Do -15% na łazienkę | Zaoszczędź jeszcze dziś →
Mid Season Sale | Zaoszczędź do 50% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak łączyć różne wzory i kolory tekstyliów do sypialni

Karolína Fardová
Karolína Fardová
Bonami Blogger

Wpadła Ci w oko pościel z odważnym motywem, ale zastanawiasz się, czy ekscentryczny nadruk nie zaburzy równowagi całej aranżacji?

Łączenie wzorów i kolorów może czasem przysporzyć bólu głowy. Poznaj kilka trików i wskazówek, dzięki którym Twoja sypialnia będzie wyglądać atrakcyjnie, ale i harmonijnie.

Wybierz paletę odcieni

Kolor może być wspólnym mianownikiem dla bardzo różniących się od siebie wzorów. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, na początek wybierz beże i szarości. Obiecujemy, że te barwy odnajdą się w każdej sypialni.

Jeśli wolisz konkretniejsze kolory, spróbuj zaprezentować je w sypialni w postaci monochromatycznych dodatków. Nie znaczy to, że wszystkie dekoracje i tekstylia muszą być w tym samym odcieniu, ale warto trzymać się podobnych tonów.

Kieruj się wzorem!

Jeśli masz wyrazistą pościel, pozwól jej zagrać w sypialni główną rolę. Pozostałe dodatki, takie jak poduszki, koce, dywany i zasłony dopasuj do kolorów, które są już częścią danego wzoru. Całość będzie wyglądać harmonijnie, ale nie przytłaczająco.

Zręcznie balansuj

Trzymaj się zasady, że maksymalnie 60% aranżacji mogą tworzyć wzory, reszta powinna przybrać postać jednokolorowych tekstyliów, tekstur lub materiałów.

Jeżeli planujesz położyć tapetę na jedną ze ścian, wybieraj wizualnie „spokojniejsze” tkaniny. Jeśli jednak meble w Twojej sypialni utrzymane są w minimalistycznym duchu, nie bój się odważnych połączeń i wzorów.

Nie bój się geometrii

Wyraziste pościele z kwiatowymi motywami świetnie uzupełnią poduszki lub koce o prostych, geometrycznych wzorach.

Przy wyborze pamiętaj, aby dodatki korespondowały z dominującymi tekstyliami – czyli najczęściej z pościelą.

Na pierwszym planie nie tylko pościel

Tapicerowany zagłówek, baldachim, obraz lub wzorzysty dywan – każdy z tych elementów powinien tworzyć spójną całość, więc nie traktuj żadnej dekoracji po macoszemu.

Jeśli nie czujesz się pewnie w gąszczu wzorów i kolorów, zainspiruj się na przykład ulubionym obrazem wiszącym nad łóżkiem. Jego odcienie mogą nakierować Cię w stronę odpowiednich barw akcesoriów.

Nie bierz wszystkiego na serio

Czasem warto zapomnieć o zasadach i kierować się własnym instynktem.

Przedstawione wyżej porady z pewnością zagwarantują Ci sukces, ale najlepszy efekt dadzą wyobraźnia i chęć do eksperymentów.