Do -20% na ogród | Zaoszczędź jeszcze dziś →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak wybrać narzutę na łóżko

Chciałbyś mieć ładną narzutę na łóżko, aby utrzymać porządek w sypialni i chronić pościel przed kurzem? A może przydałaby Ci się dodatkowa warstwa, która ogrzeje Cię w chłodne noce?

Nasze wskazówki pomogą Ci łatwo znaleźć odpowiedni rozmiar, materiał i styl.

Rozmiar narzuty na łóżko

Wybierając rozmiar narzuty na łóżko, należy wziąć pod uwagę szerokość łóżka, wysokość materaca oraz to, czy łóżko jest dosunięte do ściany, czy stoi pośrodku pokoju. Im dłuższy brzeg narzuty zwisa z boku łóżka, tym atrakcyjniej się ona prezentuje, ale nie oznacza to, że jest to jedyne rozwiązanie.

Idealna narzuta na łóżko jednoosobowe

Do standardowego łóżka pojedynczego o wymiarach 90 x 200 cm potrzebna jest narzuta o szerokości co najmniej 140 cm. Będzie ona zwisać około 25 cm z każdej strony łóżka i przykrywać materac. Ten rozmiar jest również dobrym wyborem, jeśli łóżko znajduje się przy ścianie, więc narzuta będzie bardziej zwisać z jednej strony.

Jeśli Twoje łóżko nie stoi przy ścianie, możesz wybrać narzutę o szerokości 150, 160 lub 170 cm. Narzuta o szerokości 180 cm – w zależności od wysokości łóżka, może sięgać nawet do samej podłogi!

Idealna narzuta na łóżko dwuosobowe

W przypadku mniejszych łóżek dwuosobowych zalecamy narzuty o minimalnej szerokości 160 cm. W przypadku łóżek o szerokości 160 cm narzuta powinna mieć szerokość 220 cm. W przypadku łóżka podwójnego o szerokości 180 cm minimalna szerokość narzuty wynosi 240 cm. A jeśli masz łóżko o szerokości 200 cm, będziesz potrzebować narzuty o szerokości co najmniej 250-260 cm.

Długość narzuty

Nie ma potrzeby mierzenia długości narzuty z dokładnością co do centymetra, ponieważ można ją zagiąć i modnie ułożyć według własnego upodobania. Dotyczy to również łóżek z wezgłowiem.

Jeśli jednak chcesz przykryć całe łóżko od wezgłowia aż do samego końca i pozostawić trochę materiału, który będzie zwisał z końca łóżka, upewnij się, że masz odpowiednią długość. Aby przykryć standardowe łóżko o długości 200 cm aż do podłogi, potrzebujesz narzuty o długości co najmniej 250 cm.

Narzuta na łóżko do podłogi dla bardziej spektakularnego efektu

Przed zakupem zalecamy zmierzenie wysokości materaca, aby dowiedzieć się dokładnie, ile cm narzuty będzie potrzebne, jeśli ma ona przykryć boki łóżka. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli narzuta ma sięgać aż do podłogi, musisz pozostawić do 50 cm zapasu z każdej strony (liczba ta zależy od wysokości łóżka). Rozmiar może wydawać się duży, ale nie należy się tego bać.

Zalety i wady

Zaletą narzuty sięgającej do samej podłogi jest to, że ładnie się prezentuje i lepiej chroni łóżko, ale może utrudniać odkurzanie wokół łóżka. Rozważ te aspekty przed zakupem!

Materiał narzuty

Na rynku dostępne są narzuty wykonane z naturalnych lub sztucznych materiałów lub mieszanki obu rodzajów włókien. Zapoznaj się z charakterystyką każdego materiału, abyś mógł wybrać odpowiednią narzutę dla siebie.

Naturalne materiały

Narzuty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len, muślin, wełna i bawełna są miękkie, niezwykle przyjemne w dotyku, oddychające i odpowiednie dla alergików oraz osób o wrażliwej skórze. Nawet jeśli lubisz relaksować się, czytać lub oglądać film na łóżku w ciągu dnia, naturalne materiały zapewnią Twojej skórze komfort. Minusem jest to, że narzuty te są zazwyczaj cieńsze, więc bardziej się gniotą.

Sztuczne materiały

Narzuty wykonane z materiałów syntetycznych (np. poliester, mikrofibra, mikroplusz) są trwałe, odporne na ciepło i prawie się nie gniotą. Zwykle są grubsze i mogą być używane jako dodatkowa kołdra w zimne noce.

Poliestrowe narzuty na łóżko są dobrym wyborem, ponieważ ich kolor nie blaknie, a ich tkanina szybko schnie. Na Bonami znajdziesz szeroką gamę pięknych kolorów i wzorów.

Połączenie materiałów naturalnych i syntetycznych

Jeśli chcesz skorzystać z właściwości obu rodzajów materiałów, wybierz narzutę na łóżko, która jest ich połączeniem. Narzuty z polibawełny, które oprócz bawełny zawierają także poliester, są lekkie i nie gniotą się tak bardzo, jak te wykonane w całości z bawełny. Jeśli chcesz mieć mniej pomarszczoną, ale nadal miękką narzutę na drzemkę w ciągu dnia, powinieneś wybrać opcję wykonaną z tego materiału.

Styl narzuty na łóżko

Wybierając styl narzuty na łóżko, weź pod uwagę wystrój swojej sypialni, meble oraz dekoracje i kolory, które dominują w pokoju. Wybierz narzutę, która pasuje do wyglądu sypialni i która Ci się podoba.

Style

Do minimalistycznej sypialni dobrze pasuje narzuta w jednolitym kolorze. Do sypialni w stylu boho, vintage i rustykalnym wybierz lekkie narzuty, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów. Do pokoju w stylu romantycznym najlepsza będzie narzuta pikowana. Ten rodzaj narzuty świetnie sprawdzi się także w parze ze stylem glamour.

Układanie narzuty na łóżku

Modnym rozwiązaniem jest umieszczenie narzuty tylko w nogach łóżka zamiast zakrywania całej powierzchni materaca. W tym przypadku narzutę zagina się w wybranym miejscu, a część pościeli nad narzutą daje możliwość udekorowania łóżka różnymi poduszkami.

Jak udekorować łóżko

Umieść poduszki, których używasz do spania z tyłu, opierając je na zagłówku. Następnie połóż poduszki dekoracyjne, które nie muszą być takie same. Nie bój się mieszać i łączyć ze sobą różnych kształtów, kolorów, materiałów i rozmiarów. Ogranicza Cię tylko Twoja fantazja. Jeśli wolisz bardziej klasyczne rozwiązania, postaw na gotowy zestaw narzuty i poduszek.

Bonami radzi: Jeśli wzór na to pozwala, nie musisz dopasowywać szerokość i długość boków narzuty do łóżka. Ułóż narzutę w sposób, który Twoim zdaniem lepiej pasuje do łóżka!