Do -20% na ogród | Zaoszczędź jeszcze dziś →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Zdrowy home office, czyli jak wyposażyć domowe biuro

W ostatnich latach warunki pracy całkowicie się zmieniły, a domowe biuro stało się integralną częścią naszego życia. Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu częściowo, czy całkowicie, takie rozwiązanie ma wiele zalet i wad. Znalezienie cichego i spokojnego miejsca jest czasem wyzwaniem, więc często pracujemy z kanapy, łóżka czy stołu kuchennego. A to z pewnością nie jest zdrowe dla kręgosłupa. Lucie i Pavlína, zawodowo zajmujące się organizacją przestrzeni i declutteringiem, doradzą, jak urządzić wygodne i zdrowe domowe biuro.

Pracujesz w domu od czasu do czasu?

W przypadku okazjonalnej pracy przydatna będzie podstawka na laptopa, dzięki której monitor znajdzie się wyżej. Górna krawędź powinna znajdować się na wysokości oczu. Uwierz, że Twój kręgosłup szyjny będzie Ci wdzięczny. Ale nie tylko kręgosłup cierpi z powodu długotrwałego siedzenia.

Twoje dłonie i ramiona również mogą wkrótce zareagować. Klawiatura z podkładką pod nadgarstki zapewni prawidłowe ułożenie dłoni. Nerw pośrodkowy przechodzi tunel nadgarstka. W momencie, którym dochodzi do ucisku nerwu pojawiają się dolegliwości bólowe. Może wystąpić drętwienie, pieczenie, sztywność lub pulsowanie. Te objawy brzmią znajomo?

Jeśli pracujesz na twardym krześle, na przykład kuchennym, możesz sięgnąć po ergonomiczną poduszkę do siedzenia. Zmniejsza ona nacisk na kość ogonową i dolną część kręgosłupa. Zanim kupisz jakiekolwiek ergonomiczne akcesorium, upewnij się, że jest naprawdę ergonomiczne i posiada odpowiedni certyfikat.

Pracujesz z domu w pełnym wymiarze godzin?

Większość z nas pracuje na laptopie. Głowa jest pochylona do przodu, a ból kręgosłupa szyjnego pojawia się po kilku godzinach. Pochylając głowę, możemy wywierać nacisk na kręgosłup szyjny, który jest równoważny z obciążeniem do 27 kg. Prawidłowe siedzenie z podparciem pleców jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Fotel biurowy można częściowo zastąpić urządzeniami wspomagającymi poruszanie się. Jedną z opcji jest krzesło balansujące. Dzięki zaokrąglonej podstawie aktywuje skośne mięśnie brzucha i pleców oraz zmusza do aktywnego siedzenia.

Stanie jest również świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli siedzenie przez długi czas sprawia Ci kłopoty. Stosunek pozycji siedzącej do stojącej podczas pracy przy komputerze powinien wynosić 2:1. Zasadniczo powinieneś stać przez 30% czasu, siedzieć przez 60% czasu i poruszać się przez 10% czasu. Jeśli masz w domu barek, może to być świetne miejsce do pracy na stojąco.

Jeśli nie masz możliwości pracy na stojąco przy podnoszonym biurku, wypróbuj specjalny blat marki Leitz. Dzięki niemu możesz przekształcić dowolną przestrzeń w profesjonalne stanowisko pracy. Jest on wystarczająco wytrzymały, aby pomieścić monitor z notebookiem, klawiaturę, mysz i dzbanek z wodą. Wystarczy jedno dotknięcie, aby podnieść laptopa i klawiaturę, wyregulować wysokość krzesła i stworzyć kolejną możliwą pozycję do pracy.

Domowe biuro jako nowy standard

Podczas długiego siedzenia trzeba pamiętać o odciążeniu kończyn dolnych, a podnóżek świetnie się do tego nadaje. Można go używać na dwa sposoby i wnieść potrzebą zmianę pozycji. Pobudzisz krew w dolnych partiach nóg i rozciągniesz sztywne mięśnie łydek, kostek i stóp.

Umiejscowienie stołu jest również bardzo ważne. Jeśli możesz, usiądź twarzą do okna. Możesz odciążyć oczy podczas przerwy, naprzemiennie patrząc na monitor i wyglądając przez okno. Nie możesz siedzieć przodem do okna? Usiądź więc tak, by światło dzienne nie odbijało się w monitorze i byś przynajmniej miał widok na pomieszczenie nad ekranem.

Co jeszcze możesz dla siebie zrobić?

Każda sztywna pozycja podczas pracy jest nienaturalna dla ciała, zwłaszcza jeśli tkwisz w niej przez wiele godzin. Dlatego dobrze jest zmieniać pozycje w odstępach 45-60 minut. Wykorzystuj krótsze rozmowy telefoniczne na rozciąganie, nawet jeśli masz tylko przejść się po pokoju. Pij wystarczająco dużo wody, to również zmusi cię do wstania od czasu do czasu. Masz z tym problem? Ustaw przypomnienia i rozciągaj swoje ciało w regularnych odstępach czasu. Zobaczysz, jak poprawia się Twoja wydajność w pracy, a co najważniejsze, zapobiegniesz bólom całego ciała.