle połączonych ze soba elementów, które równomiernie rozkładają nacisk, dzięki czemu możesz w pełni cieszyć się właściwościami swojego materaca. W niektórych modelach możesz ustawić sztywność poszczególnych segmentów i cieszyć się idealnym oparciem w danych zonach. Segmentowane modele uważane są za bezkonkurencyjne stelaże medyczne.
Regulowane i uchylne stelaże
Ze względu na specjalne właściwości i funkcje należą do droższej kategorii stelaży. Uśmierzą bóle pleców, a także zagwarantują komfort ciężarnym oraz seniorom – są zdecydowanie najlepszym wyborem. Jeśli zdecydujesz się na zakup regulowanego stelaża, musisz wybrać odpowiedni materac, który jest bardziej elastyczny i przystosuje się do częstszych zmian pozycji.
Materac antybakteryjny to podstawa dla wszystkich osób zmagających się z alergiami. Materac powinien być przewiewny i odporny na działanie pleśni. Takie właściwości mają materace lateksowe i piankowe z naturalnymi dodatkami.
Małe dzieci przesypiają większą część dnia. Dobrej jakości materac będzie wspierać zdrowy rozwój malucha. Warto postawić na twardszy materac, który jest zdrowszą opcją dla dziecka i obniża ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Optymalnym wyborem będzie materac z naturalnych włókien, na przykład włókna kokosowego, które jest przewiewne i zapewnia odpowiednią termoregulację. Zwróć uwagę, aby materac dokładnie wypełniał łóżeczko, zapobiegając w ten sposób zaklinowanie się nóżki czy rączki.