20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanie20 zł dla CiebieKoszyk
Strona głównaStrona głównaInspiracje

Jak wybrać idealną paletę kolorów do swojego domu?

KAROLÍNA FARDOVÁ • 25 LUTEGO

Wydaje Ci się, że szczegółowe rozmyślanie o schemacie kolorystycznym Twojego domu to strata czasu? Nic bardziej mylnego. Ten krok zaoszczędzi Ci w przyszłości wiele godzin spędzonych na zastanawianiu się i wahaniu podczas wyposażania wnętrza. Myślisz, że nie nadajesz się do tego, bo nie jesteś projektantem? Nie szkodzi, dasz radę. Doradzimy Ci, jak postępować podczas wybierania kolorów oraz na jakie zasady zwrócić uwagę, aby efekt był harmonijny.

1. Znajdź inspirację

Najprostszym rozwiązaniem jest przeszukanie Internetu. Dobrze sprawdzi się do tego Pinterest lub podobne platformy, na których od razu możesz założyć własną wirtualną tablicę ze zdjęciami.

Jeszcze lepsze wyobrażenie zapewni fizyczna tablica inspiracji (moodboard), na której możesz powiesić wycinki z czasopism i ułożyć je obok siebie tak, jak potrzebujesz. Całość powieś na ścianie, wklej do zeszytu lub połóż przed sobą na stole.

Przy poszukiwaniach nie skupiaj się tylko na wnętrzach, ale zbieraj także zdjęcia mody, obrazów, natury i innych tematów, które zaciekawią Cię kolorystyką i wizualną stroną.

2. Przeanalizuj swój moodboard

Kiedy zaczniesz analizować nazbierane materiały, z czasem znajdziesz w nich powtarzające się elementy. Mogą to być podobne kolory, struktury, lub styl – minimalizm, abstrakcja, naturalne tony.

Rzadko wychodzi jednoznaczny wynik. Większość z nas skłania się minimalnie ku dwom różnym stylom. Lepiej jest jednak wybrać jeden z nich i trzymać się go.

3. Kieruj się zasadą 60-30-10

Kolory we wnętrzach najlepiej prezentują sie w pewnym stosunku. Dominujący kolor, który zajmie około 60% pomieszczenia powinien być neutralny lub przygaszony, aby Twoje oczy mogły przy nim odpoczywać. Na 30% możesz wybrać odważniejszy odcień, a w przypadku pozostałych 10% zaszalej i wybierz prawdziwy akcent koloru.*

Wprawdzie zasada ta nie jest dogmatem, którego trzeba trzymać się za wszelką cenę, ale powinna być cenną wskazówką przy urządzaniu wnętrza.

*Rolę akcentu kolorystycznego może pełnić praktycznie każdy odcień. Chodzi o to, że powinien być on w kontraście do dominującej barwy i wizualnie przyciągać uwagę na przedmiot, na którym się znajduje.

3. Zacznij od niezmiennych części wnętrza

Kiedy już wiesz, jaka paleta najlepiej z Tobą współgra, skup się na trwałych elementach domu: kafelkach, drewnianych podłogach, ogrzewaniu, drzwiach oraz oknach. Wszystkie te elementy pełnią we wnętrzu ważną rolę, rzucają się w oczy, a ich wymiana jest bardzo kosztowna. Dlatego to szalenie ważne, by dobrze wybrać materiał i kolor, z których będziesz zadowolony przez dekady.

4. Kolor ścian

Najprościej postawić na biały lub kremowy, prawda? Ale kolorowe ściany (lub przynajmniej jedna) potrafią wnieść do wnętrza nową energię. Ponownie kieruj się jednak elementami, które są już obecne w pomieszczeniu. Masz pięknie odnowioną drewnianą podłogę? Idealnie uzupełnią ją ściany w ciepłym, beżowym odcieniu. Jeżeli jednak wolisz większy kontrast, postaw na chłodną, szarą farbę.

Każda z opcji może okazać się strzałem w dziesiątkę. Musisz tylko zastanowić się, co przez większość czasu będzie dziać się w pomieszczeniu. Planujesz w nim odpoczywać czy skupiać się na pracy?

5. Jak łączyć ze sobą kolory?

Już wiesz, jaki kolor będzie u Ciebie dominujący, ale kłopot sprawiają Ci odcienie uzupełniające? Istnieje wiele zasad, jak łączyć kolory. Możesz zainspirować się jednymi z najbardziej popularnych:

• Monochromatyczne dopasowanie (czyli ton w ton) spoczywa w tym, że prym wiedzie jeden kolor, ale w różnych odcieniach i tonach.

• Harmonię kolorystyczną osiągniesz wybierając kolory, które na kole barw znajdują się obok siebie. Koło barw to świetny pomocnik, dzięki któremu łatwiej zrozumieć wzajemne oddziaływanie kolorów. Pracują z nim projektanci, wizażyści i designerzy.

• Jeżeli marzą Ci się odważniejsze rozwiązania, postaw na kontrast. Wybierz dwa odcienie, które na kole barw znajdują się po dwóch stronach (nazywane są one kolorami komplementarnymi). Nie zapomnij jednak o pozostawieniu miejsca na wspomniany już neutralny kolor, który będzie doskonałym tłem dla kontrastu.

6. Nie pozwól, by coś Cię ograniczało

Masz już wybraną paletę kolorów, ale nie możesz pozbyć się uczucia, że Twój dom zasługuje na wisienkę na torcie?

Puść wodze fantazji. Nawet w najbardziej harmonijnym wnętrzu pełnym naturalnych odcieni beżu, brązu i kremu doskonale zaprezentuje się zielona sofa, granatowa lampa, wazon lub inny dodatek. Zazwyczaj te wnętrza, gdzie fantazja dała o sobie znać mają największą charyzmę.