20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanie20 zł dla CiebieKoszyk
Strona głównaStrona głównaInspiracje

Jak łączyć różne wzory i kolory tekstyliów do sypialni

Wpadła Ci w oko pościel z odważnym motywem, ale zastanawiasz się, czy ekscentryczny nadruk nie zaburzy równowagi całej aranżacji?

Łączenie wzorów i kolorów może czasem przysporzyć bólu głowy. Poznaj kilka trików i wskazówek, dzięki którym Twoja sypialnia będzie wyglądać atrakcyjnie, ale i harmonijnie.

1. Wybierz paletę odcieni

Kolor może być wspólnym mianownikiem dla bardzo różniących się od siebie wzorów. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, na początek wybierz beże i szarości. Obiecujemy, że te barwy odnajdą się w każdej sypialni.

Jeśli wolisz konkretniejsze kolory, spróbuj zaprezentować je w sypialni w postaci monochromatycznych dodatków. Nie znaczy to, że wszystkie dekoracje i tekstylia muszą być w tym samym odcieniu, ale warto trzymać się podobnych tonów.

2. Kieruj się wzorem!

Jeśli masz wyrazistą pościel, pozwól jej zagrać w sypialni główną rolę. Pozostałe dodatki, takie jak poduszki, koce, dywany i zasłony dopasuj do kolorów, które są już częścią danego wzoru. Całość będzie wyglądać harmonijnie, ale nie przytłaczająco.

3. Zręcznie balansuj

Trzymaj się zasady, że maksymalnie 60% aranżacji mogą tworzyć wzory, reszta powinna przybrać postać jednokolorowych tekstyliów, tekstur lub materiałów.

Jeżeli planujesz położyć tapetę na jedną ze ścian, wybieraj wizualnie „spokojniejsze” tkaniny. Jeśli jednak meble w Twojej sypialni utrzymane są w minimalistycznym duchu, nie bój się odważnych połączeń i wzorów.

4. Nie bój się geometrii

Wyraziste pościele z kwiatowymi motywami świetnie uzupełnią poduszki lub koce o prostych, geometrycznych wzorach.

Przy wyborze pamiętaj, aby dodatki korespondowały z dominującymi tekstyliami – czyli najczęściej z pościelą.

Odkryj inspiracje dotyczące pościeli, poduszek i pozostałych tekstyliów w różnych stylach.