Do -20% na ogród | Zaoszczędź jeszcze dziś →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Tani sposób na zacienienie tarasu

Szukasz schronienia przed palącym słońcem i potrzebujesz zacienić swój taras, balkon lub ulubione miejsce w ogrodzie? Nie musisz od razu inwestować w markizę, pergolę lub inne drogie rozwiązania.

Żagiel przeciwsłoneczny przechwytuje do 90 procent promieni i można go łatwo zainstalować samodzielnie, bez pomocy profesjonalisty. Sprawdź, jak to zrobić i poznaj zalety żagli przeciwsłonecznych.

Zalety żagli przeciwsłonecznych

Tarasy są zwykle usytuowane tak, aby słońce świeciło jak najdłużej. Jest to oczywiście zrozumiałe, ale bezpośrednie słońce nie zawsze jest komfortowe. Zwłaszcza w upalne dni taras często nie da się przebywać na tarasie, nagrzewać się może też przez to wnętrze domu. Nie wspominając już o szkodliwych skutkach długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV.

Świetnym rozwiązaniem jest żagiel przeciwsłoneczny, który jest tani, praktyczny i nowoczesny. Stworzy potrzebny cień w miejscach, w których chcesz spędzać czas, a gdy słońce nie praży już tak mocno możesz go zdjąć. Możesz powiesić go nad patio, ale także nad basenem, balkonem czy pergolą lub przenieść z jednego nasłonecznionego miejsca w inne.

Naprawdę wysokiej jakości żagle przeciwsłoneczne, takie jak te marki LDK Garden, pochłaniają od 90 do 95% promieniowania słonecznego, a dzięki wysokiej gramaturze (200 gr/m²) bardzo dobrze opierają się promieniom słonecznym nawet po latach użytkowania. Jeśli jednak nie przepadasz za wzorami i szukasz naprawdę prostego projektu, wybierz żagle przeciwsłoneczne marki Rojoplast.

Jak powiesić żagiel przeciwsłoneczny

Montaż żagla nie jest trudny i z łatwością sobie z nim poradzisz. Idealnie z pomocą drugiej osoby. Oprócz samego żagla potrzebne będą słupy i liny, które zazwyczaj są dołączone do zestawu, lub kotwy ścienne (w zależności od tego, gdzie chcesz zakotwiczyć żagiel). Poniższe instrukcje należy traktować bardziej jako zalecenia i wskazówki. W pierwszej kolejności należy zawsze postępować zgodnie z instrukcją producenta.
  • Zacznij od określenia punktów mocowania. Możesz albo przymocować produkt do istniejących konstrukcji, takich jak ściany lub słupy, albo do dołączonych słupków, które zakotwiczysz w ziemi.
  • Następnie równomiernie napnij żagiel przeciwsłoneczny. Musi on być dobrze napięty i nie może luźno zwisać. Będzie to nie tylko estetyczne, ale co ważniejsze, zwiększy odporność żagla na rozdarcia i wiatr.
  • Nigdy nie napinaj żagla na prosto. Dostosuj się do kontynuacji przekątnych i rozciągnij tkaninę lekko na boki.
  • Umieść jeden róg 25% niżej niż pozostałe (1 metr niżej dla żagla 4×4 metry), aby umożliwić właściwe odprowadzanie wody deszczowej.