Mid Season Sale | Zaoszczędź do 40% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

7 rad, jak wybrać oświetlenie do łazienki

Odpowiednie oświetlenie jest w stanie przemienić nawet najzwyklejszą łazienkę w prawdziwą oazę relaksu, w której odpoczniesz po ciężkim dniu.

Mamy dla Ciebie wiele praktycznych rad, jak wybrać odpowiednią barwę światła, jego intensywność i jak najlepiej rozmieścić lampy w pomieszczeniu. Zainspiruj się naszym wyborem stylowych kinkietów i lamp sufitowych.

Kilka "warstw" światła

Oświetlenie w łazience powinno się składać z kilku różnych punktów – od jasnego światła odpowiedniego do wykonywania codziennych rytuałów po przygaszone, nastrojowe światło idealne podczas relaksującej kąpieli.

Oprócz klasycznej lampy sufitowej powieś też kinkiety lub podświetlane lustro. Sprawdzi się tutaj także przenośna lampka. Nawet jeśli Twoja łazienka jest mała, nie wystarczy jedno źródło światła. Dodatkowo jeśli odpowiednio ją oświetlisz może wydawać się większa.

Zadbaj o światło nad lustrem

Stojąc przed lustrem potrzebujesz dobrego światła, dlatego zadbaj o jego równomierne oświetlenie. Powieś kinkiet bezpośrednio nad lustrem lub po obu jego stronach.

Nigdy nie wieszaj lampy tylko po jednej stronie lustra – będzie ona rzucać cień na Twoją twarz, czego z pewnością nie chcesz, zwłaszcza przy goleniu lub robieniu makijażu.

Zwróć uwagę na barwę światła

Przy wyborze żarówki, nie zapomnij sprawdzić, jakiej jest bawy. Najbardziej przyjemne światło to ciepła biel (ok. 2700-3000 kelwinów). Wierz lub nie, ale w takim odcieniu wygląda się najkorzystniej.

Jeżeli wybierzesz barwę zimnej bieli, łazienka będzie się prezentować zbyt sterylnie, a w efekcie odstraszać, nie zachęcać do przebywania w niej.

Odpowiednia ochrona w pobliżu wanny i prysznica

Wilgoć i prąd to nie jest dobre połączenie. Dlatego w pobliżu wanny i prysznica powinniśmy instalować lampy o wyższym stopniu ochrony (oznaczenie IP). Jednak tak jak widać na obrazku, nie każde miejsce w łazience wymaga takiej ochrony i można w nich powiesić standardowe lampy.

Wybierz odpowiedni stopień ochrony na postawie umieszczenia lampy

Strefa 0: Bezpośrednio do wanny lub kabiny prysznicowej montuje się jedynie specjalistyczne lampy ze stopniem krycia IP67 lub wyższym.
Strefa 1: Na ścianę nad wanną czy prysznicem należy wybierać lampy o ochronie co najmniej IP65.
Strefa 2: Na ścianach w odległości do 60 cm od wanny lub prysznica można wybrać lampy z IP44 lub więcej.
Strefa 3: Oprócz stref 0, 1 i 2 wystarczą lampy z IP21.

Chcesz wnieść światło do innych pomieszczeń? U nas znajdziesz morze inspiracji.