-10% na sofy z kodem SOFY10*Nie obowiązuje na przecenione i inne wybrane produkty.

-10% na sofy z kodem SOFY10*Nie obowiązuje na przecenione i inne wybrane produkty.

Metamorfoza małego mieszkania, w którym w pełni wykorzystano przestrzeń

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Pani Martina jest mamą samotnie wychowującą dwójkę dzieci i pracującą na dwa etaty. Wraz z dorastającymi dziećmi, jej malutkie mieszkanko w bloku przestało odpowiadać potrzebom rodziny. W dwóch pokojach z aneksem kuchennym nikt nie miał własnego kąta i właścicielka mieszkania bardzo chciała to zmienić. Rzuć okiem na metamorfozę małego mieszkania, w którym projektanci wykorzystali każdy centymetr przestrzeni.

Z 2 pokoi z aneksem 3 pokoje z aneksem

Życie w małym mieszkaniu w bloku musiało być pełne kompromisów. Pani Martinie udało się wprawdzie wygospodarować prywatny pokój dla szesnastoletniego Jirki, ale ona i trzynastoletnia Daniela nadal dzieliły salon z aneksem kuchennym.

Życzeniem właścicielki było stworzenie miejsca dla każdego członka rodziny, które byłoby tylko jego, gdzie mogliby być sobą i odpoczywać.

Nawet z miniaturowego, dwupokojowego mieszkania z aneksem projektantom udało się w stworzyć trzy sypialnie. Osiągnęli to, budując ścianę w części kuchennej oraz części dziennej.

Pokój dla córki

Daniela bardzo chciała mieć pokój tylko dla siebie. Projektanci spełnili to marzenie. Nowy układ pomieszczeń pozwolił im stworzyć przytulne wnętrze z dużą ilością miejsca do przechowywania nawet na kilku metrach kwadratowych.

Dla uzyskania wrażenia zwiewności projektanci postawili na proste, jasne meble, które ożywili tapetą w stylu kubistycznym i kolorowymi dodatkami. Przytulności dodają także dekoracyjne poduszki, szaro-różowy dywan czy puf, który Daniela może wykorzystać nie tylko jako miejsce do siedzenia, ale także jako stolik.

W pokoju nastolatki znajduje się również kącik kosmetyczny składający się z szarej komody i dużego okrągłego lustra, które optycznie powiększa wnętrze.

Wspólny pokój przed:

Pokój córki po:

Minimalistyczna i elastyczna kuchnia

Między sypialnią a pokojem córki projektanci stworzyli przestrzeń, w której znalazła się kuchnia. Należało jednak dobrze wykorzystać każdy centymetr.

Sytuacja została więc rozwiązana za pomocą składanego stołu i składanych krzeseł, które można zawiesić na ścianie pokrytej szarymi kafelkami. Chroni to ją przed zabrudzeniami, a także wprowadza do wnętrza odrobinę minimalizmu.

Prosta szaro-biała zabudowa kuchenna z błyszczącymi fronatmi doskonale wpisuje się w tę koncepcję, optycznie powiększając wnętrze i nadając mu nowoczesny wygląd.

Ponieważ w kuchni brakuje źródła naturalnego światła, projektanci starali się zapewnić chociaż wystarczające oświetlenie sztuczne za pomocą kilku lamp ściennych z ruchomymi i obrotowymi ramionami.

Salon i sypialnia w jednym

Projektanci w sprytny sposób rozwiązali kwestię. Aby zapewnić wolną przestrzeń na podłodze, wszystkie schowki umieszczone zostały pod sufitem. Designerzy postawili na jasne szafki, takie jak w kuchni. Dodatkowo wykorzystali taśmy LED do podświetlenia cokołu z dekoracjami.

Telewizor powiesili na krótszej ścianie, a w rogu dodali stolik do przechowywania.

To pozwoliło umieścić w pokoju sofę, którą Martyna z łatwością przekształca w wygodne łóżko.

Świece, dekoracyjne poduszki i dywan dopełniły przytulnej atmosfery.

Harmonia kolorów i materiałów

Aby mieszkanie wyglądało spójnie, projektanci zastosowali tę samą paletę kolorów i materiałów we wszystkich pomieszczeniach. Ujednolicili też przestrzeń za pomocą nowych podłóg, drzwi i wielkoformatowych płytek, które wykorzystano także w przedpokoju.

Projektantom udało się więc zbudować małe, przytulne mieszkanie, do którego wszyscy jego mieszkańcy będą chętnie wracać, wiedząc, że zawsze znajdą w nim nie tylko miłość najbliższych, ale i mały kawałek przestrzeni dla siebie.

Przedpokój przed:

Przedpokój po:

Autorami metamorfozy są projektanci: Kamila Douděrová i František Kobližka.