Ta witryna używa plików cookie. Więcej o używanych przez nas plikach, ich zastosowaniu, modyfikacji i akceptacji można znaleźć tutaj

ok
Menu
20 złRejestracjaLogowanie20 złKoszyk
Strona głównaStrona głównaInspiracje

Idealny dywan do jadalni

Dywan w części jadalnej? Oczywiście! Dzięki niemu cała przestrzeń będzie o wiele bardziej przytulna, wygodna i praktyczna. Odpowiednie materiały wygrają nierówną walkę z zabrudzeniami i utulą bose stópki.

Zainspiruj się naszymi radami i wybierz model odpowiedni do Twojego wnętrza.

Krótkie i gęste włosie gwarantuje odporność

Ze względu na to, że dywan będzie musiał stawić czoła trudnym warunkom, najważniejsza przy wyborze będzie wytrzymałość. Tę zagwarantują modele z wysoką gęstością włókien i krótkim włosiem. Nie zapomnij o antypoślizgowej gumowej macie – w końcu bezpieczeństwo przede wszystkim!

Kształt pasujący do zabudowy

W przypadku mebli kuchennych ustawionych na jednej ścianie lub w kształcie litery L, najlepiej sprawdzi się wąski chodnik. Jeśli masz blaty narożne lub wyspę, należy wziąć pod uwagę proporcje – wtedy bardziej odpowiedni będzie nieco szerszy model. Pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość od zabudowy i upewnij się, że położenie dywanu jest symetryczne.

Kolor pasujący do mebli

Jeśli marzysz o wyrazistym dywanie, wybierz nutę zgodną z odcieniem stołu lub krzeseł. Chociaż jeden kolor pojawiający się na dywanie powtórz w aranżacji – dzięki temu wnętrze pozostanie spójne. Dobrze wygląda również monochromatyczna stylizacja, kiedy to odcień dywanu odpowiada tonom przodującym w całym pomieszczeniu.

Wzory maskują plamy

W kuchni i w jadalni sprawdzą się ciemniejsze i wielokolorowe dywany, na których nie będą odznaczać się zabrudzenia. Jeśli masz minimalistyczne wnętrze, postaw na ciemnoczerwony tkany dywan. Szary chodnik z geometrycznym wzorem uzupełni nowoczesną aranżację.

Okrągły dywan wniesie do wnętrza przytulność

Wybieraj spośród modeli z juty, konopi lub morskiej trawy. Najlepsze wrażenie sprawi gra z kontrastami – jasny dywan będzie dobrze wyglądać na ciemnej podłodze i na odwrót.

Wyznacz kącik na jadalnię

Jeśli wybierasz dywan pod stół, pamiętaj, aby zostawić miejsce na odsunięcie krzeseł – przynajmniej 60 cm z każdej strony. Wykorzystaj taśmę klejącą i obklej daną przestrzeń w zależności od wymiarów przyszłego dywanu, a szybko zobaczysz, jaki model najlepiej się u Ciebie sprawdzi.

Za pan brat z geometrią

Masz kwadratową jadalnię? Tu strzałem w dziesiątkę będzie okrągły dywan. W prostokątnych przestrzeniach dobrze sprawdzi się podłużny model. Pod uwagę bierz również kształt stołu. Okrągły stół = okrągły dywan, owalny i prostokątny stół = prostokątny dywan.

Więcej porad i wskazówek znajdziesz tutaj