20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanie20 zł dla CiebieKoszyk
Strona głównaStrona głównaInspiracje

Jak zaplanować balkon
i taras na papierze milimetrowym

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ

Planujesz urządzić swój balkon lub taras i zainwestować w nowe meble ogrodowe, ale nie wiesz, czy wszystko się tam pomieści? Weź do ręki papier milimetrowy i ołówek, a my podpowiemy Ci, jak poprawnie naszkicować projekt. Dodatkowo znajdziesz tu gotowe plany i makiety mebli do wydrukowania, abyś mógł od razu przystąpić do działania.

Przygotuj:

• Papier milimetrowy lub nasz wydrukowany plan
• Czysty papier
• Linijkę z podziałką
• Kątomierz
• Naostrzony ołówek
• Miarkę
• Nożyczki


1. Przygotuj papier milimetrowy lub nasz plan

Jeśli nie chcesz rysować własnego planu na papierze milimetrowym, mamy dla Ciebie przykładowe projekty balkonu i tarasu, a także modele mebli ogrodowych, abyś mógł sam spróbować wszystkich opcji.

2. Zmierz swoją przestrzeń
i przelicz skalę

Przygotuj papier milimetrowy, miarę, zeszyt i ołówek do robienia notatek. Przy robieniu pomiarów, może Ci się przydać także asystent. Stopniowo obejdź ogród lub taras po obwodzie i dokładnie zmierz każdą część.

Przykład pomiaru: Załóżmy, że Twój taras ma kształt prostokąta o wymiarach 20x15 m. Wystarczy przeliczyć jednostki na centymetry i narysować na papierze milimetrowym prostokąt o wymiarach 20x15 cm. Wszystkie obiekty, które narysujesz zredukuj do centymetrów, tak jak oryginalne wymiary.

Jeśli masz większy balkon lub taras, sklej ze sobą kilka arkuszy papieru milimetrowego, by powiększyć obszar planowania.

3. Przenieś wybrane meble na plan

Skorzystajmy ponownie z naszego przykładowego tarasu o wymiarach
20x15 m – na planie 20x15 cm. Jako główny element wybraliśmy sofę ogrodową z drewna akacjowego, która może wygodnie pomieścić całą rodzinę i przyjaciół. Jak wpasować ją w plan?

Pamiętaj, że patrzysz na cały rzut z góry, więc potrzebujesz tylko wymiarów sofy, które są widoczne z lotu ptaka – długość, szerokość i głębokość.

Nie potrzebujesz uwzględniać wysokości, ale dobrze pamiętać o niej podczas planowania. Na przykład na tarasie przed oknem lepiej nie ustawiać krzesła, które będzie wystawać nad parapet i tym samym blokować dopływ światła do wnętrza.

Jak łatwo narysować meble?

Jeśli sofa ma 75 cm głębokości i 183 cm szerokości – na papierze narysuj linię o długości 0,75 cm. Następnie uzupełnij szerokość: 183 cm, czyli 1,83 m i przelicz na cm = 1,83 cm. Kilka minut rysowania i masz papierową wersję swojej sofy!

Wytnij narysowaną sofę i umieść ją na planie ogrodu. Jak tylko dodasz do planu wycięte stoły i ławki, dobrze jest opisać poszczególne elementy. Co to za mebel? Jak wygląda? Jakie są jego realne wymiary?

4. Zacznij planowanie

Spróbuj wyobrazić sobie przestrzeń – możesz potrzebować miejsca do relaksu (strefa wypoczynkowa z sofą) oraz do jedzenia na świeżym powietrzu (stół i grill, blisko wejścia do domu). Pomyśl również o leżakach oraz kąciku do uprawy roślin.

Aby wizualnie określić granice poszczególnych stref możesz użyć dywanu lub przemyśleć ustawienie ławki, czy mebli ogrodowych.

Na co zwrócić uwagę?

Nie ustawiaj mebli zbyt ciasno. Weź pod uwagę, że drzwi szafki muszą się otwierać lub potrzebujesz miejsca, aby obejść sofę.

Oprócz wielkości mebli zadbaj o dobór kolorów i połączenie materiałów. Więcej informacji o aranżacji znajdziesz w naszym artykule.

5. Ciesz się finalnym efektem!

Teraz możesz spokojnie zaplanować balkon i taras. Jakie meble będą tam pasować?