Odkryj łóżka Bonami Selection | Wybierz swoje nowe łóżko →
50 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak zrobić podwyższoną grządkę krok za krokiem

Własny ogród to marzenie ściętej głowy, ale mimo to chcesz cieszyć się uprawą warzyw? Podwyższoną grządkę możesz umieścić na tarasie lub na balkonie w bloku – przedstawia Jirka Stiborek z ateliéru Flera.
Podwyższone grządki są bardzo praktyczne i sprawdzą się na warzywa.

Podwyższone grządki są bardzo praktyczne i sprawdzą się na warzywa.

Budujemy własną grządkę!

  • Będziesz potrzebowaćdeski świerkowej o grubości 4 cm – to najtańszy i najlepszy materiał. Drewno cięte możesz dostać w tartaku za ok. 270 zł. Jeszcze lepszy efekt, a przede wszystkim większą trwałość, uzyskasz wybierając deski modrzewiowe – te już są jednak trochę droższe.
  • Aby drewno posłużyło Ci jak najdłużej, konieczne będzie połączenie poszczególnych części za pomocą specjalnych, przeznaczonych do mocowania wkrętów. Drewno nieustannie pracuje, ma tendencję do zniekształcania się pod wpływem wilgoci. Źle przymocowane deski mogą z czasem odpadać. Warto pamiętać, że cała drewniana konstrukcja będzie tak wytrzymała, jak jej najbardziej wrażliwy detal.
  • Oprócz drewnianych desek i elementów do montażu przygotuj folię kubełkową, tkaninę filtracyjną, wełnę mineralną i odpowiednią ziemię.
Do wykonania podwyższonej grządki możesz wykorzystać drewno z palet.

Do wykonania podwyższonej grządki możesz wykorzystać drewno z palet.

Wybierz wymiary, które odpowiadają Tobie.

Wybierz wymiary, które odpowiadają Tobie.

Sposób postępowania:

  1. Rozłóż podkładkę, wywierć dziury w odpowiednich miejscach i przymocuj do siebie poszczególne deski. Zadbaj, aby wkręty w całości zniknęły w drewnie i nie zagrażały przyszłym ogrodnikom.
  2. Z gwoździa i kawałka drewna możesz stworzyć proste narzędzie do wykonywania otworów drenażowych. „Woda spłynie przez glebę i gdy tylko osiągnie określony poziom, napełni kubeczki, które są wbudowane w folię, następnie zaczną stopniowo pobierać ją rośliny. Jeśli będzie jej za dużo, to spłynie przez dziurki i odpłynie chodnikiem”, wyjaśnia Jirka Stiborek.
  3. Folia kubełkowa po bokach grządki ochroni drewno przed wilgocią. Pamiętaj, aby umieścić ją odwrotnie niż matę na dnie – dzięki temu między folią a drewnem powstaną pęcherzyki powietrza. Przymocuj folię do boków rabaty za pomocą zszywacza.
  4. Aby nieestetyczny plastik nie raził Cię w oczy, użyj folii z prostą krawędzią lub wytnij paski z szarej tkaniny filtracyjnej, które przymocujesz u góry zszywaczem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że żadne drobiazgi nie wpadną w szczelinę pomiędzy folią a drewnem, a do tego zasłonisz nieatrakcyjną krawędź.
Rada: W przypadku konstrukcji z modrzewia teoretycznie możesz pominąć folię kubełkową, ponieważ drewno modrzewiowe znacznie lepiej toleruje wilgoć.
Budowaną grządkę wyłóż folią.

Budowaną grządkę wyłóż folią.

Zamocuj ją za pomocą zszywacza tapicerskiego.

Zamocuj ją za pomocą zszywacza tapicerskiego.

Dokładnie wyłóż folią całe wnętrze grządki.

Dokładnie wyłóż folią całe wnętrze grządki.

Gotową grządkę przenieś na miejsce i wypełnij ziemią.

Gotową grządkę przenieś na miejsce i wypełnij ziemią.

Gdzie umieścić podwyższoną grządkę?

Jeśli rabata stanie na płytkach chodnikowych, do środka włóż jeszcze tkaninę filtracyjną. Wykorzystuje się ją nie tylko do hydroizolacji, ale również aby zapobiec zapychaniu się kubeczków.

Na tkaninie filtracyjnej połóż wełnę mineralną, która w krótkim czasie może zgromadzić do 90% objętości obecnej w rabacie wody. Pełni funkcję swego rodzaju zbiornika wodnego.
Ma również działanie filtrujące, a warstwa drenażowa nie będzie się zapychać. Pamiętaj, aby nie używać klasycznej wełny mineralnej do izolacji, która z kolei odpycha wodę.

Jak zacząć przygodę z własną grządką?

Teraz czas zacząć napełniać grządkę ziemią – najlepiej podłożem ogrodowym zmieszanym z kompostem. Możesz również dodać gałęzie i roślinne szczątki organiczne. Równomiernie wysyp ziemię do rabaty i porządnie uklep.