Zniżka 15% z kodem WIOSNA15 | Zaoszczędź jeszcze dziś →
Mid Season Sale | Zaoszczędź do 50% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Metamorfoza mieszkania w rustykalnym stylu

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Pani Hanna mieszka w małym domku z dwiema córkami. Niestety, wnętrza i dyspozycja mieszkania nie była dostosowana do potrzeb trzyosobowej rodziny, więc właścicielce zamarzyła się zmiana. Czy projektantom udało się pomóc samotnej matce zaprojektować dom tak, by spełniał jej oczekiwania i dał odrobinę nadziei na lepsze jutro? Zobacz metamorfozę i przekonaj się sam.

Mieszkanie dla trzech kobiet

W domu, który Hanna odziedziczyła po babci, są cztery mniejsze pokoje i kuchnia. Przed przeprowadzką brat i jego żona pomogli Hannie przeprowadzić podstawowy remont. Zadbali o nową instalację elektryczną i położyli płytki.

Wnętrze wciąż wymagało jednak więcej pracy. Dla właścicielki domu szczególnie ważne były pokoje dla jej córek. Do tej pory dzieliły jeden pokój, co nie było dla nich dobre, biorąc pod uwagę różnicę wieku. Miała więc nadzieję, że projektanci pomogą jej zaprojektować dom w taki sposób, aby uszanować potrzeby 13-letniej Zdenki i 5-letniej Hanki.

Kuchnia i dołączony do niej salon również przeszły metamorfozę, podobnie jak przedpokój. Projektanci stworzyli w ten sposób trzy nowe pokoje pełne kolorów, w których chętnie zamieszkają trzy kobiety w różnym wieku.

Salon przed:

Salon po:

Prostota z rustykalną nutą

Aby wnętrze wyglądało spójnie, najpierw trzeba było ujednolicić podłogi we wszystkich pomieszczeniach. Projektanci wybrali dekor orzecha, który pojawia się także m.in. na blatach stołów i oświetleniu. Ich wizja zakładała stworzenie eleganckiego wnętrza z rustykalną nutą.

Paleta kolorów też nie jest przypadkowa. Dominujący biały kolor na ścianach i większych meblach wizualnie powiększył przestrzeń, a uzupełniające go odcienie brązu i kremu wniosły poczucie przytulności.

Tapeta z drobnym wzorem, krzesła, kredens i szafka pod telewizor wniosły wiejski akcent, charakterystyczny dla sąsiadującej z salonem kuchni, oddzielonej od niego przesuwnymi drzwiami.

Poczucie czystości i przestronności

W kuchni projektanci wybrali zabudowę w kształcie litery "U" z blatem w w dekorze dębu. W tym przypadku w rozjaśnieniu wnętrza pomógł również biały kolor, który dodatkowo nadał pomieszczeniu wrażenie czystości i przestronności.

Nisko osadzone drzwi, płytki typu subway i zielonkawa tapeta na ścianie wokół okna ponownie nadały kuchni wiejski charakter.

Całość komponuje się harmonijnie także dzięki subtelnym, nowoczesnym sprzętom AGD.

Kuchnia przed:

Kuchnia po:

Królestwo nastolatki

Projektanci spełnili marzenie starszej córki o własnym pokoju, który stworzyli z pomieszczenia gospodarczego. Na zaledwie kilku metrach kwadratowych udało im się zbudować gustowne, dziewczęce królestwo, w tym toaletkę taboretem. Duże lustro pomogło optycznie powiększyć wnętrze.

Najbardziej przyciągającym wzrok miejscem jest jednak łóżko. Odpowiednie umiejscowienie, dużo poduszek i spływające po bokach zasłony sprawiły, że jest to nie tylko wygodne miejsce do spania, ale również romantyczny zakątek zapewniający dużo prywatności.

Projektanci spełnili prośbę mamy, która chciała, aby na ścianach pojawiły się zdjęcia córek. Włożyli je w gustowne ramki i stworzyli z nich kolaż, który zdobi ścianę nad komodą.

Pomieszczenie gospodarcze przed:

Sypialnia nastolatki po:

Przedpokój przed:

Przedpokój po:

Różowe miasteczko

Projektanci wiele uwagi poświęcili również pokojowi pięcioletniej Hanki. Dzięki ich pomysłowi zmienił się on w urocze różowe królestwo.

Na szerszej ścianie najpierw pojawiły się domki z płyty MDF, które dzięki oświetleniu LED przywołują na myśl małe miasteczko w świetle księżyca.

Strefę z łóżkiem piętrowym, kolorowym dywanem i meblami do przechowywania oddzielono firanką, tworząc w ten sposób dwie przestrzenie: zabawy i koncentracji. W miejscu do nauki znalazło się biurko i krzesło na kółkach.

Pokój dziecięcy przed:

Pokój dziecięcy po:

Autorami metamorfozy są projektantki: Veronika Haroldová i Renata Pápai.