20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanie20 zł dla CiebieKoszyk
Strona głównaStrona głównaInspiracje

DIY kwietnik z makramy do zrobienia w kilka minut

Iva Baltaretu · 23 czerwca 2021

Wypróbuj z nami technikę makramy (macramé), która od jakiegoś czasu króluje wśród trendów wnętrzarskich. Znały ją jednak już nasze babcie i mamy. Przygotowaliśmy dla Ciebie prostą instrukcję, jak wykonać wiszące kwietniki w takim stylu. Możesz wypełnić sobie w ten sposób czas podczas weekendu spędzanego w parku.

Co jest potrzebne do wykonania kwietników z makramy?

1. Po pierwsze sznurki. Można je dostać w wielu kolorach, materiałach i grubościach. My wykorzystaliśmy te marki Bobbiny oraz najzwyklejszy sznurek. Wybieraj jednak naturalne materiały, które pięknie się prezentują. Dodatkowo, cały ten styl opiera się na naturalności, więc raczej nie ma tu miejsca na sztuczne tkaniny. Świetnie sprawdzi się nie tylko bawełna, ale również len, juta itd. Zwróć także uwagę, czy zamierzasz rozczesać sznurek. Niektóre się do tego nie nadają i posiadają wypełnienie.

2. Drewniany lub metalowy krążek czy też kawałek drewienka – możesz je kupić lub przynieść z lasu. W przypadku drugiej opcji zalecamy jednak przetarcie drewna papierem ściernym lub pokrycie olejem lub woskiem.

3. Przygotuj ostre nożyczki, metr i gęsty grzebień do rozczesywania.

4. Przydatne mogą być także koraliki, klika otoczaków, piórek i kawałek skóry.

Początek, węzeł podstawowy i zakończenie

Nasza instrukcja jest naprawdę prosta. Zalecamy poćwiczenie węzełków w domu, żebyś mógł później zabrać wszystko do parku lub nad jezioro i tam tworzyć. Nie musisz szczegółowo trzymać się naszego sposobu. Śmiało puść wodze fantazji, wypróbuj własny pomysł lub potraktuj nasz przykład jako inspirację.

Początek nie jest skomplikowany. Wystarczy zawiązać sznurek na patyczku/krążku jak na zdjęciu z prawej strony na dole.

Podwójny węzeł – wykorzystaliśmy go do wszystkich naszych kwietników. To ten pokazany na zdjęciu na dole z lewej strony. Istnieje w dwóch wersjach – spiralnej i płaskiej. To od Ciebie zależy, czy chcesz zaczynać zawsze od tego samego sznurka czy je zmieniać.

Jak ładnie zakończyć makramę?

1. Utnij sznurek pozostawiając około 20 cm. Zawsze zależy to od grubości sznurka oraz tego, ile masz ich do związania. Zagnij końcówkę około 5 cm od końca i podziel na dwie części.

2. Dłuższą część sznurka zacznij okręcać wokół krótszej części. Postępuj z góry na dół aż dojdziesz do miejsca, w którym powstało oczko.

3. Przez oczko przełóż końcówkę sznurka.

4. Pociągnij za górny (drugi) koniec sznurka, aby wzmocnić węzeł. Na koniec utnij resztki sznurka.

Wiszący kwietnik z makramy krok po kroku

1. Utnij 6 kawałków sznurka o długości 120 cm. Następnie zawiąż je na drewnianym krążku. Powinno zwisać z niego 12 sznurków o długości 60 cm.

Odmierz około 25 cm od drewnianego kółka. Podziel sznurki na 3 grupy po 4 i zawiąż każdą czwórkę za pomocą podwójnego węzła. Możesz wykonać tylko kilka takich wiązań lub więcej.

2. W ten sposób stwórz węzełki na każdej czwórce sznurków. Następnie przejdź 15 cm niżej. W tym momencie ignoruj dwa sznurki po bokach i zwiąż podwójnym węzłem dwie środkowe czwórki. Zrób minimalnie dwa lub więcej węzłów.

3. Dwa końcowe sznurki połącz i ponownie zrób taką samą ilość węzełków.

4. 10 cm niżej zwiąż wszystkie części węzłem końcowym, który pokazaliśmy Ci wyżej.

Pozostałe wskazówki

• Chcesz zabrać ze sobą robótki na wakacje? Wydrukuj instrukcję lub zabierz ze sobą książkę o tej tematyce.

• Jak sprawić, by Twoje dzieła były wyjątkowe? Spróbuj zakomponować do nich otoczaki znad morza, suszone kwiaty, kawałki drewna, piórka lub koraliki. My wykorzystaliśmy koraliki, które wcześniej pomalowaliśmy farbkami marmurkowymi.

• W kwietnikach najlepiej prezentują się doniczki z naturalnych materiałów – kamionkowe, ceramiczne, porcelanowe czy terakotowe.

• Zwróć uwagę na to, jak długi sznurek będzie Ci potrzebny. Zawsze jest to uzależnione od liczby węzełków. Gdybyśmy zrobili w naszych kwietnikach więcej węzłów zużylibyśmy 5 razy więcej sznurka.

Zacznij od razu! Nie potrzebujesz żadnych specjalnych materiałów i akcesoriów. W większości wystarczą Ci rzeczy, które masz już w domu.