20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanie20 zł dla CiebieKoszyk
Strona głównaStrona głównaInspiracje

Jak urządzić taras

Jak wyobrażasz sobie swój wymarzony taras? Planujesz organizowanie tam imprez w gronie znajomych, letnie eksperymenty kulinarne na świeżym powietrzu, czy raczej spokojne domowe biuro? A może ma stać się letnim salonem rodzinnym?

Przygotowaliśmy dla Ciebie porady dotyczące wyboru mebli i akcesoriów ogrodowych, dzięki którym będziesz mógł wyposażyć tę przestrzeń dokładnie według swoich pomysłów.

W pierwszej fazie planowania skup się na trzech podstawowych aspektach danej przestrzeni: jej wielkości, funkcji, którą ma spełniać oraz stylu.

1. Przestrzeń doskonale wykorzystana, ale nie zatłoczona

Taras o powierzchni 20 m² może już pomieścić porządny zestaw wypoczynkowy dla całej rodziny, ale należy uważać, aby nie wypełnić za bardzo przestrzeni meblami i innymi akcesoriami. Zawsze powinno być tu wystarczająco dużo miejsca na swobodne przejście.

Ile ludzi najczęściej spędza czas na Twoim tarasie? Jeśli w większości sytuacji są to cztery osoby, zorganizuj tylko 4 miejsca do siedzenia – czy to w postaci krzeseł, foteli czy sofy. Na spotkania z większą liczbą znajomych można dostawić dodatkową ławkę, składane krzesła lub futony.

2. Określ główną funkcję przestrzeni

Co będzie się działo najczęściej na Twoim tarasie? Rodzinne obiady, romantyczne kolacje, zażywanie kąpieli słonecznych, czy może przekształcisz tę przestrzeń w swoje domowe biuro?

Jeżeli już zdecydujesz, będzie Ci łatwiej określić jaki rodzaj mebli kupić. Stół z krzesłami nada się idealnie do jedzenia i pracy. Do relaksu sprawdzi się miękka sofa ogrodowa uzupełniona niskim stolikiem kawowym. ♥

3. Meble, które „dojrzewają” razem z Tobą

Wybierając meble, miej na uwadze, by służyły Ci przez wiele sezonów. Dlatego staraj się unikać eksperymentowania z chwilowymi trendami i postaw na ponadczasowy design. Zwróć uwagę także na rodzaj materiału.

Klasycznym wyborem są meble z litego drewna, które z czasem zmieniają swój wygląd i zyskują wyjątkowy urok. Z kolei na metalowych meblach prawie nie widać upływu lat. Dodatkowo, jeśli wybierzesz modele w minimalistycznym stylu, z łatwością dopasujesz je do zmieniających się trendów. Wystarczy co jakiś czas wymienić mniejsze dodatki i tekstylia.

Chcesz jeszcze więcej inspiracji? Przeczytaj nasz artykuł:

4. Umieszczenie i trwałość mebli

Wybierając meble, zadecyduj również, gdzie będą się znajdować. Czy Twój taras jest częściowo lub całkowicie zacieniony i osłoniony przed deszczem? A może meble będą zawsze narażone na działanie warunków atmosferycznych?

W przypadku mebli drewnianych należy wziąć pod uwagę ich regularną konserwację i impregnację. Z kolei wysokiej jakości konstrukcja aluminiowo-metalowa nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a wahania temperatury i wilgotność nie będą miały na nią wpływu.

Chcesz poznać więcej porad i wskazówek na temat stylowych akcesoriów i mebli ogrodowych? Odkryj je w naszych innych inspiracjach ♥