Załóż konto i zdobądź 20 zł rabatu na pierwsze zakupy. Załóż konto i zdobądź 20 zł rabatu na pierwsze zakupy.
  • Codziennie nowe inspiracje
  • 20 zł rabatu na pierwsze zakupy
  • Zapisz swoje ulubione produkty
lub
Wejdź przez Facebook
Obserwujemy dla Ciebie ten produkt!

Obserwowanie produktu jest aktywne.: Już obserwujesz .

Jak tylko produkt będzie dostępny, napiszemy do Ciebie na . Tutaj możesz zmienić adres, na który wyślemy powiadomienie, lub anulować obserwowanie . Tutaj możesz zmienić adres, na który mamy wysłać powiadomienie.

Ok
Anulowano obserwowanie produktu

Obserwowanie produktu zostało anulowane. Jeśli zmienisz zdanie, możesz je z powrotem aktywować.

Ok

Ktoś Cię ubiegł :(

Z przykrością informujemy, że ktoś Cię wyprzedził i wybrany przez Ciebie produkt nie jest już dostępny. Aktywowaliśmy ponowne obserwowanie produktu, abyś mógł go w końcu kupić! Jeśli nie jesteś już zainteresowany produktem, anuluj obserwowanie tutaj.

Ok

Ta witryna używa plików cookie. Więcej o używanych przez nas plikach, ich zastosowaniu, modyfikacji i akceptacji można znaleźć tutaj

ok
Na Bonami znajdziesz najszerszą ofertę dla Twojego domu.
Menu
20 złRejestracjaLogowanie20 złKoszyk
Strona głównaStrona głównaInspiracje

Jak zaplanować balkon
i taras na papierze milimetrowym

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 28 MARCA

Planujesz urządzić swój balkon lub taras i zainwestować w nowe meble ogrodowe, ale nie wiesz, czy wszystko się tam pomieści? Weź do ręki papier milimetrowy i ołówek, a my podpowiemy Ci, jak poprawnie naszkicować projekt. Dodatkowo znajdziesz tu gotowe plany i makiety mebli do wydrukowania, abyś mógł od razu przystąpić do działania.

Przygotuj:

• Papier milimetrowy lub nasz wydrukowany plan
• Czysty papier
• Linijkę z podziałką
• Kątomierz
• Naostrzony ołówek
• Miarkę
• Nożyczki


1. Przygotuj papier milimetrowy lub nasz plan

Jeśli nie chcesz rysować własnego planu na papierze milimetrowym, mamy dla Ciebie przykładowe projekty balkonu i tarasu, a także modele mebli ogrodowych, abyś mógł sam spróbować wszystkich opcji.

2. Zmierz swoją przestrzeń
i przelicz skalę

Przygotuj papier milimetrowy, miarę, zeszyt i ołówek do robienia notatek. Przy robieniu pomiarów, może Ci się przydać także asystent. Stopniowo obejdź ogród lub taras po obwodzie i dokładnie zmierz każdą część.

Przykład pomiaru: Załóżmy, że Twój taras ma kształt prostokąta o wymiarach 20x15 m. Wystarczy przeliczyć jednostki na centymetry i narysować na papierze milimetrowym prostokąt o wymiarach 20x15 cm. Wszystkie obiekty, które narysujesz zredukuj do centymetrów, tak jak oryginalne wymiary.

Jeśli masz większy balkon lub taras, sklej ze sobą kilka arkuszy papieru milimetrowego, by powiększyć obszar planowania.

3. Przenieś wybrane meble na plan

Skorzystajmy ponownie z naszego przykładowego tarasu o wymiarach
20x15 m – na planie 20x15 cm. Jako główny element wybraliśmy sofę ogrodową z drewna akacjowego, która może wygodnie pomieścić całą rodzinę i przyjaciół. Jak wpasować ją w plan?

Pamiętaj, że patrzysz na cały rzut z góry, więc potrzebujesz tylko wymiarów sofy, które są widoczne z lotu ptaka – długość, szerokość i głębokość.

Nie potrzebujesz uwzględniać wysokości, ale dobrze pamiętać o niej podczas planowania. Na przykład na tarasie przed oknem lepiej nie ustawiać krzesła, które będzie wystawać nad parapet i tym samym blokować dopływ światła do wnętrza.

Jak łatwo narysować meble?

Jeśli sofa ma 75 cm głębokości i 183 cm szerokości – na papierze narysuj linię o długości 0,75 cm. Następnie uzupełnij szerokość: 183 cm, czyli 1,83 m i przelicz na cm = 1,83 cm. Kilka minut rysowania i masz papierową wersję swojej sofy!

Wytnij narysowaną sofę i umieść ją na planie ogrodu. Jak tylko dodasz do planu wycięte stoły i ławki, dobrze jest opisać poszczególne elementy. Co to za mebel? Jak wygląda? Jakie są jego realne wymiary?

4. Zacznij planowanie

Spróbuj wyobrazić sobie przestrzeń – możesz potrzebować miejsca do relaksu (strefa wypoczynkowa z sofą) oraz do jedzenia na świeżym powietrzu (stół i grill, blisko wejścia do domu). Pomyśl również o leżakach oraz kąciku do uprawy roślin.

Aby wizualnie określić granice poszczególnych stref możesz użyć dywanu lub przemyśleć ustawienie ławki, czy mebli ogrodowych.

Na co zwrócić uwagę?

Nie ustawiaj mebli zbyt ciasno. Weź pod uwagę, że drzwi szafki muszą się otwierać lub potrzebujesz miejsca, aby obejść sofę.

Oprócz wielkości mebli zadbaj o dobór kolorów i połączenie materiałów. Więcej informacji o aranżacji znajdziesz w naszym artykule.

5. Ciesz się finalnym efektem!

Teraz możesz spokojnie zaplanować balkon i taras. Jakie meble będą tam pasować?

Poprzez zakończenie rejestracji zawrzesz tę umowę z Bonami.cz, a. s. dotyczącą ochrony danych osobowych.