Mid Season Sale | Zaoszczędź do 40% →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Urządź mieszkanie według feng shui w nowym roku

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 6 STYCZNIA

Bez względu na to, czy interesujesz się tą chińską metodą aranżowania wnętrza, czy jedynie poszukujesz wskazówek jak wnieść harmonię do swojego domu, ten artykuł jest dla Ciebie. Nowy rok może być momentem nie tylko na podjęcie noworocznych postanowień, ale także nowym początkiem, który dzięki wprowadzeniu małych zmian sprawi, że Twój dom będzie jeszcze wygodniejszy i piękniejszy.

Od czego zacząć?

Zanim zaczniesz zmieniać, zrób gruntowne porządki. Jeżeli Twoje wnętrza wypełnia chaotyczna energia wywołana bałaganem, żadne metamorfozy nie zagoszczą na dłużej.

Kiedy będziesz decydować, jakie zmiany wypróbować, zawsze kieruj się swoją intuicją i możliwościami Twojego domu. Feng shui ma pomagać wprowadzić lepszą energię do każdej przestrzeni, ale nie jest dogmatem, który należy traktować dosłownie.

Co rok bawoła wniesie do naszych domów?

Zapewne słyszałeś kiedyś o chińskim horoskopie, który ma 12 znaków, ale zamiast miesięcy skupia się na latach. Ściśle łączy się on z feng shui. Ubiegły rok minął nam pod znakiem szczura, a w 2021 prym wiedzie bawół.

Bez względu na to, czy przemawiają do Ciebie chińskie praktyki, mogą one przynieść kilka ciekawych pomysłów, które ożywią Twój dom, a Tobie zapewnią nową wiedzę na ten temat.

Szczęśliwe kolory

Rok bawoła ma być czasem odnowy i regeneracji. Zaczyna się on 12 lutego i od tego momentu powinniśmy otaczać się głównie kolorem białym, srebrnym lub metalicznym szarym.

Dodaj do tych odcieni lazurowy niebieski, który ma przyciągnąć prosperitę, zdrowie i uwalniać od chronicznego zmęczenia i stresu. Warto także nadmienić, że wymienione kolory mają pomagać radzić sobie z poczuciem samotności. Być może warto to sprawdzić?

Siła metalu

Znak metalowego bawoła ma wzmacniać siłę tego materiału, który w feng shui jest niezwykle cenny. W średniowieczu pojawiał się on w domach najbogatszych ludzi. Właśnie dlatego przypisuje się mu zdolności wspierania finansowego powodzenia. Siła metalu podobno pomaga także w odchudzaniu, poprawie snu, a nawet poczęciu dziecka, także warto dawkować go rozsądnie.

Metalowe elementy w domu wyczarujesz dzięki tacom, wazonom, świecznikom, figurkom i dekoracjom.

Jak według feng shui należy pracować z przestrzenią?

Poniższe rady powinny przynieść Ci większą wygodę i komfort. My podchodzimy jednak do tej filozofii z dystansem, więc jeżeli coś w Twoim domu jest niezgodne z tym nurtem, nie przejmuj się. Zawsze lepiej wprowadzić coś, niż nic.

Sypialnia: drobne zmiany przynoszące szczęście i powodzenie

W idealnym przypadku sypialnia powinna być pomieszczeniem umieszczonym najdalej od drzwi wejściowych. Podświadomie wywołuje to poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Nie zawsze jest to jednak możliwe, więc do tej kwestii dawni Chińczycy także podeszli realistycznie. Wystarczy, że łóżko nie będzie znajdowało się bezpośrednio przy drzwiach. Nie należy go także ustawiać wezgłowiem w stronę drzwi. Dlaczego? Wyjaśnienie może być trochę drastyczne, ale spanie z nogami w kierunku drzwi jest nazywane w Chinach pozycją śmierci.

Jeżeli masz taką możliwość nie ustawiaj łóżka bezpośrednio pod oknem. Przepływająca energia mogłaby zakłócać Twój sen. Pomyśl o zainwestowaniu w porządny zagłówek, który zapewni należyte oparcie dla Twojej głowy i poczucie bezpieczeństwa.

Salon: pozostaw przestrzeń energii

Często słyszymy, że ten pokój nas reprezentuje. To właśnie w nim najczęściej przyjmujemy gości, więc podświadomie urządzamy go tak, aby ukazywał nas w najlepszym możliwym świetle. Dzięki energii przepływającej przez salon możesz wzmocnić swoją pozycję społeczną i przywołać powodzenie.

Salon powinien być jak najbardziej przestronny, a meble nie powinny przeszkadzać w przemieszczaniu się. To prawda, że niełatwo to osiągnąć, zwłaszcza jeśli dysponujemy mniejszym metrażem. Spróbuj wymienić jednak wielką sofę na mniejszą i uzupełnij ją pufami.

Domowe biuro: odblokuj swój potencjał

Rok 2020 dla wielu z nas oznaczał permanentny home office, więc postanowiliśmy się także skupić na domowych biurach i kącikach do pracy. Główna zasada brzmi: miejsce do pracy powinno znajdować się jak najdalej od sypialni. Jeżeli mieszkasz w kawalerce postaraj się, by łóżko było jak najbardziej oddalone od biurka. Nigdy też nie pracuj bezpośrednio z łóżka, mimo że jest to kusząca opcja.

Jeżeli masz taką możliwość umieść biurko w tzw. pozycji dowodzenia. Oznacza to, że nie powinno ono stać w jednej linii z drzwiami, a Ty nie siedzisz skierowany do nich plecami. Unikaj także patrzenia podczas pracy na ścianę – to podobno blokuje energię. Dlatego warto powiesić na niej obraz, dyplom lub ulubione zdjęcia. Dzięki temu zamiast pozbywać się swojej energii, będziesz czerpać inspirację.

Zainspirowaliśmy Cię do zmian? Rzuć okiem na rady i produkty, które Ci w tym pomogą.