20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanie20 zł dla CiebieKoszyk
Strona głównaStrona głównaInspiracje

Sztuka przemyślanej aranżacji wnętrza

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 17 STYCZNIA

Po raz pierwszy odwiedzasz koleżankę w jej mieszkaniu. Mimo że na pierwszy rzut oka każdy mebel i dodatek jest z innej parafii, po chwili zachwycasz się pomysłem i wystrojem, w którym wszystko świetnie ze sobą współgra. Brzmi znajomo? Aby zorganizować wielopoziomową przestrzeń we własnym domu, nie potrzeba magicznych zdolności, ale odrobinę wiedzy na temat warstw.

Wystrój na poziomie

Wbrew pozorom, wcale nie tak trudno nauczyć się łączyć ze sobą różne materiały, nadruki, kolory i tkaniny w taki sposób, aby wprowadzić do domu swobodną atmosferę pod znakiem designu oraz uczucie przytulności.

Jeśli chcesz spróbować pobawić się z warstwami, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest takie połączenie wszystkich elementów, aby naturalnie ze sobą korelowały, zachowując jednocześnie swoją indywidualność. Jak to osiągnąć? Nie bój się, nie zostawimy Cię na pastwę losu i przeprowadzimy przez cały proces krok po kroku.

Zaczynamy!

Przyjrzyj się danemu pomieszczeniu i wyodrębnij kilka kategorii, z którymi zaczniemy pracować:
• Ściany
• Podłogi
• Meble
• Oświetlenie
• Tekstylia
• Dekoracje ścienne
• Pozostałe elementy ozdobne

W każdej kategorii masz niezłe pole do popisu. Ściany? Tu zdecyduj się na kolory, tapety lub naklejki dekoracyjne. Nie zawsze mamy wpływ na wygląd podłogi (parkiety, linoleum, kafelki...), ale w Twojej gestii pozostają dywany. W dekoracje ścienne wchodzą obrazy, lustra, półki.

Puste pomieszczenie ma tę zaletę, że możesz zacząć pięknie planować wystrój według swoich wyobrażeń, ale i zamieszkaną przestrzeń można ładnie przeobrazić. Wystarczy dodać, odjąć i... porządnie zamieszać!

Wykorzystaj kolory...

1. Na początku wybierz paletę kolorów, której będziesz trzymać się przez cały czas trwania rewolucji. Jeśli masz problem z podjęciem decyzji, możesz postawić nawet na dwie ulubione barwy, ale weź pod uwagę, że w ostatecznym rozrachunku może to być trochę za mało. W końcu im więcej kolorów, tym wnętrze będzie wyglądać bardziej naturalnie. Pilnuj się jednak, aby na koniec Twój dom nie sprawiał wrażenia cyrku. 4-6 tonów z pewnością wystarczy. Zaliczamy do nich również odcień podłogi, rattanowego dywanu czy drewnianych mebli.

2. Nie do końca wiesz, jak się do tego wszystkiego zabrać? Zacznij od przejrzenia palety kolorów na Pintereście. Rzuć okiem na teorię kolorów i wykorzystaj modele podpowiadające które odcienie ze sobą współgrają, a których lepiej nie zestawiać razem. Możesz również zdecydować się na jeden kolor i dobrać później kilka podobnych tonów.

...wzory...

1. Wzory dodadzą wnętrzu odpowiedniej głębi. Jeśli jednak przesadzisz, cała aranżacja będzie będzie wzbudzać niepokój, natomiast jeden, nawet ulubiony wzór w całym pomieszczeniu będzie wyglądał infantylnie. Uważaj też, co wybierasz – cętki geparda mogą bardziej przywodzić na myśl klub ze striptizem niż rodzinną idyllę, a wszechobecny wzór plastra miodu może szybko sprawić, że poczujesz się jak w ulu.

2. Jeśli nie jesteś pewien, że wybrany styl będzie podobać Ci się nawet za parę lat, wybieraj wzory obecne na tekstyliach, w które nie trzeba inwestować tyle, ile w meble. Te najlepiej utrzymuj w neutralnym kolorze. Możesz posiłkować się nadrukami, które często spotyka się w ulubionym przez Ciebie rodzaju wnętrza.

Na przykład – styl boho to kwiaty, piórka, łapacze snów i orientalne wzory. W skandynawskich wnętrzach królują geometryczne wzory, a w drewnianych domkach letniskowych dobrze odnajdzie się kratka.

...i tekstury!

1. Różne rodzaje materiałów cieszą nie tylko oko, ale i gwarantują miłe odczucia dotykowe. Tekstury, a przede wszystkim ich struktury – miękkość lub sztywność, grają dużą rolę we wnętrzu. Nieoszlifowane, surowe drewno świetnie odnajdzie się w surowym industrialnym wnętrzu, natomiast miękkie i delikatne tkaniny oraz dywany z wysokim włosiem to gwarancja przytulnego salonu.

2. Zastanów się, do jakiego stylu ma zbliżyć się wnętrze lub jakie uczucia ma w Tobie wywoływać? Niektóre tekstury wnoszą do pomieszczenia powiew chłodu, drugie potrafią nas rozgrzać, zaś inne odbijają światło i dodają pomieszczeniu ekskluzywności.

3.„Układanie” warstw zacznij od dołu i kieruj się ku górze, na przykład dywan, stół, poduszki, obrus i lampa. Wypróbuj różne miękkie i twarde tekstury, połącz nieoszlifowane z gładkimi, a te błyszczące z matowymi. W ten sposób osiągniesz oczekiwany efekt głębi.

W skrócie:

1. Od teraz zacznij myśleć o danym pomieszczeniu w kategoriach i nie traktuj żadnej z nich po macoszemu! Wybierz paletę kolorów i rozpocznij urządzanie od dołu ku górze. Przemyśl, jakie uczucia ma w Tobie wywoływać przestrzeń i według tego wybieraj tekstury i wzory.

2. Najlepszy rezultat osiągniesz, kiedy oddasz się w ręce kontrastów! Na przykład ułóż na podłodze miękki wełniany dywan, a na nim stół z litego drewna. Jeśli masz mniejszy budżet lub pracujesz z już wyposażonym pomieszczeniem, skieruj uwagę na tekstylia i dodatki. Tutaj małym kosztem możesz zyskać świetny efekt.

3. Wszystkie spisane wskazówki dotyczące warstw z pewnością pomogą Ci zorganizować proces aranżacji wnętrza, ale jeśli czujesz, że chcesz złamać jedną z zasad, możesz śmiało to zrobić. W końcu chodzi głównie o to, aby Ci się dobrze mieszkało!