Odkryj łóżka Bonami Selection | Wybierz swoje nowe łóżko →
50 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Obudź rośliny z zimowego snu i zrób własny las w szkle

Przesadzać czy nie przesadzać? Jeśli tak, to do czego? Te pytania nurtują każdego miłośnika roślin doniczkowych. Wiosna to najlepszy moment na przesadzenie zielonych towarzyszy. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Jakie kwiaty przesadzać?

Młode roślinki rosną jak na drożdżach, więc można je przesadzać nawet dwa razy w roku, jak tylko bryła korzeniowa wypełni doniczkę. Wieloletnie, rozrośnięte kwiaty przesadzamy maksymalnie raz w roku. Niektóre gatunki, takie jak popularne monstery, filodendrony czy fikusy lubią ciasne doniczki, ponieważ lepiej wykorzystują wówczas wodę z ziemi.
A co w przypadku, gdy masz w domu zielonego giganta, którym ciężko manipulować? Przez kilka lat powinien poradzić sobie, jeżeli wymienisz mu jedynie wierzchnią część ziemi.

Przesadzić do większej doniczki? Sprawdź stan ziemi!

Dobrym sygnałem, który informuje, że pora na większą doniczkę jest zahamowanie wzrostu rośliny (poza okresem zimowym) oraz wychodzenie korzeni przez otwory drenażowe.

Jeżeli masz wrażenie, że ziemia w doniczce nie zatrzymuje wody, a po podlaniu szybko przelatuje do podstawki, wymień jedynie starą ziemię.

Wybrać doniczkę plastikową czy ceramiczną?

  • Doniczki ceramiczne są cięższe, ale dzięki porowatej strukturze pomagają roślinom w odparowaniu nadmiernej wilgoci, co będzie pomocne jeżeli należysz do tych osób, które notorycznie przelewają rośliny.

  • Doniczki plastikowe to tańsze rozwiązanie, które szczególnie docenisz, jeżeli posiadasz w domu dużo roślin. Przezroczyste modele są odpowiednie do orchidei, których korzenie potrzebują światła. Tworzywo sztuczne dłużej utrzymuje ziemię wilgotną, więc idealnie sprawdzą się dla tych, którzy często wyjeżdżają. Trzeba tylko uważać, aby nie przelać roślin, inaczej ich korzenie mogą zgnić.

Bez względu na to, jaki materiał wybierzesz, każda doniczka musi posiadać otwory drenażowe i podstawkę lub osłonkę na doniczkę do których ścieka nadmiar wody. Co więcej, ceramiczne osłonki w najróżniejszych kształtach i kolorach będą doskonałą ozdobą wnętrz w różnych stylach i podkreślą piękno roślin.
Rada: Jeżeli lubisz uprawiać zioła, spraw sobie specjalną doniczkę, najlepiej samonawadniającą.
1

1

2

2

3

3

4

4

Zrób własny las w szkle

Zawsze chciałeś mieć szklarnię, ale na marzeniach się skończyło? Lasy czy ogrody w słoiku zajmują mało miejsca i są świetnym wyborem nawet dla początkujących miłośników roślin. Stwórz mikroklimat dla roślin, które preferują wysoką wilgotność powietrza. Wybieraj przede wszystkim gatunki karłowate, te o mniejszych liściach i charakteryzacje się wolnym wzrostem. Naczynie dostosuj do wybranych roślin.
Przygotuj:
  • szklane naczynie z szyjką, ewentualnie także zatyczką
  • wybraną roślinę (na przykład paproć, fitonię lub bluszcz)
  • długą pęsetę (sprawdzą się też pałeczki do chińszczyzny)
  • długą pęsetę (sprawdzą się
  • lejek lub papier zwinięty w rulon długą pęsetę (sprawdzą się też pałeczki do chińszczyzny)
  • plastikową siatkę lub kawałek folii z dziurkami o średnicy naczynia
  • drenaż (keramzyt lub drobne kamyczki)
  • podłoże do terrariów wymieszane z odrobiną piasku, suchego mchu lub węgla drzewnego
  • dekoracyjne kamienie lub kawałek drewna wygotowany we wrzątku
  • zraszacz z odstaną wodą
Wykonanie:
  1. Na dno naczynia nasyp wysoką warstwę drenażu i połóż na niej siatkę lub folię z dziurkami, aby ziemia się nie zapadała.
  2. Następnie wsyp wymieszane podłoże i za pomocą pęsety włóż roślinkę.
  3. Kompozycję zbogać innymi naturalnymi elementami. Na koniec nie zapomnij zrosić całości wodą.
  4. Roślina jest w stanie w całkowicie zamkniętym naczyniu wytworzyć swój własny ekosystem. Zwracaj jednak uwagę na to, czy nie pojawiają się pleśnie, roślina nie wyrasta z naczynia i ziemia nie jest zbyt mokra.
Rada: Mikroorganizmy żyjące w glebie pomagają zachować równowagę w słoiku i dostarczają roślince więcej składników odżywczych. W internecie możesz kupić np. skoczkonogi, przenieść je do swojego lasu w szkle, a resztą zajmą się one.