Przedświąteczna wyprzedaż -20% lub więcej na 10 000+ produktów | Zaoszczędź →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

7 niewymagających roślin balkonowych

Barbora Bláhová • 22 lipca
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem balkonu czy tarasu szkoda nie wykorzystać tego potencjału i nie wprowadzić na nie roślin. Przestrzeń ta wprost zachęca do posadzenia dużej ilości zieleni. Stwórz zielony zakątek, w którym z przyjemnością napijesz się kawy, poczytasz książkę lub spędzisz czas z przyjaciółmi. Ponadto zieleń pomaga schłodzić powietrze latem i tworzy przyjemny klimat, w którym możesz czuć się swobodnie. Sprawdź kilka z naszych wskazówek i pomysłów na rośliny, które świetnie sprawdzą się nawet na małej przestrzeni i w pełnym słońcu.
Lilak na balkonie to świetny pomysł

Lilak na balkonie to świetny pomysł

Miłorząb (Ginkgo biloba)

Niewiele osób wyobraża sobie tę konkretną roślinę na swoim balkonie. No cóż, raczej drzewo niż roślinę. Choć najczęściej widujemy miłorząb w ogrodach, odkryliśmy, że z powodzeniem można go uprawiać także w doniczce. Ginkgo biloba jest bardzo mało wymagające, jeśli chodzi o warunki pogodowe. Z powodzeniem znosi suszę, więc poradzi sobie w pełnym słońcu nawet od strony południowej.

Wystarczy klasyczna ziemia ogrodnicza. Bez problemu dorasta do wysokości 2,5 metra, czyli mniej więcej do wysokości normalnego zadaszonego balkonu. Nie potrzebuje gigantycznej donicy. Można też łatwo regulować wzrost przez przycinanie. Jesienią możesz oczekiwać pięknych, złotych liści. Przed zimą wystarczy opatulić donicę tkaniną.

Ginkgo

Ginkgo

Borówka kanadyjska (Vaccinium corymbosum)

Tym, którzy tęsknią za zbiorami z własnego ogrodu, mogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Borówka kanadyjska to piękny krzew, który owocuje od końca czerwca do września, w zależności od odmiany. Borówki będą szczególnie lubiane przez najmłodszych, ale roślina ta potrzebuje specjalnej kwaśnej gleby, którą można kupić w centrach ogrodniczych i marketach budowlanych/ Wybierz słoneczne miejsce, maksymalnie lekko zacieniowne, aby umożliwić dojrzewanie owoców.

Podlewaj krzew regularnie, lubi on wyższą wilgotność, ale nie toleruje przelania. Krótko mówiąc, nigdy nie dopuść do całkowitego wyschnięcia podłoża.

Wyhoduj swoje własne borówki

Wyhoduj swoje własne borówki

Sukulenty

Sukulenty rozjaśnią nawet najbardziej skromny balkon swoimi żywymi kolorami i różnymi kształtami. Jeśli jesteś entuzjastą zieleni, ale nie masz czasu lub doświadczenia w dużych pracach ogrodniczych, te małe rośliny są dla Ciebie. Możesz wykorzystać sukulenty do stworzenia uroczych mini ogrodów, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji i będą cieszyć Cię przez cały rok. Na przykład wypełnij szeroką glinianą donicę ziemią do sukulentów i kaktusów oraz dodaj wybrane rośliny – nawet zwykły rojnik (Sempervivum) spełni tu swoją rolę. Dodaj do donicy ozdobne kamienie lub gałązki.

Jeśli donica będzie wystawiona na deszcz, pamiętaj, że musi mieć również otwory drenażowe.

Lilak (Syringa vulgaris)

Dla każdego, kto kocha zapach bzu, ten krzew jest obowiązkowy. Drobnokwiatowy lilak miniaturowy zwany Lilakiem Meyera doskonale nadaje się na balkon lub taras. Pomimo tego, że jest niski, zaskoczy Cię swoim bogatym zapachem. Roślina jest mało wymagająca jeśli chodzi o glebę, wystarczy zwykła ogrodnicza mieszanka ziemi o dobrej przepuszczalności. Lubi słońce, ale poradzi sobie również w półcieniu. Rośnie powoli, więc nie trzeba się martwić, że w najbliższym czasie wypchnie Cię z balkonu. Jesienią gubi liście, ale jest odporny na mróz. Wiosną znów pokaże swoje piękno.

.
RADA: Odpady organiczne dobrze jest kompostować. Suche kwiaty lub liście możesz kompostować razem z domowymi odpadami organicznymi. Kup pojemnik na kompost Intelligent Waste, który można łatwo ukryć wśród doniczek. Dzięki wymiennemu filtrowi węglowemu i unikalnemu systemowi wentylacji, pojemnik minimalizuje zapachy, więc możesz opalać się lub cieszyć się drinkiem z przyjaciółmi tuż obok niego. Nie potrzebujesz nawet worków, gdy używasz go do odpadów roślinnych – docenisz je jednak, gdy będziesz używać go do domowych bioodpadków.
Mały kompostownik nadaje się do mieszkania

Mały kompostownik nadaje się do mieszkania

Pęcherznica kalinolistna

Physocarpus to krzew atrakcyjny przede wszystkim ze względu na żółtawe liście i drobne białe kwiaty, które pączkują na dojrzałych pędach. Preferuje częściowy cień, ale w słonecznym miejscu najlepiej uwidacznia się jego ubarwienie. Bardzo dobrze sprawdza się w grupach z innymi roślinami, rozświetlając je swoim kolorem. Roślina ta jest często wykorzystywana jako żywopłot, więc bardzo dobrze znosi przycinanie, co przydaje się szczególnie na mniejszych balkonach i tarasach. Dostępne są też odmiany w innych kolorach – na przykład Diabolo, która ma zachwycające fioletowe liście.

Physocarpus opulifolius

Physocarpus opulifolius

Wiciokrzew (Lonicera)

Jeśli wolisz widok na zieleń, a nie okna sąsiadów, wiciokrzew jest rośliną, która pomoże Ci to uzyskać. Ta roślina pnąca lubi szybko wspinać się po wszystkim, co jej zapewnisz. Spróbuj na przykład zasadzić ją w wyższej donicy i rozciągnąć ją w górę w kierunku sufitu za pomocą linek lub zapewnić jej jakąś inną podporę. W ciągu jednego sezonu może urosnąć do metra, tworząc intymny zakątek dla Ciebie. Wiciokrzew radzi sobie zarówno w warunkach zacienionych, jak i w pełnym słońcu. Latem zachwyci Cię ciekawymi kwiatami o bardzo przyjemnym zapachu.

Z nadejściem zimy część liści jednak odpada, więc jeśli wolisz roślinę zimozieloną, prawdopodobnie będziesz musiał sięgnąć po bluszcz lub jaśmin. Nie ma zbyt wielu alternatyw, które w naszych warunkach byłyby bardziej odpowiednie i niewymagające.

Wiciokrzew szybko rośnie

Wiciokrzew szybko rośnie

Campanula

Dzwonki to rośliny, które często występują w polskich ogrodach i na balkonach. Świetnie prezentują się w towarzystwie innych roślin ozdobnych . Dla dzwonków odpowiednia jest standardowa ziemia ogrodnicza, która jest dość luźna. Istnieje ponad 300 różnych rodzajów dzwonków, niektóre z nich uwielbiają słońce, inne wymagają cienia.

Najbardziej odporną odmianą jest gatunek Campanula poscharskyana. Jeśli chciałbyś przedłużyć czas kwitnienia dzwonka, możesz mu pomóc, stale usuwając zwiędłe kwiaty.

Campanula poscharskyana

Campanula poscharskyana