20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanie20 zł dla CiebieKoszyk

Projektantka radzi. Jak wybrać stolik kawowy do salonu?

Stoliki, stoliczki, konsolki, ławy... Do tego różne wymiary, materiały i kolory. Czasem od przybytku może rozboleć głowa, a zbyt szeroka oferta utrudnia wybór idealnego mebla.

Poprosiliśmy designerkę Kristinę ze studia projektowego Dekoroom, aby zdradziła nam kilka wskazówek, o czym pamiętać i czym kierować się przy wyborze stolika kawowego. Zainspiruj się.

1.

Ustal wymiary

W salonach dużo się dzieje, dlatego upewnij się, że wymarzony stolik kawowy nie zabierze zbyt dużo miejsca.

Sprawdź przede wszystkim odstęp między wybranym blatem a sofą oraz pozostałymi elementami wystroju. Stolik powinien sięgać mniej więcej do wysokości kanapy (może być też kilka centymetrów niższy).

Znalazłeś wymarzony stolik do kawy, ale nie masz pewności, jak zaprezentuje się w Twoim salonie? Wyznacz jego wymiary, naklejając na podłodze odpowiednią długość taśmy malarskiej.

Przejdź się wokoło i upewnij, że masz wystarczająco dużo miejsca. Wszystko gra? Możesz śmiało zamawiać!

2.

Dodatkowe miejsce do przechowywania

Potrzebujesz miejsca na czasopisma lub schowka na wszechobecne zabawki? Zdecyduj się na stolik z szufladą lub półką. Pamiętaj, że taki model może zbytnio przytłoczyć mniejsze pomieszczenia. Na niewielkim metrażu lepiej sprawdzi się „lżejszy” mebel, na przykład w postaci drucianego kosza.

Masz małe dzieci? Stolik kawowy z ostrymi kantami lub szklanym blatem nie jest najlepszym wyborem. Postaw na model z zaokrąglonymi krawędziami.

3.

Przyciągający uwagę dodatek

W odróżnieniu od często neutralnych mebli wypoczynkowych (ach, te wszechobecne szarości!), stolik może stać się akcentem, który podkreśli całe wnętrze. Kolorowy dodatek genialnie zaprezentuje się na delikatnym tle. Błyszczące materiały i szkło wniosą do pokoju lekkość i światło.

Przypatrz się swojej sofie. Jeśli ma zabudowaną podstawę, wybierz stolik z nóżkami, optycznie „wyciszającymi” aranżację pokoju. W przypadku delikatnej sofy, która nie stoi bezpośrednio na podłodze, możesz zaszaleć i skierować uwagę na masywniejsze meble. Nasz klucz do harmonii!

Szukasz jeszcze więcej salonowych inspiracji?