-15% na oświetlenie z kodem LAMPY15 | Zaoszczędź jeszcze dziś →
20 zł dla CiebieRejestracjaLogowanieKoszykMenu

Jak pozbyć się kurzu?

Niekończąca się walka z kurzem może powodować nie tylko alergie, ale i frustrację – każdego dnia pyłki opadają na dywany, zasłony, meble i łóżko, a gdy tylko się ich pozbędziemy, za chwilę na pojawia się nowa warstwa.

Niestety nie ma magicznego sposobu, który pozwoliłby nam na dobre pozbyć się kurzu, ale możemy przynajmniej minimalizować jego obecność. Poniżej radzimy, jak to zrobić.

Skąd się bierze kurz?

Kurz to cząsteczki stałe zawierające grzyby, bakterie, pyłki, roztocza i inne niepożądane substancje. Może powstawać bezpośrednio w domu lub dotrzeć do nas z zewnątrz. Na kurz składają się resztki martwego naskórka, sierści zwierzęcej, włosów. Pyłki unoszące się w powietrzu powodują alergie.

Czym wycierać kurze?

Najlepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry, która ma dobrą chłonność, nie pozostawia plam ani nie rozmazuje się na meblach. W trudno dostępnych miejscach użyj miotełki. Za każdym razem, gdy sprzątasz, zaczynaj od góry do dołu, aby wirujący kurz nie spadał na wytarte już miejsca.

Jak się pozbyć kurzu w domu?

1. Przecieraj na mokro

Nie ścieraj kurzu suchą ściereczką. Szmatka powinna być mokra, ale też nie za bardzo, aby nie pozostawiała smug na meblach. Dotyczy to zarówno wycierania kurzu z mebli, jak i mycia podłóg.

2. Regularnie odkurzaj

Dywany pochłaniają dużo kurzu, więc trzeba je często odkurzać.

Nie zapominaj też o sofie – w zagłębieniach często osadza się kurz. Jeśli jesteś alergikiem i szykujesz się do zakupu nowej kanapy, rozważ skórzany model, do którego kurz tak bardzo się nie przykleja. Możesz również oddać sofę do profesjonalnego czyszczenia.

3. Pierz częściej tekstylia

Dodatki tekstylne takie jak zasłony, firany, koce czy poduszki ozdobne tworzą przytulną atmosferę, ale jednocześnie zmieniają Twoje mieszkanie w magazyn kurzu. Dzieje się tak, ponieważ pyłki lubią osadzać się na materiałach – pierz je co najmniej co 2 tygodnie.

4. Nie zapomnij o pościeli

W łóżku spędzamy 1/3 życia, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Przynajmniej raz w tygodniu należy dokładnie wytrzepać kołdrę – jeśli to możliwe, zrób to na zewnątrz. Najlepiej zmieniać pościel raz w tygodniu.

BONAMI RADZI! Czy wiesz, że lniana pościel odpycha kurz? Jeśli jesteś alergikiem, będzie to najlepszy wybór dla Ciebie.

Chcesz wiedzieć więcej w temacie sprzątania i organizacji domu?