Wiele rodzajów, kolorów i materiałów. Jak wybrać z nich te, które są miłe dla oka, ale przede wszystkim spełniają swoją funkcję i o jakie funkcje chodzi? Z artykułu dowiesz się, jak urozmaicić swoją łazienkę oraz na czym skupić się przy wybieraniu tekstyliów łazienkowych.
Odpowiednie ręczniki i pozostałe tekstylia ujednolicają łazienkę i nadają jej luksusowy wygląd. Oprócz funkcji dekoracyjnej muszą być też praktyczne, miłe w dotyku i chłonne. Jeżeli będziesz trzymał się poniższych kroków, wybierzesz doskonały ręcznik bez dotykania materiału.
Przy wyborze dobrych ręczników dużą rolę odgrywa gramatura, zwana też gęstością włókien. Powinna ona oscylować między 400 a 550 g/m². Czym dłuższy włos, tym bardziej wytrzymałe i miękkie ręczniki. Ręczniki od 400 g/m² są przyjemnie puszyste i można ich używać do codziennej higieny.
Ręczniki o niższej gramaturze będą miały także niższą żywotność. Możesz jednak wykorzystać je do pracy lub sprzątania. A co z ciężkimi ręcznikami powyżej 550 g/m²? Te wniosą do Twojej łazienki niebywałą miękkość i luksus. Wadą jednak jest to, że długo schną. Z tego powodu raczej nie polecamy ich do codziennego użytku, ale jako element domowego SPA.
Bawełna: Ta nieśmiertelna klasyka to najstarszy materiał wykorzystywany do produkcji ręczników. Bawełniane ręczniki posiadają na rynku silną pozycję i można je kupić we wszystkich kolorach oraz stylach przy zachowaniu dobrej ceny. Im wyższa gramatura, tym większe uczucie miękkości. Minusem jest jednak gorsza chłonność w porównaniu z pozostałymi wariantami.
Frotte: To tkanina pętelkowa produkowana z przędzy bawełnianej. Produkcja wymaga specjalnego krosna. Największą zaletą ręczników wykonanych z tego materiału jest duża chłonność i delikatność. Frotte z długim włosiem nie schnie zbyt szybko, więc może sprawiać problem w gorzej wentylowanych łazienkach. Frotte wysokiej jakości można prać w 60°C.
Mikrowłókno: Ręczniki z mikrowłókna tworzy wiele drobnych, syntetycznych włókien cieńszych od ludzkich włosów. Dzięki sposobowi tkania ręczniki te są chłonne, ale nie zatrzymują wody, są lekkie i łatwo je wycisnąć. Zazwyczaj jedna strona pochłania wilgoć i jest przeznaczona do wycierania się (ta bardziej puszysta), a przez drugą wilgoć wydostaje się na zewnątrz.
Bambus: Ręczniki bambusowe w łazience to wynalazek ubiegłego wieku, ale ich popularność ciągle rośnie. Są odporne na pleśnie, bakterie i roztocza. To idealny wybór dla alergików i małych dzieci. Są tak samo miękkie jak bawełna, ale w przeciwieństwie do niej są bardziej wytrzymałe. Pranie w 40°C jest w ich wypadku wystarczające.
Do sportu: Na siłownię i fitness potrzebujesz lekkiego ręcznika, który nie będzie długo schnąć i pleśnieć w torbie. Wypróbuj ręcznik z mikrowłókna lub tańszy bawełniany o niskiej gramaturze. Nie będzie Ci szkoda, że nie wytrzyma tak długo.
Do sauny: Bambusowy ręcznik jest w stanie wchłonąć aż 4x więcej wody niż bawełniany, więc idealnie sprawdzi się w saunie.
To zależy od Twojego stylu życia i tego, jak często chcesz prać ręczniki. Klasyczny zestaw do codziennej higieny zawiera duży ręcznik do ciała, średni do włosów i rąk oraz mały ręczniczek do twarzy.
Średnio w tygodniu zużywamy 2 zestawy, czyli 2-3 ręczniki do ciała, 2 średnie ręczniki i 2 ręczniki do twarzy. Z tych danych wynika, że zestaw należy prać co 3-4 dni. W każdym praniu materiały trochę się zużywają, także dobrze jest zaopatrzyć się w 1-2 komplety więcej. Warto jest też mieć parę ręczników dla gości i takie specjalnie przeznaczone na plażę, do sauny czy na fitness.
Tak jak wspominaliśmy żywotność różni się ze względu na materiał, wykonanie, gramaturę i częstotliwość użytkowania. Kiedy ręcznik traci właściwości dla których go kupiłeś (chłonność, miękkość), nadszedł czas go wymienić. Ogólnie można stwierdzić, że żywotność ręczników to od roku do dwóch lat. W przypadku najwyższej jakości tekstyliów trochę więcej.
Zasłonki prysznicowe: Ich funkcja jest oczywista – woda ma spływać do wanny, dzięki czemu nie poślizgniesz się na mokrej podłodze. Dobrze dobrana zasłonka może być także dekoracją oraz ujednolicić resztę dodatków i tekstyliów odpowiednim wzorem czy kolorem.
Dywaniki łazienkowe: Czasami są dostępne w zestawie – większy do położenia przed wanną lub prysznicem i mniejszy przed toaletę. Ważnymi czynnikami jest miękkość, chłonność, łatwe utrzymanie w czystości i szybkie wysychanie.
Szlafrok: Doskonały towarzysz łazienkowy, którym otulisz się po kąpieli. Te wykonane z bawełny lub frotte będą dodatkowo miękkie i puszyste, te z mikrowłókna natomiast szybciej schną, a lniane utrzymują odpowiednią temperaturę ciała, są piękne, naturalne i miłe w dotyku.
Ręcznik hammam: Pochodzi z Turcji, gdzie używa się go do zakrywania intymnych części ciała. Jest w 100% wykonany z bawełny, duży i lekki. Możesz wykorzystać go także jako koc piknikowy lub pareo.