-15% na wszystko z kodem URODZINY15*Nie obowiązuje na przecenione i inne wybrane produkty.

-15% na wszystko z kodem URODZINY15*Nie obowiązuje na przecenione i inne wybrane produkty.

Wszystko o zakupach
Polski

Oryginalny prezent dla mamy. Ułóż własny bukiet!

Nóra Vukmirovits, twórczyni konceptu SZEZØN, pomoże Ci stworzyć prosty, ale bajeczny bukiet, którym sprawisz radość mamie w jej dniu lub innej bliskiej osobie. Będzie też doskonałym sposobem na wniesienie do domu odrobiny wiosny.

Będziesz potrzebować:

• Jeżeli chcesz stworzyć piękny bukiet, postaw na świeże kwiaty cięte i zielone liście, które dodają objętości i elegancji.

• Do cięcia łodyg przyda sie ostry nóż lub sekator.

Ułóż swój własny bukiet

• Zacznij od usunięcia wszystkich zbytecznych i uszkodzonych liści. Nie zapomnij także o cierniach (jeżeli są na łodygach). Dolna 1/3 część łodyg musi być idealnie czysta z dwóch względów: kwiaty łatwiej będzie związać i liście zamoczone w wodzie nie będą gnić. Dobrze jest ciąć łodygi pod ostrym kątem, aby mogły wchłaniać wodę większą powierzchnią.

• Do ułożenia kwiatów wykorzystaj metodę spiralną – wymaga ona trochę wprawy, ale nie jest skomplikowana. Między kciuk i palec wskazujący chwyć pierwszy kwiat i dołóż kolejny tak, aby łodygi krzyżowały się mniej więcej w połowie. W ten sam sposób dodawaj kolejne kwiaty pamiętając, że łodygi muszą być skierowane w tym samym kierunku. Kiedy wykorzystasz wszystkie wybrane kwiaty, będą one tworzyć spiralę.

• Kolejnym krokiem jest wiązanie bukietu. Najlepiej wykorzystać naturalny materiał, na przykład sznurek konopny.

Wyraź to kwiatami

• „Wszystkie kwiaty wykorzystane do bukietu pochodzą z mojego kraju, Węgier. Na szczęście Dzień Matki jest w takim czasie, kiedy można dostać sezonowe, miejscowe kwiaty. Kupując je wspieramy hodowców oraz zmniejszamy ślad węglowy, który jest wyraźnie niższy niż gdybyśmy wybrali rośliny z importu”, wspomina Nora, która przedstawia nam także symbolikę kwiatów:

• „Jednym z najważniejszych elementów bukietu jest róża, która symbolizuje miłość, dlatego warto wybrać ją nie tylko ze względu na urodę. Jeżeli już mówimy o symbolach, ciemiernik na przykład kojarzony jest z bogatym rokiem, a jaskier z czarem i kobiecością. Sasanka natomiast jest symbolem utraconej nadziei, więc nie znajdzie się w bukiecie, mimo że jest wyjątkowo piękna. Zamiast tego wykorzystaliśmy liście asparagusa oraz uroczą eustomę.”

Poznaj Norę

Kiedy w Twoim życiu znalazły się kwiaty?

„Pasja do układania kwiatów pojawiła się w moim życiu niczym rodzaj odrodzenia. Porzuciłam studia humanistyczne oraz karierę organizatorki imprez i zaczęłam uczyć się florystyki. Ten zawód przyniósł mi harmonię, piękno i kreatywność. Pozbyłam się stresu. Od razu wiedziałam, że to jest właśnie to, czym chcę się zajmować. Moim pierwszym, ukochanym projektem była kwiaciarnia w Budapeszcie. Jednym z kluczowych aspektów, które musiała spełniać była troska o środowisko naturalne.

Zaczęłam od zadania sobie następujących pytań: czy ma sens transport lotniczy kwiatów z Ekwadoru lub Kolumbii? Dlaczego na rynku dostępne są kwiaty jedynie z Holandii? Tak narodziła się idea bardziej zrównoważonego rozwiązania i powstała moja kwiaciarnia SZEZØN. Jej koncepcja opiera się na roślinach pochodzących z miejscowych źródeł, naturalnych materiałach lub takich, które można powtórnie wykorzystać. Dodatkowo, do transportu wykorzystujemy samochody elektryczne. ”

Dlaczego, Twoim zdaniem, kwiaty cięte są tak popularne?

„Cięte kwiaty są ciekawe, ale głównie wnoszą radość i piękno do codziennego życia. Kwiaty zmieniają nastrój i zapach w pomieszczeniu, ozdabiają każde wnętrze i wpływają na nasze dobre samopoczucie. Ludzie mieszkający w miastach zaczynają czuć potrzebę powrotu do natury, ponieważ zauważyli, że ich środowisko jest pozbawione kolorów i zapachów kwiatów. Starają się rozwiązać ten problem kupując jak najwięcej roślin doniczkowych tworząc domową dżunglę. Ale wazon świeżych kwiatów, to zawsze będzie coś szczególnego.”

Kiedyś kolor kwiatów miał duże znaczenie. Czy dziś zwraca się na to uwagę?

„To pytanie, które słyszę praktycznie codziennie. Najczęściej w przypadku żółtych kwiatów klienci obawiają się, że urażą obdarowaną osobę, ponieważ kolor ten symbolizuje zazdrość. Zawsze mówię jednak, że nie ma takich kwiatów, które mogą urazić. Oczywiście, niektóre są lepiej sprawdzą się w danej sytuacji, inne mniej. Nadal istnieją osoby, którym kalie kojarzą się tylko z pogrzebem. Takie podejście jednak powoli odchodzi do lamusa. A tym, którzy jeszcze nie są przekonani chcę powiedzieć, że Ci, którzy lubią kwiaty nie mogą być złymi ludźmi!”

Współpraca:

Bukiet: Vukmirovits Nóra, SZEZØN
Zdjęcia: Ana Szabo Photography
Stylizacja: Pastellmama - Tóth Csenge Zsófia
Produkcja: Bori Incze-Dusík, Kira Marinkovic